Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

damian

ahoj

ja si pocas obycajneho plombovania a vrtania nedavam pichat nic. Ale ak by mi mali vyberat nervy a cistit korene ci trhat, neprezil by som asi bez injekcie aj ked je to chmia. V tomto bode konvencnu medicinu uznavam, lebo je to potrebne.

Avsak, byt zenou, epidural odmietnem.

Mimi323

Damian, ešte sa chcem opýtať, čo hovoríš na umrtvujúcu injekciu pri ošetrení zubov. Zubár mi opravil skoro všetky zuby bez nej, ostal mi ešte jeden zub a naposledy mi povedal, že už mi pichne. Vraví to skoro vždy, ale vždy som sa tomu nejak vyhla:). Je to škodlivé, ale je to v pohode?

Mimi323

Super článok. Zase som sa dozvedela viac. A hlavne sa mi ujasnilo to ohľadom vyplavovania vit. C močom.

Damian, nedá mi to, ale denne sa píše takto, nie deňne. To slovo je tam min. 3krát a vždy napísané chybne (ospravedlňujem sa, ale deformácia je deformácia :D)

RNG

Vdaka, damian.
Na Linusa Paulinga nesmieme dopustit aby sa zabudlo.
Tj na jeho naozajstne prace, nie clanky z druhej ruky o jeho pracach, kde sa snazia jeho pamiatku potlacit dodatocne.
Jeho pristup k vitaminu C a jeho potreby pre ludske telo je aspon tak dolezity(z praktickeho hladiska pre nase zivoty) ako teoria relativity.
Z tej totiz okrem vyskumu vela praktickeho uzitku pre nas denny zivot nie je

RNG

kokosovy olej netvrdne tak ako mnohe poskodene("vytazene a stabilizovane") rastlinne oleje a masla. Tj nemoze byt dovodom na zapchavanie ciev. Polynezske narody, co pouzivali len kokosovy a kukui olej prakticky nepoznali srdcove choroby. Zjavili sa u nich az vtedy, ked zacali masove pouzivat "zeleninove " oleje a "rastlinne masla"(krycie meno pre hydrogenizovane rastlinne oleje a margariny prichutene na nahradu masla)