Som príliš chudý

ahjaj

sorry, dobreuz, ja som to chcela písať, že dobreužovi píšeš Tomáš, že aj anorektičky riešia lekári. Len rýchlejšie rozmýšľam, ako píšem, preto tá chyba.
To je, že tréner by anorektičke ani nemohol dať jedálniček, tréner je pre zdravých ľudí. A ak by jej ten jedálny lístok aj dal, ona by sa ním neriadila. To je zároveň aj najväčším problémom v ambulantnej liečbe mentálnej anorexie, že oni klamú aj lekárov, a lekári vedia, že klamú. Na anonymnom internetovom fóre sa anorektička prizná, že za celý deň zjedla iba jedno jablko, ale lekárovi povie, že jedla trochu na raňajky aj na obed, na večeru už nemohla, iba jablko. :-) Je to nekonečná trpezlivosť vydolovať nejaké smerodajné informácie potom a pomáhať.

dobreuz

Ahjak Anorektičky liečia lekári, to je iná kategória. Ale normálne zdravý človek ak chce pribrať tak sa poradí s trénerom, poprípade aj ja viem pomôcť, napísal som tu už niekoľkokrát ako pribrať a zaručene to funguje a nie je to vôbec finančne náročné.

ahjaj

"BMI okolo 15 je v absolutnom poriadku ???
Cize ak má 15 ročný 170 cm vysoký človek 44 kilo to je v poriadku ??? BMI 19 je predpoklad zdravotných problémov ? Kde más na tento výrok potvrdenie ?"

napísal si, že BMI sa ráta aj u detí. Vezmi si novorodeniatko, ktoré meria 48 centimetrov a váži 2600 gramov. A vezmi si druhé, ktoré váži 5400 gramov a meria 52 centimetrov. Ktoré bude životaschopnejšie?
Na potvrdenie BMI adolescentov a dospelých Ti linky nedám. Vygoogli si. Vieš, že som chorá a robí mi problém dlhšie čítať, hľadať, namáhať sa, očami sa sústreďovať. Nejaký čas to dokážem, ale nebudem mrhať energiou na linky pre Teba. Internet máš.
O podváhe mi posielaš linky od veci. Že je nebezpečná. Oba linky sú ale o podváhe dospelých a nie detí.
Pri deťoch do puberty sa meria BMI takto:
"Výpočet BMI
Zdravé dieťa v predškolskom veku priberá priemerne 2kg ročne, najmenej okolo 5. a 6. roku (1kg).
Na základe tohto kľúča môžeme pre výpočet ideálnej hmotnosti dieťaťa použiť aj nasledujúci vzorec:
2 x vek + 8, pre 2- až 5-ročné deti
3 x vek + 8, pre 6- až 15-ročné deti"
www.nasedeti.sk
Ešte niečo, dobreuz píšeš, že anorektičky liečia lekári nie tréneri. Odkedy sú prosím Ťa, tréneri odborníkmi na psychiatrickú chorobu? Tu nejde o to, napísať jej jedálniček, ale postarať sa o to, aby ho aj dodržiavala.

"BMI hodnota nie je celkom presná. Platí pre priemerného dospelého človeka. Neplatí pre deti, mládež do 18 rokov, tehotné ženy a športovcov. Presné číselné hodnoty vám môže vypočítať len lekár na základe vyšetrenia. Dôležitú úlohu zohráva aj obvod pásu, krvný tlak, cholesterol či dodržiavanie zdravej výživy."
www.ruvzmi.sk
Vo viacerých zdrojoch na internete sa uvádza, že klasické BMI pre deti a mládež neplatí.
Tak prečo tvrdohlavo znova a znova prehlasuješ, že áno?
Vyrátala som si na 12 ročnú dcéru a 157 cm a 36 kíl: ideálna váha je medzi 37,1 až 54.6 kíl.Takže dcéra váži o kilogram menej ako je ideálna váha.
"BMI sa počíta odlišne pre deti a dospelých."
prevodyonline.eu

Tomas12345

ahjaj :

"na to,čo mi píšeš, si stačí preštudovať štatistiky ohľadne BMI indexu v adolescencii a v dospelosti."

