Som príliš chudý

ahjaj

Chlapec:
Tomáš je tvrdohlavý, pri ňom je výmena názorov bežná. :-))
Rada:
1. jedálny lístok, zaraď aj ovocie ak nemáš, prípadne ráno pohár mlieka alebo banán, inak je ok, namiesto rannej omelety alebo riadnejších raňajok si asi radšej pospíš...:-))
2. posilovňa - osobný tréner, naberanie svalov
3. psychická pohoda, takto chudý si len dočasne.
4. pochváľ sa nám o pol roka, koľko si pribral.

Chlapec16

Tak mama varí hocičo, väčšinou teda mäsité jedla, mäso s ryžou, zemiakmi.. Alebo aj pirohy a podobne.
Pýtal som iba radu, nechcem, aby ste sa sem kvôli tomu hádali, prosím.

ahjaj

Tomas: "Ci je snád potrebné to mať umyté a poupratované hned ?"
nikdy nemôžem vedieť, koho stretnem a pozvem k nám domov, aj deťom dovolím, aby si vodilii domov k nám kamarátov., alebo aj manžel zvykne nečakane prísť s návštevou. Byt nechávam aspoň priemerne uprataný, keď odchádzam z domu.

ahjaj

Tomas, vo veku 7 rokov má teda väčšina detí podváhu?
Keď ako podváhu označuješ nižšiu váhu ako je priemer, alebo ako je obyčajná, to je v pohode.
Človek nežije preto, aby jedol, ale je preto, aby žil. Myslím, že to s tým záujmom o jedlo preháňaš. Čím nahradiť mäso som Ti už písala: šošovica, fazuľa, cícer, hrach, smotana, tvaroh, vajíčka, do istej miery aj zemiaky, syr a hríby, prípadne jogurt.
Napr. na večeru: biely jogurt s chia semienkami, jablkom, pšeničnými klíčkami, sezamovými a ľanovými semienkami, hrozienkami a orechmi človeka nasýti rovnako ako mäsité jedlo.
Alebo tvarohová nátierka s cesnakom medvedím.. Alebo zeleninový šalát s plátkami rôznych druhov syrov + celozrnný chlieb.
Šošovicový prívarok s vajíčkom, alebo aj bez, hrachový, fazuľový prívarok, cícerová pomazánka., vyprážaný syr, praženica s hríbami,cestoviny s brokolicovo hríbovou omáčkou, špenát so zemiakmi a volským okom, kelový prívarok s vajíčkom. Zemiaky pečené v šupe, kravské maslo, strúhaný syr, cibuľa, kyslá kapusta, rohlík so syrom + plnotučné acidko alebo kefír
sójový perkelt, cestovny.

Tomas12345

dobreuz :

No hej to hovädzie mäso obsahuje málo energie, asi len 10%, lenže orechy sa stále jesť nedajú, 300 gramov to je naozaj extrémne číslo, orechov čo som počul by sa malo zjesť tak za hrsť, ale 300 gramov ?
Ak tolko energie prijímaš, ako to že nepriberáš ?
Ja ale nežujem 3 hodiny vkuse, to by sa predsa ani nedalo žuť 3 hodiny v kuse. Ja si jedlo rozdelím na 12 častí a každu 1/12 časti jem po 15 minútach. Tú 1/12 prežujem do polminuty - minúty. Dokopy teda žujem asi tak 12 minút.

Co teda odporúčas jesť okrem mäsa ? Napíš sem kompletný jedálniček od A po Z, od ranajok po večeru, ale bez kreatinínov a "doplnkov výživy" pre kulturistov.

ahjaj :

Nebavíme sa o podvýžive, bavíme sa tu o podváhe. Podváha a podvýživa sú dva rozdielne pojmy. Podvýživa je nedostatočný príjem/nedostatok výživných látok, zakial čo podváha je nedostatočná hmotnosť daného jedinca. Aj človek s normálnou hmotnostou môže trpieť podvýživou.

O podváhe rozhoduje pohlad okom, a lekárske vysetrenie (meranie výšky a váhy). Vyhováranie sa na to že sa nachádzam nad určitým percentilom nepomôže, už som to tu vysvetlil prečo. Svoje argumenty som už vymenoval prečo si myslím že to je tak ako to je.

Nech si autor privstane a stihne zjesť doma i tu praženicu. Alebo si zobere praženicu do misky a cestou do skoly ju zje, napríklad vtedy ked ide trolejbusom.

