Obsedantno - kompulzívna porucha

portvis

Ahojte, ja mam tiez pravedepodobne nabeh na tuto chorobu, aspon ako to u seba pozorujem, a uz to vytaca a obmedzuje aj mna samotnu. Ja musim hlavne vsetko kontrolovat, hlavne telefon, ci je budik spravne nastaveny, klavesnica zamknuta, dvere zamknute, vsetko povypinane, to kontrolujem asi stokrat. Najnovsie som to zacala pocitat, ked si z niecoho odjem, len ukusnem napr. priatelovi z jablka, tak musim presne trikrat, inak nemam pokoj....snazi sa to priatel tolerovat, ale vidim,z e je z toho nervozny, minule mi vzal telefon a ja som mu zacala robit zle, nech mi ho vrati a nakoniec som sa rozplakala tak mi ho vratil a ja som si vsetko kontrolovala dalej....mam aj take myslienky, ze ma nieco napadne, a ja si to musim zopakkovat stokrat, alebo nejaku vetu co niekto povie....v robote vsetko kontrolujem, je pravda,z e vdaka tomu mi vsetko vzdy sedi a tak, ale nie je to normalne. Ja som si kolkokrat ista a viem, ze som danu vec spravila, ze je vsetko ako ma byt, aj tak to potrebujem skontrolovat......strasne ma to obmedzuje a viem, ze moje buduce povolanie si vyzaduje psychicky zdraveho a vyrovaneho cloveka, pretoze je to sfera, kde pracujem s ludmi ktori sami potebuju psychicku podporu, a co ja mam kazat ked si sama neviem pomoct......a navyse su to ludia, ktori robia "mnoho chyb" a ked si predstavim, ze to nebude po mojom a nebudem ich moct kontrolovat, tak ma ide svihnut......co mam spravit? psycholog ci psychiater???

somsam

Zdravím vás. Ja tiež pravdepodne mám OCD. Mávam rôzne nutkania. Niekedy mám chuť niekoho vyfackať. Rozum mi hovorí, že takto sa správať nemám ale ani nechcem nikomu ubližovať, tak to mám pod kontrolou. V minulosti som na depresiu bral serlift a pod. Na smútok to trochu zabralo, prestala ma bolieť hlava. V tomto období mám pocit, že nemám žiadnú energiu. Ráno nedokážem vstať z postele. Nevidím pred sebou žiadnu perspektívu, no na žiadnu samovraždu nemyslím, len ta energia mi chýba.

aqua11

dobry vecer, rada by som sa zapojila diskusie. Moj priatel ma OCD, zacal navstevovat psychiatra, mal zatial len par sedeni. Chcela by som sa spytat, ako sa ma partner/ka spravat voci cloveku s OCD. Chcela by som velmi pomoct, ak sa to vobec da, aspon tym, ze budem spravne reagovat na jednotlive situacie, avsak vobec neviem ako. Ci je lepsie zabranovat opakovanym cinnostiam, alebo prave naopak provokovat k tomu, aby sa s nimi konfromtoval, ale nepodliehla kompulziam atd. Skratka by som bola nesmierne vdacna za radu, ako byt v roli partnerky co najviac napomocna. Ide mi o to vytvorit nenapatu , prijatelnu atmosferu, aby citil moju podporu. vopred dakujem a drzim vsetkym velmi palce , aby sa ich liecba bola uspesna ...

joann

aj mne zistili okp a to pred 2 rokmi,zacalo to tym ci by som vedela ublizit niekomu blizkemu z rodiny a tak,nikdy by som to neurobila,velmi som sa trapila ako ma to moze napadnut,potom caste umyvanie ruk,velmi som hakliva na niektore svoje veci a ked sa ich niekto dotkol tak som si myslela,ze su spinave a stalo sa ,ze som to potom vyhodila.navstivila som psychologa zacala som brat xanax a to mi pomohlo a po asi roku som si ich prestala brat,a terz citim,ze sa mi obsesia zacina vracat.mam aj taky problem ked si nieco precitam zacnem nad tym rozmyslat ci by som to vedela aj ja spravit,niekedy su to hrozne veci,tie myslienky ma zozieraju,na bud tyzden uz idem k lekarovi lebo sa to neda vydrzat.

pesimistka

Pre verus:
ahoj, aké lieky berieš? nerobia ti nejaké vedľajšie problémy? ja som brala také, z ktorých som dosť pribrala a triasli sa mi ruky.

marjanka1

odkaz pre Helalu:

Mila Helala

Bola by som velmi rada, keby sme si mohli pisat, pretoze mame velmi podobny problem. Aj ja sa modlievam za uzdravenie a verim, ze Panovi nic nie je nemozne a vsetko dokaze zmenit na dobre. :)

Marianka

woman79

pre Helalu
som nie rada, ale stastna, ze je tu niekto podobny ako ja, az velmi, aky paradox, z choroby, prepac. Rada by som si s tebou popisala. Aj ja by som bola rada, keby to bolo len umyvanie ruk...