Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

delphia

RNG uz pisal v minulosti, ze tie "mixy" v jednej tablete nie su najidealnejsie, lebo casto neobsahuju ucinne mnozstva z obsiahnutych vitaminov a mineralov

mona22

presne, ako pise mimi.
najlepsie by bolo podla mna brat jednu tbl,co obsahuje to vsetko, teda aspon zaklad. lenze aky komplex je naj.?

Mimi323

Aj mňa by zaujímalo to, čo sa pýta Mona. Mne zatiaľ nie je nič, iba som pred pol rokom mala trocha znížené železo.
Užívam Vit. C 3g s vodou, zinok (50mg), selén 50 mcg, easy iron, E 600mg, yam 800mg raz za čas probiotiká, keď mi je horšie, tak Citrovital, a teraz som si kúpila kyselinu listovú.
železo beriem osobitne, lebo myslím že sa nemôže brať so zinkom?
Niekedy niečo vynechám lebo zabudnem, manžel vraví že som chorá že toľko toho beriem :)
Doporučujete ešte niečo zo základných doplnkov?

damian

Mona, vitaminy by mali byt vo vzajomnej harmonii a preto lepsie je uzivat komplex vitaminov. Neviem ale, ktory komplex vitaminov je na SK a CZ vhodny.

Najzakladnejsi je vsak vitamin C.

damian

pri tazkych infekcnych ochoreniach sa podavaaju cavky okolo 200 gramov denne vnutrozilovo - samozrejme v pH neutralnev forme.

RNG

pokracujem
a odporucenej 3 gramovej davke, hlavne v neutralnej(nekyslej) forme.
V nemocniciach pouzivaju na infuzie az 75 gramov denne narazove, ale to je vec lekarov, nie bezneho domaceho doplnania.

RNG

silvia, vitamin C pomaha telu bojovat tym ze podporuje vytvaranie kolagenovychnstruktur, tj rekonstrukcia poskodenych buniek vsade v tele.
Ze sa podiela aj na vytvarani peroxidu vodika, to je len malicka bocna uloha. A peroxid vodika je potrebny pre funkcia bielych krviniek, makrofagov, ktore nim zabijaju a odstranuju rozne mikroby a nepotrebne bunky a vaziva v tele.
Telo toleruje rozne formy vitaminu C rozne.
Najjednoduchsia forma je kyselina askorbova, ktora v davkach uz od 2 gramov moze vyvolat u citlivejsich prekyslenie criev a hnacky. Da sa postupne zvyknut na vyssie davky, hlavne ked brane postupne pocas celeho dna, lebo vitamin C sa zdrzi v tele vo forme kyseliny askorbovej pomerne kratko(polcas zivotnosti v plazme je 30 minut, preto sa doporucuje brat davky kazdu hodinu pri tzv megadavkach vitaminu C).
Ine formy maju ale ine ucinky, neutralne formy nedrazdia creva a niektore formy ako napr ester C sa drzia v tele pre ovela vacsie molekuly znacne dlhsie.
Toxicka davka (LD50, tj taka co zabije 1/2 ) bola skusana len na potkanoch, na ludoch sa neda robit pokusy s polovicou zabitych, vsakze, ale potkany zniesli az 11.7 gramu na kg vahy, takze pre cloveka sa odhaduje toxicka davka niekde nad 300 gramami denne.
Samozrejme nikto nehovori o pouzivani takych davok, hovorime tu o nespravnej 60 mg davke