Som príliš chudý

dobreuz

Tomas12345 tu točí o anorexii a pritom on je anorektik keď je jedno jedlo 3 h čiže za deň nezje nič a ešte keď furt je len mäso tak tým nepríjme skoro žiadnu energiu - takže to skôr on je anorektik.

petroneta

Tomas: nezrelosť, odtrhnutosť od reality, neschopnosť vcítiť sa do reálnej situácie.
Keď matka pracuje, a ponáhľa sa do práce, bude mu robiť robiť ráno ešte omeletu? Keď mama nejde do práce, lebo chodí na zmeny, alebo podobne, aj tak, vstane kvôli tomu skôr, aby mu urobila omeletu? Bude si robiť autor sám tú omeletu?
Keď si chodil do školy, mal si pripravené vo všedný deň na raňajky omeletu so slaninou? Tú si jedol ráno pred siedmou? Alebo si si ju upiekol sám?
Nebývala tá omeleta skôr cez víkend, keď ste vstávali neskôr, a nikto sa do práce neponáhľal?
Autor nežije v hoteli s vopred pripraveným švédskym stolom.
Keby si pracoval, a vstával v termíne, ako ľudia, ktorí pracujú, mal by si poňatie ako to ráno chodí. Do školy si však chodil, to si zabudol, ako to bolo? Milý Tomas, nemaj mi to za zlé, skúšam Ťa upozorniť na sociálne kompetencie, ktoré je dôležité v živote mať, nejde mi o to, kritizovať Ťa.

ahjaj

Tomas, Tebe tu už diskutéri neraz napísali, že BMI u detí neplatí. Tak ho prosím Ťa znova a znova nevyťahuj, radšej si o tom niečo naštuduj.
Vo veku 7 rokov majú deti v priemere BMI medzi 16 a 17. Vo veku 16 rokov medzi 20 a 22. To je priemer.
Znamená to, že priemer 16 ročnej populácie už dosahuje spodnú normu pomeru výšky a hmotnosti podľa BMI, ale neznamená to, že keď sa niekto vymyká priemeru, nie je zdravý.
Autor: 18 % zdravej populácie v Tvojom veku váži menej ako Ty, a je ešte stále zdravá. Ohľadne výšky si v strede, zhruba 48 % zdravej populácie v Tvojom veku má nižšiu a zhruba 52 % vyššiu výšku.
Takže tak Tvoja výška ako aj váha sú v poriadku. Keďže výška je priemerná, je predpoklad, že ju v 18 rokoch budeš mať tiež okolo priemeru, t. j. vyrastieš ešte cca 4 centimetre. Tvoja predpokladaná váha v 18 rokoch bude pri percentile 18, ako si Tvoj organizmus zvolil okolo 63 kg, čo bude podľa BMI spodná hranica normy.
Želám veľa trpezlivosti. V nasledujúcom období budeš teda skôr priberať ako rásť.

Tomas12345

ahjaj :

Na základe jeho výšky a váhy.

Ale prosím ťa, azda mi nechceš povedať že človek s jeho váhou nevyzerá ako s ťažkou podváhou... však to o sebe tvrdí už aj sám autor že vyzerá ako špáratko...

Svaly nemá, pretože tie sú ťažšie než tuk a prejavilo by sa to na váhe. Ja mám presne taku istu výšku ako autor. Pamätám si ked som bol pred 8 rokmi v nemocnici a mal som 78 kíl, a to som bol ešte po začatí choroby kedy som už nešportoval, ked som športoval som mal viac svalov a mohol som mať i 85 kíl a zrejme som bol vtedy i nižší takže som mohol mať vtedy okolo 170 cm a 85 kíl. Síce podľa BMI som už mal nadváhu, no to boli všetko svaly. Co tym chcem povedať je to, že dotyčný svaly nemá, na tom sa snád zhodneme. Ak by svaly mal, prejavilo by sa to na váhe. A rovnako tak je to aj s tukmi. Kebyže má dostatok tukov prejavilo by sa mu to na váhe.

Ja mám aktuálne 175 cm a 68 kíl, a to stále nemám takú váhu akú by chlap mal mať, stále som na pohlad chudý, síce bicepsy a lýtka mám celkom fajn, ale hrudnik, brucho, stehná chudé... tak o čo viac musí mať tú váhu abnormálnu autor ktorý je o 17 kíl chudší ?!!! Ja už ked som mal 60 kíl, tak okolie sa desilo čo sa to so mnou deje, a dohovárali mi nech už nechudnem, i ked ja som nechudol schválne.

Mna by teda zaujímalo ako niekto s BMI 17,1 môže vyzerať normálne ? Ja som takéhoto človeka ešte nestretol. Ak mi ukážeš obrázok, alebo dáš nejaký odkaz na človeka u ktorého je to možné tak uverím že to možné je.

