pravidelný smäd v noci = cukrovka?

ewvinka

fuuuuha, tu sa to riadne rozbehlo... par dni som tu nebola a uz som si pomaly nevedela najst svoj prispevok :D :D :D... idem si to skusit vsetko precitat...

svetlanna preto, lebo jej zistili cukrovku a tieto vyzivove doplnky su velmi dobre pre takych ludi... je potrebne, aby svoj organizmus doplnala vitaminmi a mineralmi a preto som jej ich poradila, vies?...

daniela2

ahojte obidvaja. Tomáš: prikláňam sa k Tvojmu názoru, že nemá zmysel v diskusii pokračovať. Myslím, že ahjaj má dosť iných starostí, ako Ti vyhľadávať nejaké linky a výskumy, ale keďže tvrdí, že jej manžel je diabetik, a žijú obaja s touto chorobou veľa rokov, predpokladám, že má viac informácií, ako Ty, Tomáš -(please - bez urážky.)
Tiež keď sa ma spýtajú na niečo čo som sa učila v škole, neviem povedať presne v ktorom skripte a na ktorej strane to bolo, alebo či to bolo iba z prednášky. Neviem, či by sa mi v tom chcelo len tak hrabať kvôli nejakej diskusii s niekým, kto s tým nežije a neverí mojím vedomostiam.
Ahjaj: želám Tvojmu manželovi, aby mal čo najmenej zdravotných problémov s cukrovkou a aby žil rovnako dlho, ako ľudia, ktorí cukrovku nemajú. A rovnako aj Tebe želám predovšetkým dostatok zdravia. Ja si ani predstaviť neviem, že by som mala byť tak chorá a obdivujem ľudí, ktorí dokážu žiť s rôznymi ochoreniami, alebo aj napr. paraolympiovnikov. Vedľa nich si pripadám nejak strašne malá a bezvýznamná - veď som zdravá a žijem normálny život bez toho, aby som sa musela v niečom nejak obmedzovať alebo by ma niečo bolelo.

Tomas12345

ahjaj :

"In Sweden from 1998 through 2014, mortality and the incidence of cardiovascular outcomes declined substantially among persons with diabetes, although fatal outcomes declined less among those with type 2 diabetes than among controls. (Funded by the Swedish Association of Local Authorities and Regions and others.)."
tu máš o tom, že pri DM1 mortalita klesá viac ako pri DM2"

To že v rokoch 1998 - 2014 klesala mortalita výraznejsie než pri DM2 ešte neznamená že celková mortalita je u DM1 menšia. Ak bolo v roku 1998 mortalita 30 pacientov na 1000 a v roku 2014 16 pacientov , tak ten pokles síce bol zrejme väčší než u DM2 ale stále bola mortalita vyššia než v porovnaní s DM2 kde je mortalita 8 pacientov na 1000 pacientov.

Rovnako tak sa tam nespomína statisticka vzorka, a nedala si mi link na daný výskum.

Tomas12345

ahjaj :

"Vo Švédsku štúdia uvádza, že celková mortalita človeka s dobre kompenzovaným DM 1 je neznáma a sú tam výsledky výskumu".

U dobre kompenzovaného diabetu, lenže nie každému sa podarí DM1 dobre kompenzovať.

A mimochodom na akej statistickej vzorke sa robili tie výskumy ?

"ďalšia štúdia ukazuje znižovanie mortality pacientov DM1 a DM2 pri komplikáciách diabetu, ako napr. kardiovaskulárne choroby, zlyhávanie obličiek

z grafu tam jednoznačne vidíš obrovský nárast v tomto smere, to znamená vplyvom modernej medicíny mortalita pri DM1 (aj DM2) rapídne klesá".

Z akého grafu ? Je tam tých grafov viacero. A áno však ja uznávam že v oboch smeroch u DM1 aj u DM2 sa robia pokroky

ahjaj

taký malý prehľad, čo všetko prispieva k lepšej kompenzácii diabetu. Inzulín sa pre DM1 podáva od roku 1920. Humánny, 99% ný ľudský inzulín až od roku 1970. Logicky tí, čo ochoreli predtým, ho nemohli dostávať. Kedysi sa podával 12 hodinový inzulín 2 krát denne - asi pred 20-25 rokmi. Teraz sa podáva inzulínová pumpa, resp. inzulín 4-5 krát denne.
Kedysi sa vyvárali striekačky. Teraz sú na to jednorazové a viacrazové inzulínové perá.
Neviem odkedy sa datuje vynález glukomeru, ktorý je v dostupnej cene a pre diabetikov vhodný a odporúčaný na domáce použitie. Ani to predtým nebolo, aby si diabetici mohli sami odmerať cukor. To mali skôr iba prúžky na moč, a cukor im odmerali raz za 3 mesiace v ambulancii.
Toto sú faktory, ktoré posledné desaťročia výrazne posunuli mortalitu DM1 na nižšie miery.
Ale never Tomáš, lebo neuvádzam zdroje. Nežiješ v tom, nestretávaš sa na dennej báze s takými ľuďmi, nevieš ako to v branži chodí, len z nejakých výskumov. Ale si múdrejší a neveríš, proste povyšuješ sa. Nemám rada ľudí, ktorí sa povyšujú. Lebo ukážeš na nejaký výskum, že DM1 je mortalita vyššia. Áno, veľmi dlho bola. Ale väčšina tých ľudí už mali DM1 minimálne 20 rokov a keďže liečba pokročila, po 20 rokov v dnešnej dobe komplikácie diabetu nemusia nastať, lebo sa dá dosiahnúť taká kompenzácia, aby sa tomu zabránilo. A aj tie komplikácie sa dajú stále lepšie a lepšie liečiť.

