Som príliš chudý

dobreuz

Ignorujte všetci Tomasa12345. Každý, kto nemá 100 kg tak je podľa neho anorektik. Vždy má len on pravdu, zbytočne aa hádať s ním.

ahjaj

tu sa rozchádzajú iba naše názory v tom, čo je podváha a čo nie je. Zopakujem: to čo je u dospelého podváha, u dieťaťa nemusí byť a to pri rovnakej výške.
"Pracuje snád detské až pubertiacke telo inak než dospelé telo ?"
A nepracuje podľa Teba?
Za dva roky môže adolescent pribrať aj 10-18 kilogramov. U chlapcov je to práve po dovŕšení 15 rokov, keď tak začnú priberať, u dievčat po prvej menštruácii.

Tomas12345

dobreuz :

Jeden z 10 tisíc ludí ? nechudne sa len pri onko chorobách, ale aj štítnej žlaze, horúčke, črevných chorobách, strese, cukrovke, a iných chorobách. Zdá sa ty že je incidencia jednej z týchto chorôb 1 : 10000 ?

ahjaj :

"a kde som ja písala, že podváha u dospelých je v pohode?"

O dospelých si nepísala že to je v poriadku, ale písala si že podváha je u detí v poriadku. A ja sa teda pýtam, lebo stále mi nechceš odpovedať, prečo si myslíš že u dospelých ludí je podváha škodlivá, ale u mladých detí už nie ? Však to je ako keby si tvrdila že horúčka u detí problém nie je, ale u dospelých už áno. Detskému organizmu predsa vadia rovnaké veci ako vadia aj dospelému organizmu. Tvrdiť opak je príliš trúfaly názor na ktorý ale potrebujes dat nejaky mimoriadny dôkaz ktorý si ale ešte nedala.

"Ja som písala, že u detí a adolescentov sa nemá brať do úvahy klasické BMI a že je normálne, ak nedosahujú podľa BMI normu a že to ešte neznamená nič zlé, ak sú inak zdraví, lebo v dospelosti tú normálnu váhu dosiahnu."

Nie je isté že ked má 16 ročný 50 kíl, že ako dospelý bude mať vyššiu váhu. Mnohí ludia sú aj v puberte aj v dospelosti v podváhe. A stále to nemení nič na fakte že ked už pred chorobou človek v podváhe nejako ochorie, tak schudne ešte viac, a ked už pred chorobou bol v podváhe, aká bude potom choroba sama ? Odpovedz na toto. Telo tiež nemôže chudnut donekonecna...

Dospelý človek má mať podľa BMI normálnu váhu a nemá mať podváhu, logicky. Je veľmi zriedkavým javom, že dospelý človek s podváhou by bol zdravý.U detí je to iné, oni sú vo vývoji, často náhle narastú aj 15-16 centimetrov za rok, a váha nestíha tak rýchlo stúpať, potom v raste zastanú trochu a skôr priberajú."

Znova sa pýtam, prečo podváha v dospelosti vadí ale v detstve už nie ? Pracuje snád detské až pubertiacke telo inak než dospelé telo ?

"to len preto, že mi tu tvrdíš, že aj u detí sa ráta BMI klasickým spôsobom."

A novonarodenci sa nemerajú a nevážia (čiže klasické BMI) a neurčuje sa následne podla toho ci maju normálnu váhu alebo nie ?

"Ja tvrdím to, že u detí sa klasické BMI nemá merať, lebo nie je smerodajné v tom, či majú alebo nemajú deti zdravú hmotnosť.
Ja tu tvrdím, že to, čo je u dospelého človeka s rovnakou výškou podváha, to pre adolescenta a dieťa podváha nie je. To je všetko."

Nie je smerodajné... ale tvoj výpočet ideálnej váhy ideálny je ? Ked by som ako 16 ročný mal podla tvojho výpočtu normálnu váhu, ale už o dva roky by som podla dospeláckeho BMI mal ťažkú podváhu ? Skús sa nad týmto viac zamyslieť.

ahjaj

"Bavíme sa tu celý čas o ideálnej váhe pubertiakov. Nezdá sa ty preto trochu odveci tu porovnávať váhy novonarodencov ?"
to len preto, že mi tu tvrdíš, že aj u detí sa ráta BMI klasickým spôsobom.
Ja tvrdím to, že u detí sa klasické BMI nemá merať, lebo nie je smerodajné v tom, či majú alebo nemajú deti zdravú hmotnosť.
Ja tu tvrdím, že to, čo je u dospelého človeka s rovnakou výškou podváha, to pre adolescenta a dieťa podváha nie je. To je všetko.

