Obsedantno - kompulzívna porucha

charlie89

ahoj radim ti navstiv cim skor psychiatra predpise ti lieky popripade psychoterapiu a to ti pomoze skvalitni ti to zívot ja mam tiez OCD F42 a liecim sa uz asi 3 mesiac citim sa ze som z toho skoro vonku i ked pridu na mne depresie a obcas uzkost ale to je v poho drzim palce :)

Peter_865

Dobrý deň,

Chcem sa len spýtať, či by sa nemohlo aj v mojom prípade jednať o OKP, resp. aby sa k mojim problémom vyjadrili ľudia, ktorí túto poruchu majú. Asi raz za týždeň ma prepadajú rôzne bizarné myšlienky na nepríjemné veci, ktoré vo mne vyvolávajú príšernú neznesiteľnú úzkosť. Najhoršie sú myšlienky na násilie, napr. keď priateľku hladím po krku, tak ma napadne, že"aké by to bolo ju zaškrtiť", proste veci za ktoré sa hrozne hanbím. A takéto nepríjemné myšlienky mám vždy asi raz do týždňa jeden deň, skôr navečer. Potom v noci nemôžem spávať a mám aj nepríjemné sny. Všetko si to uvedomujem, a viem, že by som nikdy nikomu neublížil, je to pre mňa veľký nápor, lebo som bol vždy dobrým a milým človekom. Každým týždňom a novou "atakou" alebo ako to nazvať sa mi stav stále viac a viac zhoršuje, resp. tá úzkosť je čoraz viac neznesiteľnejšia... Čo sa týka nejakých opakujúcich sa činností, tak to nie je nejaké prehnané, ale napríklad sa aj viackrát vrátim domov (bývam na 4. poschodí), aby som skontroloval, či som zamkol, ale nestáva sa to často a dokážem aj bez toho skontrolovania odísť, i keď s nepríjemným pocitom, kt. ale rýchlo prejde. A napríklad ešte otáčam kľúč v zámku min. 10x, aby som uveril, že je zamknuté... Keď som si podával prihlášku na VŠ na pošte a bol som už asi 500 metrov od nej, musel som sa vrátiť, od poštárky si tie obálky vypýtať a pozrieť, či je všetko v poriadku, potom som ich zasa odoslal, ale nemal som dušu na mieste, akoby som stále neveril, že je to poslané. Ďalej mám všeljaké hypochondrické myšlienky, ktoré mi spôsobujú úzkosť -> rakovina, schizofrénia. Navštívil som aj psychológa, ale ten mi povedal, že je to spôsobené stresom zo školy. Som prvák na Vysokej škole a rád by som ju dokončil. Bojím sa, že sa zbláznim, že skončím na invalidnom dôchodku a nebudem mať kontakt s ľuďmi. Už teraz radšej ostávam doma, lebo sa bojím, že ma prepadnú tie myšlienky... A tá úzkosť mi tiež občas spôsobuje stave depersonalizácie a derealizácie, také, že mám problém pociťovať príjemné emócie, radosť, šťastie... Už to trvá cca rok, čo sa týka toho opakovania zamykania, tak to dobrých 5 rokov. Možno odvtedy, čo sme boli vykradnutí... Prosím poraďte a vyjadrite sa k tomu. Bol by som veľmi rád... Plánujem aj návštevu psychiatra...

mamOCD

pre vetkych co hladaju odpovede - je to fundovane

docs.google.com

ps. ma niekto referencie na dobreho psychiatra zaoberajuceho sa OCD v okoli Trencina alebo aspon Ziliny?

whee_ee

Ale nemala som nejakú tvrdú výchovu, ale takú normálnu, podľa mňa správnu :) lebo čítam, že to to môže spôsobiť :))

whee_ee

Ja zase keď niekde idem, večne kontrolujem v kabelke mobil, klúče, peňaženku, aj keď podvedome viem, že mi to nemal kto ukradnúť, alebo mi to nemalo ako vypadnúť, keď je zavretá, ale proste musím, inak som veľmi nervózna, musím to urobiť aj niekoľkokrát za sebou, lebo čo keď sa mi len zdalo, že to tam je :D Potom ma veľmi hnevá, keď niečo nie je súmerné, ja by som si v živote nemohla obliecť tričko, kde je napr. len jeden rukáv :D:D Mala som piercing v jednom uchu, musela som si spraviť aj do druhého, aby som mala pokoj (pri tetovaní mi to nevadi, neviem prečo.. :)) Keď klepkám prstami po stole, každým musím rovnako krát, lebo som zas z toho vnútorne nervózna.. a podobné situácie, teraz mi konkrétne nenapadajú..

To znamená, že môžem mať takú miernu OCD? :D

Jung

Ludkovia poradim vam ako som sa tohto svinstva zbavil ja, u mna sa to prejavovalo tak ze ma napadali vulgarizmi na ludi na ktorych mi zalezalo.Dokonca aj na Boha, lebo som veriaci a zalezi mi na nom.Az som si jedneho dna uvedomil ze som zamerany sam proti sebe a tymto si vyvolavam uskosti.Tak vzdy ked ma napadol vulgarizmus napr. na Boha tak na miesto uzkosti som sa prekonal a povedal som si ze svetovo, ano je kok.. a uplne to prestalo, vzdy som to takto zrusil a nezivil uzkost v sebe za to. ale treba prekonat ten pocit, strach ze sa nieco stane...proste prijat na sebe vsetko co vas napadne a tym sa to vyventiluje. povedat si s takou naruzivostou ze, svetovo, nakazim sa ked si neumyjem ruky, a co teraz?to je ono!!!vzpruzit svoje ego a ono to fakt zmyzne...a hlavne akceptovat svoje ego...primitivi na sebe akceptuju vsetko, a nemaju ziadne kompulzie a depky...prajem vam vela uspechov na ceste za plnohodnotnym zivotom :)a odporucam si precitat psychologa junga, to bol pan psycholog, ten dokazal vyliecit aj schyzofreniu bez liekov...

abcdefghijkl

Pacient s nabehom, alebo rozvinutym OCD by mal bezodkladne navstivit psychiatra. Netreba sa toho v ziadnom pripade bat, alebo sa hanbit - OCD je najbeznejsia a najrozsirenejsia forma neurozy, ktora ale pacientovi mimoriadne stazuje bezny zivot. Kombinacia liekov a vhodne zvolenej psychoterapeutickej metody zabezpeci postupne vymiznutie symptomov a zivot takto postihnuteho pacienta sa skvalitni - da sa povedat, ze odstranenim obsesii a kompulzii, teda neovladatelnych nutkavych myslienok a ritualov, znova zacne zit, citit, vnimat okolie, prestane byt chorbne obrateny na seba. Viem, o com hovorim, kedze som to zazila na vlastnej kozi. Skutocne sa toho netreba bat a vyhladat odbornu pomoc je to najlepsie a v tomto pripade zda sa jedine spravne riesenie.