Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

<`)))><

ked som otehotnela, bala som sa ako budem zvladat choroby bez antibiotik.. bola som pred tym casto chora.. zacala som brat preventivne c vit a cele teho som nebola chora (okrem mierneho rychlo zvladnuteho bolaveho hrdla) :)) uz rok som bez choroby

alicia

Vysoké dávky vitamínu C znižujú výskyt rakoviny krčka maternice.
Vitamín C tiež ničí voľné radikály, neutralizuje ich ešte pred tým, ako by mohli napadnúť bunku.

damian

Ohladom "draheho mocu", a co s antibiotikami, ked ich poniektori kazdy mesiac uzivate? Ci nie su napokon v moci? Nuz, na to sa nik nestazuje, len na vit C. Ten, tak, ako aj ATB bol najskor v krvnom sere, kde vykonal svoju pracu a odisiel do mocu.

POcas 2 svetovej vojny prikazovali liecenym vojakom, aby si zachytavali moc, aby s antibiotika z neho mohli znovu pouzit.

damian

Mata, a ako sa zvysuje imunita? Ci nie vitaminom C? Pedsa vitamin C je dolezitou zlozkou pri tvorbe bielych krviniek a interferonu...

mata

jasne,ze zvyseny prisun vitaminu C nemoze uskodit,lebo vitamin C je jedinym vitaminom ktorym sa neda predavkovat,lebo sa vyluci mocom.ucili sme sa to este na ZS snad..
a skor by som povedala ze treba zvysovat imunitu (betaglukan-hliva ustricova) aby clovek nedostal chripku. ale nepochybujem o uzitocnosti vitaminu C

Mimi323

Nelka poobzeraj sa po stránkach a zistíš, že to nie je zbytočné, ale potrebné.
Človek sa cíti byť zdravý, tak neberie vit. C a potom sa čuduje že dostal chrípku, virózu, má zápaly...

nelka

A nie je zbytočné užívať také vysoké dávky,pokiaľ sa človek cíti zdravý?Veď močom sa zostatok vylúči a zbytočne má drahý moč.

alicia

Musím súhlasiť že užívanie vyšších dávok vitamínu C má veľmi priaznivé účinky pri rôznych chorobách. V tomto chrípkovom období je zvlášť dôležité brať vyššie dávky C vitamínu.