Úzkosť

misiak

a ja si idem robit vodicak :)
vzdy som sa bal soferovat ale teraz nastal moment ked sa uz nebojim nicoho :)
predsa to vsetko bolo na nieco dobre :)
misiak je stale v EUFORII :D:D

Kachita

sunnie, si dobra vodicka? tak sa o to opri, radsej pomalsie ale v pohode. a mozno ti len treba pomalicky sa rozbehnut. pokial neostanes na krizovatke paralyzovana, tak je to ok. ja mam tiez trosku strach ked soferujem a nesadam do auta sama, takze zatial je to takto.

sunnie

baby ako vy fungujete v robote, skole, soferovani? lebo ja si neviem predstavit ze by som mala strach vyjst z domu a tak. ale napr.sa hrozne bojim soferovat (odhliadnuc od arogantnych vodicov mam strach ze sposobim nehodu,niekoho zabijem a skoncim v base) aj ked som vcelku dobra vodicka, toto mi dost robi problem.

Kachita

katkaxxx, ja som ti iba vdacna, ale naozaj. ja totiz existujem tak, ze ked mi to niekto vysvetli takto, beriem to ako pozorovaci sposob, ako biolog a idem. zajtra je tu sviatok, ale pozajtra pojdem do obchodu, zvladnem to. a budem sa tam vraciat a vraciat. lebo je pravda, uzkost je ako mor, ako plyn ktory prenikne cez vsetky pory a strbiny a nezatvoris pred nim ziadne dvere. mozes akurat len postavit sa proti a ukazat, ze na teba to nema ziaden vplyv.
ja som v tomto hrozna, lietam velmi casto, mavam so sebou vzdy vybavu liekov a pre "istotu" aj inhalator na astmu, ktoru nemam!!! ma ju sestra, ale pre istotu som jej jeden slohla! toto nikto nevie :) raz ma napadlo, ze co ak v lietadle sa nebudem moct nadychnut a ako sa zachranim, ked sme tak strasne vysoko. odvtedy lietat sa zmenilo na nocnu moru. ale posledny raz som to pekne prezila a zabavam sa hocijakymi vecami. najradsej mam ked si ku mne sadne niekto, kto ma strach a orientujem sa na to, aby som mu pomohla a citim sa silne, lebo som v role ochrancu.
ja co do vysok a nozov nemam problem, ja sa "len" bojim toho strachu. ze sa zblaznim. ze nieco sialene spravim. je to o nutkavom spravani sa, to je pravda. v podstate od mala som vzdy a vsade mala vypracovany plan uniku, len som sa dostala do pasce ked som potrebovala uniknut sama pred sebou.
takze hor sa do boja s kompulziami :)
strach je zly radca.
este raz dakujem, katkaxxx

Kachita

katkaxxx, ja som ti iba vdacna, ale naozaj. ja totiz existujem tak, ze ked mi to niekto vysvetli takto, beriem to ako pozorovaci sposob, ako biolog a idem. zajtra je tu sviatok, ale pozajtra pojdem do obchodu, zvladnem to. a budem sa tam vraciat a vraciat. lebo je pravda, uzkost je ako mor, ako plyn ktory prenikne cez vsetky pory a strbiny a nezatvoris pred nim ziadne dvere. mozes akurat len postavit sa proti a ukazat, ze na teba to nema ziaden vplyv.
ja som v tomto hrozna, lietam velmi casto, mavam so sebou vzdy vybavu liekov a pre "istotu" aj inhalator na astmu, ktoru nemam!!! ma ju sestra, ale pre istotu som jej jeden slohla! toto nikto nevie :) raz ma napadlo, ze co ak v lietadle sa nebudem moct nadychnut a ako sa zachranim, ked sme tak strasne vysoko. odvtedy lietat sa zmenilo na nocnu moru. ale posledny raz som to pekne prezila a zabavam sa hocijakymi vecami. najradsej mam ked si ku mne sadne niekto, kto ma strach a orientujem sa na to, aby som mu pomohla a citim sa silne, lebo som v role ochrancu.
ja co do vysok a nozov nemam problem, ja sa "len" bojim toho strachu. ze sa zblaznim. ze nieco sialene spravim. je to o nutkavom spravani sa, to je pravda. v podstate od mala som vzdy a vsade mala vypracovany plan uniku, len som sa dostala do pasce ked som potrebovala uniknut sama pred sebou.
takze hor sa do boja s kompulziami :)
strach je zly radca.
este raz dakujem, katkaxxx

