Som príliš chudý

ahjaj

Tomas, ešte niečo:
keby podváha u detí bola až tak nebezpečná,ako tu Ty šíriš o nej poplašnú správu, zrejme by na jej nebezpečenstvo upozorňovali okrem Teba aj nejakí odborníci.
Ale len tak na pohľad, síce keď nechodíš medzi ľudí, tak nevidíš. :-)) Pozri si puzberťákov, adolescentov a pozri si dospelých ľudí. Koľko vidíš adolescentov alebo deti s podváhou a koľko dospelých? Kde je väčšie percentuálne zastúpenie?
Takže sa to dá overiť. Stačí chodiť po ulici s otvorenými očami.

dobreuz

Alebo aj častým pitím koly sa dá pribrať, len to už nie je zdravé priberanie, poprípade do nejakého menej sladeného nápoju si pridať maltodextrín alebo dextrózu (cukre takmer bez chuti) a tie sa pri ich nevyužití začnú ukladať do tuku. Alebo ešte smotana (16% tuku) - asi „najagresívnejší“ tuk.

dobreuz

Kreatín je najlepšia voľba ako pribrať, 5 g denne je 100% bezpečná dávka a nepoškodí obličky, neviem skade to Tomas12345 nabral - takže pre tých, čo chcú nabrať jednoznačne kreatín - cca mesiac brať 5 g denne kreatínu a potom cca 2 týždne pauza, mám to odskúšané a mnohí čo cvičia to tiež potvrdia.

ahjaj

"Tie kvázy skúsenosti o ktorých tvrdíš že máš sú tiež len tvoje reči a nedajú sa preto overiť či su pravdivé, preto je i ťažko sa k tomu nejako vyjadrovať. "
nemala som na mysli tie 5 ročné stretávky. Myslím na bežné stretnutie v obchode, alebo v meste, na kúpalisku, kdekoľvek a každý týždeň.
"nedajú sa preto overiť či su pravdivé"
rovnako sa nedá overiť, či je pravdivé, že si chlap, že žiješ s rodičmi, že si kresťan, že ješ mäso a ani nos medzi očami sa ti nedá veriť. Rovnako ako to, čo píšeš, môže byť pravdou, rovnako aj to, že si nejaký terorista či vrah alebo schizofrenik v ústave alebo žena.
Niektoré údaje v živote sa jednoducho nedajú overiť. Čo myslíš, keď sa ja so zákazníkom alebo obchodným partnerom dohodnem telefonicky a nemám o tom písomný doklad, že sa dohody nedodržiavajú, lebo sa nedajú overiť?
Keď nám zákazník pošle peniaze za službu, ktorú dostane až o pol roka, to nás každý overuje, čo sme zač, alebo existuje nejaká elementárna dôvera? Za 300-500 eúr sa myslíš, že sa budú nadrapovať s nami na súde, kebyže nesplníme, čo sme sľúbili?
istá elementárna dávka dôvery pri stykoch s ľuďmi je vyslovene namieste, a to že tu píšeš, že sú to len moje neoveriteľné reči, ma vyslovene ako človeka uráža, lebo podľa seba súdim Teba, zrejme máš tendencie klamať, keď to automaticky predpokladáš u iného človeka.

Tomas12345

ahjaj :

Tie kvázy skúsenosti o ktorých tvrdíš že máš sú tiež len tvoje reči a nedajú sa preto overiť či su pravdivé, preto je i ťažko sa k tomu nejako vyjadrovať. Ale kebyže to aj pravda čo hovoríš je, tak aj tak to nemení na veci to, že podváha v akomkolvek veku škodlivá je, predpokladám že to aké problémy dotyčným spolužiakom podváha spôsobila ty už n a stretávke nehovorili, alebo ?

Tiež to nemení nič na fakte, že ak príde hocijaká udalost pri ktorej sa to chudne, či už je to nejaké vážnejšie ochorenie - onko ochorenie, cukrovka, srdcové problémy, žaludočné problémy, problemy so štítnou zlazou, dlhodobý stres, autoimunitné ochorenia, horúčky, atd, pri ktorých sa chudne, je dobré mať nejaké zásoby tuku a nie vyzerať ako takmer vyhladovaný. Ak vyzerá človek ako podvýživený pred chorobu, aká bude potom choroba sama ? O estetickom probléme, ako zle vyzerá podváha ani nehovoriac.

"Kelový prívarok čo do kalórií obsahuje iba zemiaky, ale jedávaš ho predsa s chlebom a vajíčkom."

To je aj tak málo, počítal som to a dáva mi to dokopy 2100 KJ co je asi 21% dennej dávky, čo je málo.

"v prívarku máš kel, mrkvu a zemiaky, plné hodnotných minerálnych látok."

Varením sa velká časť tých výživných látok zničí.

!Zeleninový šalát so syrom jedávaš tiež s chlebom, a syr neobsahuje kalórie? Navyše si na šalát môžeš dať aj dressing, pridať naň smotanu s nasekanou pažítkou a trochou citrónovej šťavy."

Aj kebyže zjem vysoko tučný syr ( 1360 KJ) s chlebom (800KJ) a pridám trochu smotany (cca 400KJ) tak je to stále len okolo 2560 KJ a teda len 25 % dennej dávky. Ak na večeru prijmem len 25% dávky energie tak na čom inom prevýšim 100% dávku ?