Nie je to normálny biologický jav, ba naopak, podváha v puberte je ešte horšia než v dospelosti. V dospelosti totiž už človek nerastie, ale v puberte ešte rastie, a v tomto prípade je výška proti autorovi. Ak autor narastie jeho váha sa ešte viac rozloží a výsledok bude taký že bude vyzeraž ešte chudšie a jeho BMI sa ešte viac zmenší. Nie je potrebné čakať na zázrak, treba konať, čím skôr vysetrenia stitnej zlazy, parazitov, a autor by mal začať normálne jesť, vysoko kalorická strava bez pohybu. Srdce a imunita trpí rovnako pri podváhe v puberte ako i v dospelosti. Ono to totiž nefunguje tak že ked má človek podváhu v puberte že to telu nevadí, vadí mu to i v puberte, v každom životnom období.

To že jej tá nízka hmotnosč nerobí aktuálne problémy ešte neznamena že tomu tak nebude do budúcnosti. Je to dačo podobné ako pri fajčení cigariet, viditelne problémy sa môžu objaviť zo dna na den a väčšinou i objavia.

"Pri ťažkej chorobe zvyknú ľudia dostať vnútrožilovú výživu."

To stačí akurát tak na zachovanie životných funkcií, ale chudnutiu to nezabráni. Ak by to zabránilo, tak by neexistovali vychudnutí pacienti ako napríklad po chemoterapii, lenže takýto pacienti existuju, respektíve je to pravidlom.

naivny :

Lenže podváha si nevyberá, telo nevie že dotyčný sa nachádza ešte vo vývine, a teda na podváhu zareaguje telo rovnako negatívne v puberte ako aj v dospelosti.

Osobne prípad pacienta nepoznám, lenže ja nie som praktický lekár ktorý má tisícku pacientov a môže preto povedať že osobne pozná tolko a tolko pacientov s podváhou. Každopádne je však všeobecne známe, že podváha je jednou z príčin prečo pacient boj s chorobou nezvládne. Podváha je záťaž pre srdce, ktoré je pri chorobe už aj tak dosť oslabené z choroby, nepotrebuje byť oslabené ešte i z podváhy. A nejde len o srdce, ale trpí pri podváhe i imunitu, lieky už nezaberajú tak ako majú a celkovo je to všetko reťazová reakcia.

Nerozumiem, prečo nechceš dopriať dotyčnému normálnu váhu ? Ked vyzerá ako podvýživený, vieš aké ťažké to je na psychiku ? Ten pohlad do zrkadla...

Chlapec16 :

No je chyba že neranajkuješ. Ranajkovať by si mal, napríklad 2 chleby s maslom/pomazánkou šunkou a syrom, alebo za pohár ovsených vločiek s nejakým ovocným jogurtom.

2 rožky s paprikou ? To ješ suché rožky a k tomu papriku ?

Neviem čo tvoja mama varí na obed, tak popíš čo na obed jedávaš ?

Tá omeleta so slaninou by sa skôr hodila na ranajky. Na večeru by si mal jesť niečo plnohodnotnejšie, napríklad nejaké tučné mäso s omáčkou a s nejakou prílohou - (chleba, zemiaky, ryža) a k tomu i dáka zelenina, šalát, paradajka, paprika, redkovka....

ahjaj

Na základe čoho píšeš, že má autor podváhu? Ono sa to zisťuje palpačne, vyšetrením brucha, tak sa zisťuje podkožný tuk. Ty si ho vyšetril? Navyše riadne prospieva, len je chudý. A dva roky je dlhý čas a zmeny v puberte bývajú dosť prudké. To, že je chudý, je v tomto veku normálny biologický jav. Opakujem, normálny biologický jav, taký ako jedenie, pitie, vylučovanie. Pozri sa na zvieratá, ako vyzerajú mačatá alebo šteňatá v jednotlivých fázach života - práve v období dospievania bývajú chudé.
Ohľadne dcéry: Viac, ako číslo na váhe mi povie jej nálada, alebo pohľad na to, keď raňajkuje alebo večeria. Z toho vidím, že anorexiu nemá a je plná života, žiadna malátnosť, či zvýšená únava. Necítim potrebu s ňou chodiť na vyšetrenia, prečo je tak chudá, keď sú také aj niektoré ostatné dievčatá a ohľadne výšky a váhy dievčat sa dozviem, že to patrí ešte do zdravej normy, aj keď jej váhu má len 7 % populácie v jej veku a pohlaví. Keby vážila ešte o 3 kilá menej, boli by to len 3 % populácie, ale ešte stále tej zdravej.
Pri ťažkej chorobe zvyknú ľudia dostať vnútrožilovú výživu.

