pravidelný smäd v noci = cukrovka?

Tomas12345

ahjaj :

No lenže iste chápeš že mna takéto odpočúčanie na iného doktora neuspokojí. Nebudem teraz klopať pred ambulanciou doktora že sa ho chcem spýtať na otázky ohladom diabetu....

Predpokladal som že ked sa už v oblasti DIA pohybuješ nejaký ten čas tak budeš už trochu "nasiaknutá" tou literaraturou a budeš mi vedieť dať priamo odkazy na vedecké články. Skôr sa my len zdá že o žiadnych takýchto výskumoch nevieš a len hladáš spôsob ako sa nejako vyhovoriť len preto aby si si nemusela priznať že si sa v niečom zmýlila.

Pokial tieto tvoje tvrdenia neuvidím potvrdené na výskumoch, nemám prečo tomu veriť.

ahjaj

poznala som pár ľudí s DM1, ktorí boli na inzulíne 2 krát denne a boli oveľa horšie kompenzovaní ako manžel ktorí mal už 4 x denne. Odporúčam konzultáciu s MUDr. Barákom, ten Ti na všetko povie aj literatúru aj najnovšie výskumy, všetko podľa Tvojho želania.
Ja som si veci s manželom preštudovala, kým bola diagnóza nová, prečítali sme si toho fakt neúrekom, a naučili sa s tým žiť ale po rokoch to už prestala byť téma v centre môjho záujmu. Predpokladám, že sa nepotrebujem stravovať každý deň najnovšími informáciami z googlu, keď vidím prakticky, ako to všetko funguje. Vyšetrenie ľadvín, sono očného pozadia, sledovanie, či nie sú komplikácie, pravidelné kontroly. Viem mu podať inzulín, a hypo si na ňom všimnem často skôr než on sám. Niekto sa ma spýta, ako viem, že má hypo, keď si ani nezmeral. Lebo sa chová tak trocha inak, inak sa mu lesknú oči, má iný hlas. Viem ako sa prispôsobuje novému prostrediu na dovolenku, mal už počas diabetu aj chrípku, ktorá mu išla na žalúdok, aj podráždenie slepého čreva, aj hnisavú angínu a vysoké teploty, takže to čo ty vyčítaš z materiálov na internete, je pre mňa 24 hodinová obrazovka naživo. Viem, že sa transplantuje pankreas. Vieme, že by bola otázka času, keby biele krvinky napadli tamojšie bunky produkujúce inzulín + lieky na prijatie nového orgánu majú kopu vedľajších účinkov, takže tadiaľto cesta nevedie. Ďalej umelá bunka produkujúca inzulín vsadená do náramku na hodinkách a prepojená do krvného obehu - niečo čo zmeria cukor a je riadené tak, že podľa nameranej glykémie produkuje inzulín. Táto bunka má však kopu nepriateľov: všetkých výrobcov inzulínových pier, ktorí nimi zarábajú obrovské peniaze...takže sa tento objav neujme, lebo by niekomu liezol do biznisu s chorobou.

Tomas12345

ahjaj :

Toto nám povedal diabetolog....

Mortalita bola vysoká aj kvôli tomu, že sa veľa rokov podával 12 hodinový inzulín dvakrát denne..............

Problém je ten že toto sú vsetko len tvoje reči, ktorým sa nedá len tak veriť. Prepáč, ale neverím ty pokial mi tieto tvoje tvrdenia nepodporíš nejakými výskumami že to je tak ako hovoríš.

ahjaj

tomáš, ja "ty" nejdem vyhľadávať literatúru, kde sa píše, že za pomoci inzulínu sa dá kompenzovať DM1 lepšie ako DM2. Mortalita bola vysoká aj kvôli tomu, že sa veľa rokov podával 12 hodinový inzulín dvakrát denne, pri ktorom sa výkyvy vyskytli viac, miesto 3 dávok inzulínov na 6 hodín, a jedného dlhodobého na noc. Toto nám povedal diabetológ pri diagnostikovaní choroby, a aj potom. Mortalita pri DM1 výrazne klesla, odkedy sa ordinuje inzulín 4 krát denne, a ďalej, tie publikované prípady úmrtí a štatistiky sú z čias, keď sa ešte nedarilo vyrobiť 99 %- ný čistý humánny inzulín, aký sa používa dnes. Takže štúdie, hovoriace o mortalite hovoria o prípadoch z minulosti, v súčasnosti sú už možnosti a úroveň liečby aj v porovnaní s DM 2 vyššie.

Tomas12345

antilooopa :

Ked dochádzaju argumenty tak prichádzaju na rad nič nehovoriace urážky ? Ak chceš niečo dokazovať tak to dokazuj na vedeckých výskumoch alebo aspon z hlavy vytiahni nejaký argument.

antilooopa

ahjaj, sa ti divím, že sa snažíš diskutovať s niekým, kto má "vedomosti" vycucané z netu a nevie, o čo naozaj ide. Kašli na to a ignoruj.

Tomas12345

ahjaj :

A ty si myslíš že pacienti s DM2 nie sú rovnako nedisciplinovaní ? Určite sú, no vzhladom k tomu že DM2 nie je ani zdaleka tak agresívne ako DM1, pacienti s DM2 si môžu dovoliť nejaké tie "prešlapy" bez toho aby sa dostali do životu nebezpečného stavu. Preto je i umrtnost mladých pacientov s DM2 niekolko nasobne menšia než u DM1. Takisto je pre človeka ovela ťažšie dodržiavať vyrovnanu glykemiu pri DM1 než pri DM2.

Clovek nemusí byt casto krát ani nejaký velmi nezodpovedný, stačí ak sa pár dní zle vyspí, začne mať stresové obdobie, alebo sa mu nahodou stane že sa preje a ta glykemia pri DM1 sa prudko rozhýbe. A nejde len o fyzicku stránku ale pri DM1 už aj o psychickú stránku. Merať si po každom jedle cukor a pichať inzulín totiž človeku moc po psychickej stránke nepomôže. Vsetky tieto veci majú v konečnom dôsledku to že mladí pacienti s DM1 maju viac násobne zvýšenu mortalitu, ale dokonca aj ich očakávaná dlžka života je nižšia než u ludí s DM2 :

"Diabetes[5], that the life expectancy of someone with type 2 diabetes is likely to be reduced, as a result of the condition, by up to 10 years".

"People with type 1 diabetes have traditionally lived shorter lives, with life expectancy having been quoted as being reduced by over 20 years".

www.diabetes.co.uk

ahjaj

dalsí príklad. Clovek s Dm1 ide sportovat. Trebars turistika v horach a nezoberie si so sebou jedlo alebo cukor. Umrie na hypoglykémiu. Nie je príčinou ľudská nezodpovednosť? Kebyže nie je chorý, prežije, ale keď je dostatočne zodpovedný a informovaný ako hovorí diabetológ "zdravý s podmienkou", tak k úmrtiu nedôjde.

ahjaj

pri mortalite nie je spomenutá konkrétna príčina. Ak chorý s DM1 nejde k lekárovi so svojími ťažkosťami, umrie. Ak odíde 16 ročné decko do táboru so spolužiakmi a z frajeriny nezoberie so sebou inzulín, zomrie. Diabetológ by ti mohol povedať x príkladov, kde bolo príčinou úmrtia ľudská nezodpovednosť a hazardný prístup k zdraviu.

Tomas12345

ahjaj :

"Na studii takmer 1,2 miliona pacientov s diabetesom sa dospelo k záveru že mortalita pacientov s DM1 je takmer 2 násobne vyššia než u DM1".

(preklep) Na konci vety má byť DM2.