Určite existuju i misky ktoré sú vytvorené tak aby zabranovali úniku tepla, ako napríklad už existuju flase ktoré zabranuju aby sa nápoj v nich ochladzoval. A čo sa zápachu týka, dlho som už nejedol praženicu takže neviem posúdiť akí silný zápach praženica má, a či by sa to dalo niečím prekryť, spravím si praženicu a potom posúdim.

"So slaninou a následným umývaním riadu a upratovaním okolo by to bolo aj 20 minút a na prípravu raňajok pre dve deti mám 5 minút."

Tak ten riad umy a uprac až potom čo sa vrátiš domov. Ci je snád potrebné to mať umyté a poupratované hned ?

dobreuz

Hovädzie mäso obsahuje asi 1000 KJ takže to je nič a keď ho ješ 3 h tak viacej energie minieš na jeho žutie než z neho prijmeš... Ja zjem napr. aj 300 g orechov naraz čo činí aj 7500 KJ a zjem to v priebehu 20 minút. Takže tak.

ahjaj

Tomáš, o podvyžive nerozhoduje ľudské oko, ale výsledky lekárskych vyšetrení. Ale mel si svoje stále kol dokola. Keďze si chudý aj Ty, lebo sa zaňho naoko považuješ, rób niečo so svojou váhou a dopraj adolescentom sa bez poplasnych reakcií ďalej vyvíjať.
Ja by som na raňajky omeletu tiež nepripravovala, lebo mi to pripadá nepraktické.
Do školy sa omeleta ani napr. klobása, cibuľa nosiť nemá, kvôli výraznej vôní, a omeleta je jedlo, ktoré sa má konzumovalt čerstvé a teplé. Ja ju ráno tiež nepripravujem. So slaninou a následným umývaním riadu a upratovaním okolo by to bolo aj 20 minút a na prípravu raňajok pre dve deti mám 5 minút. Nie som presvedčená, že by ju rozospate deti zjedli, dcéra určite nie. Vtedy radšej niečo teplé, tekuté a ľahké, ovsené kašu, alebo cereálie s mliekom.

Tomas12345

dobreuz :

Podla teba má den 3 hodiny ???

Clovek ktorý je mäso neprijima energiu ????? Skús si pozistovať niečo o tom kolko obsahuje mäso kalorii a potom sa môžme o tom porozprávať.

petroneta :

Prpíprava omelety mu zaberie 10 minut, o 10 minút si ráno privstane a spraví si omeletu, ktorú potom bud zje doma, alebo si ju dá do misky a zje ju v škole, hned na prvej 15 minutovej prestávke. V com vidíš problém ?

Prečo máš stále potrebu sa dopredu ospravedlnovať za to že povieš nejaký názor ? Vždy pri komunikácii so mnou máš potrebu napísať - "neber to zle", "nechcem sa ťa dotknut".... čo týmto cieliš ?

ahjaj :

A vieš o tom že detské BMI sa počíta na rovnakom princípe ako dospelé BMI ? Podla detského BMI má autor rovnaku hodnotu 17,1 ako pri dospelom BMI. Jediný rozdiel v detskom BMI je ten, že to či má niekto normálnu váhu sa neuvádza podla toho ci sa nachádza v nejakom správnom rozsahu ( ako pri dospelackom BMI) ale podla toho kolko % ludí má váhu menšiu/väčšiu než daný jedinec.

Podla hodnotenia detského BMI je
dieťa pod 3 percentilom je hodnotené ako podvýživené,
medzi 3 až 10 ako chudé, medzi 25 až 75 ako normálne, atd....

nečudo že takéto meranie vyvoláva kontroverzie. Ak by bolo na Slovensku 50% anorektikov, tak autor by sa s jeho podváhou nachádzal v percentile nad 50% a podla detského hodnotenia BMI by jeho váha bola považovaná za v "norme". V Afrike by dokonca jeho percentil mohol byť ešte oveľa vyšší, takže by tam podla detského BMI jeho váha bola považovaná za obezitu. Z tohto vyplýva, že takéto meranie nemôže byt smerodajne.

Jediné smerodajne meranie je preto váha na pohlad. Pozriem sa a vidím. Ak autor i okolie na sebe vidí že jeho váha nie je normálna, tak asi sa všetci nemýlia.... Ak je jeho BMI 17,1 tak sotva sa dá hovoriť o normálnej váhe.