ahjaj

"Mimochodom znova sa vyhýbaš odpovedi, pýtal som sa, ak podváha nie je nebezpečná, ale je dokonca vítaná, tak prečo potom lekári vždy dbajú na to aby anorekticčky spolu s výživou mali i normálnu váhu ?"
a kde som ja písala, že podváha u dospelých je v pohode?
Ja som písala, že u detí a adolescentov sa nemá brať do úvahy klasické BMI a že je normálne, ak nedosahujú podľa BMI normu a že to ešte neznamená nič zlé, ak sú inak zdraví, lebo v dospelosti tú normálnu váhu dosiahnu. Dospelý človek má mať podľa BMI normálnu váhu a nemá mať podváhu, logicky. Je veľmi zriedkavým javom, že dospelý človek s podváhou by bol zdravý.U detí je to iné, oni sú vo vývoji, často náhle narastú aj 15-16 centimetrov za rok, a váha nestíha tak rýchlo stúpať, potom v raste zastanú trochu a skôr priberajú. Častý je u nich tzv. nerovnomerný vývoj skokom,mali sme to v skriptách v definícii puberty v skúške z biologickej antropológie.
A na anorektičky som písala aj tebe aj pre dobreuz. Tak si to prečítaj ešte raz, ak sa ti zdá, že som nereagovala.

Tomas12345

ahjaj :

"napísal si, že BMI sa ráta aj u detí. Vezmi si novorodeniatko, ktoré meria 48 centimetrov a váži 2600 gramov. A vezmi si druhé, ktoré váži 5400 gramov a meria 52 centimetrov. Ktoré bude životaschopnejšie?"

Bavíme sa tu celý čas o ideálnej váhe pubertiakov. Nezdá sa ty preto trochu odveci tu porovnávať váhy novonarodencov ? A inak vyhla si a odpovedi na moju otázku. Ak je ideálne BMI okolo 15 tak potom by ideálna váha napríklad u 16 ročného 175 cm vysokého človeka bola 46 kíl ! No dakujem pekne.

"Na potvrdenie BMI adolescentov a dospelých Ti linky nedám. Vygoogli si."

Ok chápem, ja to teda skúsim vyhladať, ale mohla by si mi aspon nejaké klucove slová napísať podla coho to mám vyhladavat lebo tie klucove slová ktoré mam dať do google ma teraz vôbec nenapadajú.

"O podváhe mi posielaš linky od veci. Že je nebezpečná. Oba linky sú ale o podváhe dospelých a nie detí."

Pracuje snád detské a pubertiacke telo na inom princípe než telo dospelého človeka ? A ja sa teda pýtam, prečo podváha u detí nebezpečná nie je, ale u dospelých už áno ? Vsak to je podobné ako keby si povedala že horúčka dospelému vadí, ale dietatu nie. A inak zaujímave že detská obezita tá už údajne detom vadí, ale podváha tá už nie. Na takýto mimoriadny názor treba mimoriadne dôkazy, a ja sa pýtam, kde sú tie dôkazy ?

"Pri deťoch do puberty sa meria BMI takto:
"Výpočet BMI
Zdravé dieťa v predškolskom veku priberá priemerne 2kg ročne, najmenej okolo 5. a 6. roku (1kg).
Na základe tohto kľúča môžeme pre výpočet ideálnej hmotnosti dieťaťa použiť aj nasledujúci vzorec:
2 x vek + 8, pre 2- až 5-ročné deti
3 x vek + 8, pre 6- až 15-ročné deti"
www.nasedeti.sk"

Zaujímave že na tej stránke v kapitole "hodnotenie obezity" najprv autorka hovorí že obezita sa hodnotí podla percentilu ktorý je vyšší než 90, ale pár riadkov nadol už ukazuje svoju rovnicu na výpočet ideálnej váhy. Tak nech si najprv autorka sama ujasní podla coho urcuje váhu, či podla percentilu, alebo podla tej rovnice.

Dalsia vec je tá, že pri detskom hodnotení váhy žiadne takéto pásma ideálnej váhy neexistuju, ale výsledok BMI sa porovnáva s percentilom. Takže tá rovnica sotva slúži na výpočet váhy u detí.

"Ešte niečo, dobreuz píšeš, že anorektičky liečia lekári nie tréneri. Odkedy sú prosím Ťa, tréneri odborníkmi na psychiatrickú chorobu? Tu nejde o to, napísať jej jedálniček, ale postarať sa o to, aby ho aj dodržiavala."