ahjaj

"In Sweden from 1998 through 2014, mortality and the incidence of cardiovascular outcomes declined substantially among persons with diabetes, although fatal outcomes declined less among those with type 2 diabetes than among controls. (Funded by the Swedish Association of Local Authorities and Regions and others.)."
tu máš o tom, že pri DM1 mortalita klesá viac ako pri DM2

ahjaj

chod do kelu tomáš, ak si myslíš, že budem vyvolávať známych, u ktorých máme požičané knihy a potom listovať, kde bola ktorá informácia, ktorú som čítala, a okrem toho kopec novín, dačo už máme u svokry na povale, že kde čo bolo, len preto, že nejaký človek na nete mi neverí.
Vo Švédsku štúdia uvádza, že celková mortalita človeka s dobre kompenzovaným DM 1 je neznáma a sú tam výsledky výskumu.
www.medknowledge.de
ďalšia štúdia ukazuje znižovanie mortality pacientov DM1 a DM2 pri komplikáciách diabetu, ako napr. kardiovaskulárne choroby, zlyhávanie obličiek
buster.zibmt.uni-ulm.de
z grafu tam jednoznačne vidíš obrovský nárast v tomto smere, to znamená vplyvom modernej medicíny mortalita pri DM1 (aj DM2) rapídne klesá.
Konkrétne to, že 2 x inzulín alebo 4 x inzulín priniesol radikálne zlepšenie, je evidentné aj z toho, že všetkým novodiagnostikovaným DM1 v súčasnosti sa predpisuje inzulín na denne 4-5 násobnú aplikáciu a 12 hodinový denný sa už nepoužíva.
Tak asi neveriaci tomáš.

Tomas12345

ahjaj :

Hádam si nemyslíš že budem chodiť do knižnice a hladat tam tieto knihy a ešte v stovky stranovej knihe hladat presnú stranu ( nepovedala si presné číšlo strany) na ktorej sa daná informácia nachádza...

Ja som ty dal 2 výskumy ktorým som sa snažil potvrdiť moje tvrdenie a to sa v DIA prostredí ani nepohybujem, preto skutocne neverím pokial by si mala pravdu a v DIA prostredí sa už nejaký ten čas pohybovala že by si mi nevedela dať ani jeden jediný výskum. Toto je moje posledné slovo, pokial mi neposkytnes tie vyskumy tak sa v podstate nemám ani k čomu vyjadrovať.

ahjaj

tomáš, podľa seba súdim teba, takže príručka pre diabetikov, je to po česky, abeceda diabetu, a väčšinu knihu som popožičala tým, ktorým diabetes práve zistili. Ak mi neveríš, neveríš tým sebe, iné ti nepoviem. Ja ti teraz fakt nemám chuť hľadať zdroje, chodí nám aj časopis pre diabetikov, chodili sme na konferencie, prednášky a pod. kde sme boli informovaní o novinkách, už je to obdobie akútneho záujmu za nami, dôležitejšie boli iné veci, ktoré bolo treba riešiť, netočí sa všetko okolo DM. Ja som mala úraz, a zdravotné ťažkosti, menila som dlhoročné zamestnanie, medzitým deti, raz s jedným dačo, raz druhým a nepracujem v obore s DM, je iba našou rodinnou súčasťou. Deti som obe dojčila 2 roky. Nepotvrdila sa hypotéza, že DM je spôsobená tým, že sa bábätko stretáva priskoro s bielkovinou kravského mlieka,ale z výskumov vyplýva, že 97% diagnostikovaných na DM1 bolo dojčených menej ako 3 mesiace.
Kompenzácia a mortalita pri DM1
Praktický príklad zo života. Môj brat pôsobil v katolíckom ráde, neprezradím v ktorom. Bola som uňho na návšteve, v zahraničí. Jeden pater odtiaľ mal DM1 a sťažoval sa na abscesy v miestach vpichu na nohách a vraj má glykémiu okolo 14-15. Tak som rozhovorom zistila, že si nevie aplikovať inzulín inde, iba do nohy, lebo inde si ho vraj nevie sám podať. Tak som mu ho za ten týždeň, ktorý som u brata strávila podávala 4 krát denne ja, do ramien a do brucha. Na abscesy som mu uvarila repíkový odvar, nech si dáva obklady. V otvorených ranách, kam si znova a znova podával inzulín, lebo inde to chudák nevedel, mu inzulín zavše nešiel do krvného obehu ale von z rany. Kým som tam bola, mal glykémiu medzi 4-11. Naučila som ho podávať si ho aj do brucha a do ruky. Stehná s abscesmi mi neukázal, ale hovoril, že sa mu to krásne hojí. Myslím, že bol chudák názornou ukážkou, ako nedostatočná osveta skracuje diabetikovi život, lebo už mal aj komplikácie, nález na očnom pozadí a na nervoch v nohách a keďže si vedel dávať iba do tých zapálených miest, tak tam sa podaný inzulín ani nevedel zužitkovať.
ďalej. branie krvi bezbolestne z prsta. Ak si pichneš do stredu prsta, máš tam kopu nervových zakončení a bolí ťa to. Ak si pichneš hneď zboku pri nechte, tú minikvapôčku získaš takmer bezbolestne, lebo tam je málo nervových zakončení.
podávanie inzulínu. Ak ti podá inzulín druhá osoba s nariasením pokožky v mieste vpichu, dá sa to tak, že ty ani nezaregistruješ, že vpich sa už uskutočnil a inzulín sa podal. Ak sa naučíš nariasiť si jednou rukou pokožku,a druhou podať inzulín, nebude ťa vpich vôbec bolieť. To je tiež osveta, ku ktorej žiaľ nemá prístup každý diabetik.