Dáš mi nejaký link na stránku s tými štatistikami ? A podotýkam že BMI index pre deti a dospelých sa počíta na tom istom principe, rozdiel je len v porovnávaní s rovesníkmi v prípade detského BMI.

"A tuto píšeš, akoby sa podvyživenosť rovnala podváhe."

To netvrdím, človek ktorý má podváhu nemusí mať vždy aj podvýživu, ale ono nedostatok hmotnosti samo o sebe aj bez podvýživy je pre telo nepriaznivý

"Podváha problém v detskom veku problém nie je, podvýživa áno."

Práveže aj samotná podváha bez podvýživy problémom je.

- vlasta.kafe.cz

Dokonca pri podváhe je o 1.3 krát vyššie riziko úmrtia než u obezity 1 stupna ! A 2 krát vyššia umrtnosť v porovnani s normálnym BMI !

www.pribrat.cz

"Napríklad človek s bmi indexom okolo 15 v detstve je v absolútnom poriadku, a práve pri bmi 19 je predpoklad zdravotných problémov a horšieho prospievania."

BMI okolo 15 je v absolutnom poriadku ???
Cize ak má 15 ročný 170 cm vysoký človek 44 kilo to je v poriadku ??? BMI 19 je predpoklad zdravotných problémov ? Kde más na tento výrok potvrdenie ? Hore uvedený zdroj tvrdí dačo zcela iné.

Co sa vnutrozilovej výživy týka samozrejme vadí i ked človek sa dostane do podváhy a to i bez podvýživy (pozri linky). Ak by podváha nevadila, nebol by dôvod prečo lekári u anorektičiek riešia i to aby sa dostali na normálnu hmotnosť.

Tomas12345

dobreuz :

No však ale ty máš teraz aktuálne BMI 18,5 takže sa už teraz nachádzaš na hrane podváhy, ak príde choroba a ty schudneš tak už budeš na tom dosť zle, preto by bolo lepšie sa udržiavať v normálnej váhe a mať nejaké tie zásoby tuku (nehovorím že máš byť tučný, ale mať normálnu váhu a nie byt ako kosť a koža. Vidíš že už teraz máš problémy s draslíkom, z čoho myslíš že to máš ?

Osobne si nemyslím že by boli lekári v oblasti výživy nerozumní, však sú to práve lekári ktorí liečia anorektikov na klinikách, žiadny fitnestréneri ale lekári. S fitnes trenérmi skusenosti nemám, no jedného čo som videl, či si ty posielal o nom video na youtube a jeho názory, tak to teda naozaj nebolo nič správneho čo hovoril.

dobreuz

Hej keď zvýši energetický výdaj tak priberie... A svaly nárastú z ničoho? Niektorí aj po sebe čítate čo napíšete???

ahjaj

chlapec16: ešte jeden typ, ako trochu pribrať. Kúp si v bioobchode pšeničný olej. Ale ak chceš môže byť aj panenský olivový lisovaný za studena. A skús si dať denne jednu polievkovú lyžičku. Obsahuje vitamín D, pôsobí dobre na imunitu, omega 3 mastné kyseliny, vitamín E a aj priberieš.

dobreuz

Tomas12345 problémy s imunitou? Vážne? V zime nenosím vetrovku, chodím iba v mikine aj pri - 10 a som nonstop zdravý, jedine ak všetci okolo mňa kašlú tak ma nakazia, aj to zriedkavo? Problémy s anémiou? Jem dosť železa, hlavne z orechov a prijímam aj vitamín C, dokonca ho beriem aj v instantnej forme. Iba pri veľkej podváhe hrozia problémy, teda pri BMI pod 18,5. Ale už pri 5 kg nadváhe sa devastujú kĺby. A mám 8% tuku, takže tak akurát.