Som príliš chudý

naivny

tomas, ale aj autor príspevku. Na priemyslovke v prvom ročníku, mal som tak necelých 16 rokov, som mal spolužiaka, ja som mal vtedy okolo 170 cm, a on mi bol tak po ramená, alebo ešte menej, dengľavý, najmenší z triedy, chudučký ako palica. Také totálne decko. Na imatrikulácii nám dali pampersky a cumlík... a v tom sme sa museli promenádovať v telocvični. Tak on bol jediný, ktorému ten cumlík v ústach aj totálne pristal, také decko to bol.
A po letných prázdninách po treťom ročníku prišiel urastený, silný, bol len o trochu nižší ako ja, ale už som sa k nemu nemusel skláňať, keď sme sa rozprávali, a netuším, koľko vážil, ale vyzeral totálne normálne... takmer sme ho nespoznali. A to za jediné letné prázdniny.
Preto si myslím, že výšku a váhu u detí netreba extra riešiť, ak sú inak zdravé.

Este chudsi

Ja som v tvojom veku vážil ešte menej, na výšku cca 173 cm asi 45 kg. A som tu, živý a zdravý :) Tiež som vtedy mal z toho strašné komplexy, všemožne som sa snažil pribrať a nič. Neboj, v dospelosti sa to začne na teba lepiť, ani nebudeš vedieť ako a začneš riešiť opačný problém - ako schudnúť. A ešte ti bude za tvojím chudým telíčkom aj smutno :)

ahjaj

"V tomto prípade sa už o naliehavý stav jedná,"
a prečo by sa malo jednať o naliehavý stav podľa Teba? Tie kritériá rozhodne nie je BMI u dieťaťa vo vývine. Čo konkrétne chalanovi hrozí podľa Teba, že to je tak naliehavé? Podvýživa? Keď trávi normálne, je normálne, a má v poriadku výsledky krvi?
Ak je zo zdravotného hľadiska v poriadku, niet čo riešiť, žiadny naliehavý stav. Naliehavé stavy sú vyhladované anorektičky s poruchami príjmu potravy. Tento chalan prijíma potravu normálne.
Tak isto, ako je chorá predstava ultraštíhlej modelky alebo missky, (v tejto branži je najviac anorektičiek), tak isto je choré označovať za naliehavý stav normálne sa stravujúce dieťa s nižšou váhou, ktoré je zo zdravotného hľadiska v poriadku.
Čo Ti na ňom vadí? Že je chudý? To len ten Tvoj zmysel pre estetiku. Treba sa pozrieť, kto hovorí, že je chudý, vlastne komu to vadí? Plešatému? Bruchatému? Šedivému? Vráskavej? Nech sa láskavo každý pozrie do zrkadla a nech dá decku pokoj s tým, že je chudé, veď ono to časom aj priberie, aj možno ešte narastie.
Mimochodom moja dcéra má 157 cm a váži 35,5 kíl. Žiadna anorexia, z lekárskeho hľadiska je v poriadku a v triede ani v ročníku nie je jediná takáto, aj keď takáto váha je menšinová v jej vekovej kategórii. Jednoducho každé dieťa má iné tempo vývoja. Inokedy začne rozprávať, inokedy sa postaví, inokedy je čistotné, inokedy mu rastú zúbky a inokedy dosiahne istú váhu a výšku.

Tomas12345

naivny :

Aj v detstve ešte ked je človek vo vývoji sa tiež určuje podla určitých kritérii či je tá váha ešte normálna alebo ide už o naliehavý stav ktorý treba riešiť. V tomto prípade sa už o naliehavý stav jedná, a je uplne jedno ci je ešte vo vývoji alebo nie, to nič nemení na fakte že chlapec trpí velkou podváhou, a v niečom sa musí skrývbať problém, bud v jeho jedálničku, alebo v určitom zdravotnom probléme.

Aj kebyže ho nič nebolí, a nemal by aktuálne zdravotné problémy tak by to ešte nič neznamenalo, zdravotné problémy sa totiž pri takejto podváhe jedneho dna čím skor dostavia. Je to podobné ako u fajčiara ktorí fajci krabicku cigariet, síce sa moze cítiť v poriadku a nález na plucach zatial nemá žiadny, no už o mesiac vážny nález na plucach mať bude. Toto je podobný prípad.

Clovek si musí udržať i nejaké zásoby tuku, nemoze byt ako samá kosť a koža. Ak príde vážna choroba, človek začne chudnut, a ked už dotycný teraz silnu podváhu, tak čo bude potom po ťažkej chorobe ? Vsak on by tuto chorobu nezvládol prekonať pretože by vychudol na kosť.

naivny

tomas, veď nie je dospelý. Má 16 rokov. To je ešte vo vývoji. Niektoré decká sú v 16 rokoch ešte deťmi výzorovo, iné viac dospelé. Tak či tak nemožno očakávať rovnakú váhu, a BMI index, ako u dospelých. Veď na tinedžerov sa hovorí samá ruka, samá noha.
Tak čo sa má čo riešiť na prirodzenom vývoji? Keď ho nič nebolí, nemá hnačku, ani zápchu, ani nezvracia, malo by to byť v poriadku a časom priberie. A keď ho bolí, nech rieši, či nemá dačo s žalúdkom alebo črevami.

Tomas12345

No tak to vazis naozaj strašne málo. Mal by si zájsť za doktorom či nemáš v tele nejakých parazitov alebo problémy so štítnou žľazou.

Inak popis sem svoj jedálniček čo jedavas na raňajky, obedy, večere.

naivný :

Nerad mu tu hlúposti, že to je normálne a že to nemá riešiť. Normálna táto váha nie je, a navyše ako sa má cítiť psychicky dobre keď počúva neustále narážky na svoju váhu a pri pohľade do zrkadla sa cíti strašne, ako môže vyzerať tak veľmi vychudnuty.

naivny

som chlapec. Som 183 cm vysoký. A vážim 60-65 kíl, v skúškovom období mám tendenciu schudnúť. Jedávam takmer normálne, kedy ako mám čas a chuť. A je mi to fuk.
Moja rada: váhu daj niekam tam, aby si ju nemal pred očami a nesleduj sa. Pracuj na svojej budúcnosti, plánuj, rozvíjaj sa psychicky. Jedz keď si hladný a pi keď si smädný.
Ak Ťa inak nič nebolí, tak je to fajn.
Ozaj, ak máš chuť, choď do posilovne naberať svaly. Keď som mal 15. aj mňa tam poslali, lebo vraj som "chuligánsky chodil", knísal som nejak divne bokmi. Osobný tréner mi povedal, že je to preto, že mám tak slabé svalstvo. Tak som tam chodil. Pribral som 4,5 kila za pol roka.
A chôdza sa upravila. Len ma to potom nejak prestalo baviť.. býval som nejak vždy unavený... možno si zamieňam únavu s lenivosťou.