Týmto som chcel len ukázať to že sú to práve lekári ktorí vedia najlepšie čo musi anorektička zjesť aby pribrala, a sú to prave oni ktori najlepsie vedia posúdiť ideálnu váhu akú by mala anorekticka mať a kolko by mala pribrat.

Mimochodom znova sa vyhýbaš odpovedi, pýtal som sa, ak podváha nie je nebezpečná, ale je dokonca vítaná, tak prečo potom lekári vždy dbajú na to aby anorekticčky spolu s výživou mali i normálnu váhu ?

BMI nie je presne v prípade tehotných a sportovcov, tam môže ukázať väčšie BMI. No nikde som nenašiel nič o tom že by BMI bolo nepresne v prípade definovania podváhy.

"Vo viacerých zdrojoch na internete sa uvádza, že klasické BMI pre deti a mládež neplatí."

Znova zopakujem, výpočet BMI pre deti a dospelých je rovnaký, jediné čo je rozdielne je to že sa daný výsledok v pripade detskeho BMI porovnáva s percentilom.

"Vyrátala som si na 12 ročnú dcéru a 157 cm a 36 kíl: ideálna váha je medzi 37,1 až 54.6 kíl.Takže dcéra váži o kilogram menej ako je ideálna váha.
"BMI sa počíta odlišne pre deti a dospelých."
prevodyonline.eu"

Skúsil som si vypočítať na tej stránke prevodyonline. Dal som si hypotetický vek 16 rokov, a výšku rovnakú akú mam teraz 175 cm, vypočítalo mi to že moja ideálna váha by bola ešte i 52 kilo. Pri dospelackom BMI by som teraz ako 24 ročný s 52 kilami mal BMI 17 a teda tažkú podváhu. Je ale srandovne ze ak by som mal 16 rokov tak by bola moja váha podla tej stránky v poriadku, ale akonálhle by som už dosiahol o 2 roky 18 rokov, tak už by som bol podla dospelého BMI v ťažkej podváhe. Naozaj na zamyslenie dôveryhodnosti výpočtu na tej stránke prevodyonline......

Tomas12345

dobreuz :

Ten výpočet 8% tuku si si robil cez mobilnú aplikáciu, takže výpovedná hodnota žiadna. Kolu piť nemôžem, tá mi nerobí dobre pre kofeín. Neodpovedám ty jeden den a už sa čuduješ ? Ty si mi neodpovedal n a väčšinu mojich dotazov a to nielen jeden den, ale až dodnes! Tak ono podváha má aj negatívny vplyv na žalúdok, a problémy so žalúdkom môžu spôsobiť i to že žalúdok zle spracuváva živiny a teda i minerálne látky ako draslík. O tom maltrodextríne som nepočul, aký to ma efekt na priberanie ?

Guga12 :

Niečo s tým ale začni robiť, zájdi na vyšetrenie či nemáš dákeho parazita či štítnu žlazu.

Guga12

Chlapec nič si z toho nerob. Ja mám 12,5 rokov, meriam 150 cm a vážim 33 kg. Som menšia a chudšia ako väčšina triedy. Mama mi na to hovorí, že sa o to vôbec nemám starať, ja som aj tak poklad, a kamarátky mi povedali, že moja mama má pravdu. Spolužiak z triedy so mnou chce aj tak chodiť. A všetci hovoria, že podstata je, že mám šťastnú povahu. Takže aj ty maj šťastnú povahu a kašli na to, že si chudý. Ja som nielen chudá, ale aj malá a aj tak s tým nič nenarobím.

dobreuz

Ahjaj - v pohode :)
Tomas12345 mám nejak 19 BMI a mám 8% tuku, takže by som musel nejesť 2 týždne nepretržite aby som išiel na 0% tuku takže tak :) *A čo máš s tou chorobou furt? Takú vážnu chorobu dostane jeden z 10000 ľudí, alebo aj menej, tak si už nemel svoje dookola. A prosím odpovedz mi konečne čo má podváha z nedostatkom draslíka v krvi akože? Lebo mne to teda nejde vôbec do hlavy.

dobreuz

Kebyže skúsi to čo som mu poradil - kreatín, smotana zo 16% tuku, častejšie pitie koly (poprípade menej sladených nápojov a do nich pridať maltodextrín, ktorý sa ľahko ukladá tuku pri jeho nedostatočnom využití ), pitie aj 3l čistej vody denne (mne to dosť roztiahlo žalúdok) + denný príjem aspoň o 500 kcal viac ako zo seba vydá tak aspoň 3 kg za mesiac ide hore určite.