naivny

tomas a chlapec
dam prihodu z vlastneho zivota. Bol som prvak na strednej. Tak okolo 16 rokov. Bol som tiez velmi chudy, vahu si nepamatam. Mal som anginu a neslo mi zrazit teplotu, a bol som u babky, tak ma zobrali do mesta na pohotovost. A tam lekarka:
"A ty si aky krasny chlapec. Sama rucicka, sama nozicka, papka to aj za dvoch a ostava chuducke. Ako moj syn"
Ked to tak povedala detska lekarka, povazujem to, ze je to asi normalne na vek, ved aj sme sa ucili, ze na tinedzerov sa hovori, sama ruka, sama noha, zrejme, lebo su vysvihnuti do vysky a chudi.
Vies, o niekom, kde to dopadlo zle? napriklad, ze kvôli chorobe, kedze bol chudy zomrel?

Chlapec16

Tak môj jedálniček
Raňajky: Neraňajkujem
V škole: Tak 2 rožky s paprikou alebo tzv. slaninové rožky, ktoré si kúpim v bufete. K tomu nejaký džús, vodu.
Obed: Tak čo mama navarí :D
Večer: Omeletu so slaninou, cereálie.

Tomas12345

naivny :

Tak toto bol ten štastnejší prípad, ale existuje i nemenej vela prípadov ktoré skončili zle...

A ako som už napísal je doležité si držať nejaku primeranú zásobu tukov na horšie obdobie, a nie byť na hrane silnej podvýživy...

Tomas12345

ahjaj :

dieťa ? Vsak 16 ročný je už pomaly dospelák, to sú už len dve roky k dospelosti.

Prečo ide o naliehavý stav ? No pretože chalan má naozaj už výraznu podváhu, a vidí to na sebe už i on sám. Hrozia mu choroby vplyvom podváhy. Samozrejme že by s tým mal niečo začať robiť a to už od dneska, neviem aký má zmysel zbytočne dlhšie čakať a naivne si myslieť že z ničoho nič odrazu priberie ak sa o to sám nejak nepričiní.

"Keď trávi normálne, je normálne, a má v poriadku výsledky krvi?
Ak je zo zdravotného hľadiska v poriadku, niet čo riešiť, žiadny naliehavý stav."

To je dačo podobné ako u fajčiara ktorý vyfajčí krabičku cigariet denne, zatial nemá žiadne problémy, no behom kratkej dobe mu vážne problémy vzniknu.... lepšie je problémom sa vyhýbať než ich riešiť. V takejto podváhe to nebude trvať dlho dokým sa nezačnu objavovať vážne zdravotné problémy.

"Naliehavé stavy sú vyhladované anorektičky s poruchami príjmu potravy. Tento chalan prijíma potravu normálne."

Naliehavý stav je aj to ked človek prijíma potravu normálne, ale trpí silnou podváhou. A mimochodom odkial vieš že netrpí poruchou príimu potravy ? Nikde o svojom jedálničku nič nepísal.

"tak isto je choré označovať za naliehavý stav normálne sa stravujúce dieťa s nižšou váhou, ktoré je zo zdravotného hľadiska v poriadku."

Nevieme ci je zdravotne v poriadku, nič o tom nepísal, a aj keby zdravotne v poriadku bol, nič to neznamená. Može a vysoko pravdepodobne sa mu vážne zdravotné problémy spojené s touto podváhou i prejavia časom.

"Čo Ti na ňom vadí? Že je chudý? To len ten Tvoj zmysel pre estetiku. Treba sa pozrieť, kto hovorí, že je chudý, vlastne komu to vadí? Plešatému? Bruchatému? Šedivému? Vráskavej? Nech sa láskavo každý pozrie do zrkadla a nech dá decku pokoj s tým, že je chudé"

Určite si si všimla že s týmto problémom tu prišiel sám autor, on sám na sebe vidí že jeho váha nie je normálna a chce s tým dačo robiť, a ja mu chcem pomôcť.

"veď ono to časom aj priberie, aj možno ešte narastie."

No kiežby, ale vždy je lepšie konať než sa spoliehať na náhodu a štastie.

"Mimochodom moja dcéra má 157 cm a váži 35,5 kíl. Žiadna anorexia, z lekárskeho hľadiska je v poriadku a v triede ani v ročníku nie je jediná takáto"

No tak naozaj neviem kolko by muselam ať tvoja dcéra aby si ju označila za váhu anorektičky.... pod 30 ? Treba si uvedomiť že prídu možu príst choroby pri ktorých sa dosť chudne, je preto dobré nebyť tučný ale mať aspon nejaké zásoby tuku, a nie sa pohybovať na hranici podvýživy. Takýto pacienti potom ťažšie choroby nezvládnu.

Btw autor, užívatelka "ahjaj" tu minule radila jesť viacej kukuricnej muky, medu a plnotučného mlieka. Skús to, možno priberieš.