Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

damian

Napisem to jednoducho a vystizne. Vitamin C v ziadnych davkach nie je skodlivy pre organizmus. Skodi v jedinom pripade - ak ho niet tolko, kolko je telu potrebne.

silviia

akym sposobom by mal vit. C uskodit zdravim? ako si to myslela Alicia? tak ze udajne vytvara peroxit a peroxid skodi zdravim?
co myslis damian.
ale k tomu by asi najlepsie vedel povedat nieco RNG

alicia

ten článok o peroxide a vit.C je na magazin.atlas. Ale mňa by zaujímalo skôr niečo iné.
Peroxid vodíka je údajne najsilnejší z voľných radikálov, vytvára extrémne rýchle a zničujúce reťazové reakcie, skladá sa z jadra jedného kyslíka a vodíkového atómu plus jeden dodatočný elektrón. Ak sa teda vedci domnievajú, že zvýšené množstvo kyseliny askorbovej vytvára v organizme peroxid vodíka, ktorý pôsobí proti rakovinovým bunkám, je otázne či nadmerné užívanie vitamínu C pri bežných chorobách, ako napr. viróza, potom neškodí u zdravých ľudí.
Nakoniec ale, bodaj by sa týmto spôsobom dala liečiť rakovina, vždy lepšie ako chemoterapia.

damian

Canady, akykolvek vit C (najlepsie v pH neutralnej forme ako askorbat vapenaty.horecnaty, sodny a pod) z co nejmenej pridavnymi latkami (najlepsie v prasku). Taktiez nesmie obsahovat ZIADNE UMELE SLADIDLA, AKO NAPRIKLAD ASPARTAM.

canady

Oli dakujem, som v toronte a ty???
a predsa by som sa opytala este raz, ci swiss chuvable je OK, beriem denne 4 tabl, spolu 2000mg. Ci je swiss dobry, alebo ho vymenit, alebo co doporucujete bezne kupitelne v drug store
DIK

silviia

nie damian,len som to nahodne na to natrafila, uz ani neviem kde ked som hladala cosi ine, tak ma to zaujalo, ze som to sem hned hodila do dvoch tem naraz lebo boli pri sbe a tykali sa aj vit.C
nech si ludia precitaju

silviia

tak aj sem to pridam:
Vitamín C môže byť predsa len užitočný pri liečbe rakoviny. Vyplýva to z americkej štúdie, ktorú zverejnili v pondelok. Podľa nej injekcie s vysokými dávkami vitamínu C značne redukujú tempo rastu nádoru. Myšlienku, že vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, by sa mohol používať na liečbu rakoviny, rozvinul v 70. rokoch americký vedec Linus Pauling, laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1954.

Táto predstava bola kontroverzná a ďalšie štúdie už nemali úspech - týkali sa však podávania vitamínu C perorálne, čiže ústami. Nový výskum vedcov amerického Národného inštitútu zdravia sa zaoberal injekciami s dávkami vitamínu C, ktoré umožňujú dostať čo najväčšiu koncentráciu látky do systému. Bádatelia implantovali tri typy agresívnych rakovinových buniek do laboratórnych myší, vyvolávajúce vaječníkové, pankreasové a mozgové nádory.

Myšiam, ktorým injekciami podávali vysoké dávky vitamínu C, rástol nádor asi o polovicu pomalšie ako tým, ktoré injekcie nedostali, uviedli vedci. "Kľúčovým záverom je, že kyselina askorbová sa používa ako liek a vyzerá celkom nádejne pri liečení niektorých druhov rakoviny," uviedol vedúci výskumu Mark Levine. Vedci sa domnievajú, že zvýšené množstvo kyseliny askorbovej vytvára v organizme peroxid vodíka, ktorý pôsobí proti rakovinovým bunkám.

"Peroxid vodíka vedie k zničeniu niektorých rakovinových buniek a nevyzerá to tak, že by zabíjal aj normálne bunky. Prečo je to tak, nevieme," dodal Levine. Výsledky výskumu jeho tímu zverejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Ako spresnil, posledná klinická štúdia v Kanade, na ktorej sa podieľal, preukázala, že podobne vysoké dávky vitamínu C sa môžu injekciou podať ľuďom s minimálnymi vedľajšími účinkami. Ďalším krokom bude podľa Levina začatie výskumu s cieľom zistiť, ako by podobný postup účinkoval na ľuďoch. "Myslím si, že sme celkom blízko k tomu, aby sme na to boli pripravení," uzavrel Levine.

RNG

oli,,malo je malo!. To ze sa to uvolnuje postupne nezvacsi davku na podla vela vyskumnikov, lekarov odporucany 50 az 100 nasobok.
Vitamin C nizko v krvi znamena, ze telo trpi a ma rozne problemy, co by inac nemalo.