katkaxxx

hihi mas pravdu :D je toho fakt vela a ja sama neviem kedy som to pisala, lebo som to uz pisala niekolkokrat :) v skratke - ide o to ze to funguje systemom obsesia - kompulzia. obsesia je nejaka myslienka alebo situacia ktorej sa bojis a nevies sa jej zbavit a kompulzia je to co spravis pre to, aby ti uzkost ustupila. napr. ked sa bojis ist do obchodu a chyti ta uzkost len pri pomysleni na to, tak ked spravis to, ze radsej do toho obchodu nejdes, tak si konala kompulzivne, teda nesla si tam, aby si zazehnala svoj pocit uzkosti. toto sice funguje kratkodobo, ale z dlhodobeho hladiska si uzkost zvacsujes a kazdy jedenkrat co budes mat ist do toho obchodu alebo ked len na to pomyslis sa uzkost zvysuje. ty ju zacnes ale eliminovat pokial prestanes konat kompulzivne, t.j. ked sa bojim ist do obchodu, tak tam just pojdem. mozno ti bude zle raz. mozno 5x. mozno ani raz. to sa neda predpovedat, lenze z celkoveho hladiska pracujes na zmenseni uzkost z danej situacii, pretoze sa akoby "otupis" voci tomu prostrediu ktoreho si sa bala, zacnes si zvykat a zistis ze nemas dovod sa v tej situacii bat. u mna to zabralo po par razoch. spominala som napr ten moj strach z nozov (ked som nejaky videla, tak mi napadlo, ze co ked mi nahodou preskoci a niekoho zapichnem a strasne som sa tej myslienky zlakla a uz som mala pocit akoby sa to kazdu chvilu slo stat, samozrejme ze nikdy sa ale nic nestalo). no a to co som robila najprv bolo, ze som ten noz dala do zasuvky alebo som zavrela dvere tam kde bol a podobne, len aby som to nemala na ociach a uzkost v tej chvili trochu ustupila. lenze z dlhodobeho hladiska sa uzkost zvysovala. akonahle som zo dna na den prestala s tymi kompulziami (prestala schovavat noze, neodisla z toho miesta kde sa nachadzali atd), tak sa moja uzkost zacala zmensovat az nakoniec uplne vymizla. a to fakt po par razoch vystavenia sa tej situaci. teraz uz nemam problem v takej situacii, dokonca bezne velke ostre noze pouzivam :)) to iste platilo u mna z vyskami. nechodila som na vysoke poschodia lebo som sa bala ze co ked dostanem nejaky hrozny pocit a vyskocim alebo podobne hluposti, samozrejme ze sa nic nestalo, na vysoke miesta som zacala chodit a vsetko je ok. takze kachitaa pusti sa do prace ;) ostatnym uz s tym asi leziem na nervy lebo to citaju asi 4ty krat, ale mne to proste neda ked s tym mozem niekomu pomoct :))

Kachita

katkaxxx, mozes mi povedat aspon datum alebo obdobie kedy si to pisala? ja sa rada tym prehrabem, ale tych prispevkov je habadeeeej
mam co robit teda a dakujem za radu

katkaxxx

kachitaa na margo "vyhybavy sposob" si precitaj nejake moje starsie prispevky, uz som sem velakrat pisala co som sa na tu temu dozvedela na terapii a ze som vdaka tomu prekonala uz niekolko svojich strachov a vyhybaveho spravania ;) a zdravim ostatnych, dufam ze mate fajn vikend ;)