Do jogurtu si pridávaš sezamové semienka, nažky slnečníc a rôzne olejnaté semienka, plus aj chia semienka a pšeničné klíčky, ovsené otruby, oriešky, sladí sa medom alebo aj lekvárom. Jogurt je plnotučný. Je riadne výživný a kalorický už z tých olejnatých semienok,"

Ten jogurt aj plnotucny aj 250 gramov obsahuje len 775 KJ, chia semienka odporučana davka len okolo 357 KJ, med 20 gramov dačo cez 300 KJ, to je stále málo.... Jedine že by som si tam do toho prihodil 100 gramov tekvicových semienok, to je však dávka už samo vysoká, neviem či sa toho môže tolko konzumovať...

ahjaj

15 rokov som učila na strednej škole. Videla som na vlastné oči, akým vývojom tie decká prechádzali. Keď som ich po rokoch stretla, mali rozhodne vyššiu hmotnosť ako násťročné decká, často to bola práve hmotnosť, kvôli ktorej som ich potom nespoznala.
Takže sú to skúsenosti, Tomáš, ktoré Ty nemáš, ale mudruješ.
To odborníci bijú na poplach, že sa zvyšuje priemerná hmotnosť detí, sú na to rôzne štúdie a práce, v populácii sa zvyšuje obezita.
Vlastne jej vplyvom nastáva niekedy aj anorexia, práve anorektičky bývajú občas dievčatá, ktoré trpeli predtým nadváhou a potom to s chudnutím začnú chorobne preháňať. Zdravý mladý človek môže mať podľa BMI podváhu, ak sa riadne stravuje, nebude mať z toho zdravotný, iba snáď dočasný estetický problém.
Kelový prívarok čo do kalórií obsahuje iba zemiaky, ale jedávaš ho predsa s chlebom a vajíčkom. v prívarku máš kel, mrkvu a zemiaky, plné hodnotných minerálnych látok.
Zeleninový šalát so syrom jedávaš tiež s chlebom, a syr neobsahuje kalórie? Navyše si na šalát môžeš dať aj dressing, pridať naň smotanu s nasekanou pažítkou a trochou citrónovej šťavy.
Do jogurtu si pridávaš sezamové semienka, nažky slnečníc a rôzne olejnaté semienka, plus aj chia semienka a pšeničné klíčky, ovsené otruby, oriešky, sladí sa medom alebo aj lekvárom. Jogurt je plnotučný. Je riadne výživný a kalorický už z tých olejnatých semienok, ak už neberieme do úvahy, že samotný jogurt je plnotučný. A nekupovať malý jogurt, ale polkilové balenie a na jedno jedenie zjesť polovicu.

Tomas12345

dobreuz :

Však si povedal že jedenie mäsa dáva nedostatok energie, a tak ma teda zaujíma čím by som mal nahradiť to mäso aby som mal dostatok energie.

Chlapec16 :

Tú praženicu na večer vynechaj, je to ťažké na večer a večer je žaludok už lenivejší a ťažké jedlo potom ťažšie strávi, musí na to vynaložiť viac energie a viacej práce a viacej práce = viac energie a týmpádom sa ty prebytočné kalorie spália.

ahjaj :

Tu je tvoj problém, že ty si myslíš že každý kto je vychudnutým v puberte v dospelosti už vychudnutý nebude... Aj kebyže je niekto skutočným anorektikom tak aj tak by si si hovorila svoje a ignorovala jeho aktuálnu váhu.

"Tomas, vo veku 7 rokov má teda väčšina detí podváhu?
Keď ako podváhu označuješ nižšiu váhu ako je priemer, alebo ako je obyčajná, to je v pohode."

Ja neoznacujem podváhu na základe nejakého priemeru či percentilu, podla toho to oznacujes ty. Ja oznacujem podváhu na základe BMI a hlavne na základe pohľadu, pozriem a vidím.

"Ahjaj" to aký si nastaviť jedálniček som sa ale nepýtal teba ale užívatela "dobreuz" pretože ma zaujímalo čo mi na to napíše.

Co sa inak tej stravy týka len jogurt s dakými semienkami je pre mna málo, to je energeticky slabé. Mne nejde o falošný pocit nasýtenia ale o vysoký príjem kalorii.

Zeleninový šalát s kúskami syru to je tiež velmi málo kalorické.

Rovnako tak i špenát a kelový prívarok velmi málo kalorické.

Tá tvarohová nátierka ma prekvapila že to má až tolko kalorii a tukov, to som si naozaj nemyslel že to má toho až tolkoto.

S tým šošovicovým prívarkom pozerám že klasický šošovicový prívarok ma len 520 KJ na 100 gramov ale nejaký šošovicový prívarok FIT má už 1905 KJ. Takže ten prívarok FIT vyzerá zaujímavo.

Aj tie cestoviny s tou omáčkou vyzeraju ok.

Dám si teda na večeru ten šošovicový FIT prívarok a potom i chleba s tvarohovou nátierkou.

dobreuz

Tomas12345 prečo sa mňa pýtaš na jedálniček keď sám vieš najlepšie... Alebo si skús nájsť na Wikipédii.