Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

orgi

Chlor sa z vody po chvili vypari, takze by som sa nebala..

A co sa tyka vitaminu C, ako je to s oblickovymi kamenmi pri zvysenom prijme? Necitala som vsetky prispevky a tak neviem, ci to tu uz bolo spominane..dakujem

Mimi323

No to som dnes tiež zachytila :)
Učiteľkatam povedala, že keď už je kampaň za pitie mlieka, tak nech je aj kampaň za pitie čistej vody, ktorá je tiež dôležitá.

mira

Keď už sme pri médiách , šokovalo ma, ako propagujú pitie vody z vodovodu pre malé deti. Zabudli, že chlór je bojový plyn ?

Mimi323

Pred chvíľou v telke bola zubná lekárka pre deti a vravela, že deti môžu v pohode papať zubnú pastu, že fluór v takom množstve je neškodný. Ta sila.

damian

avsak aj pri urinoterapii su aspon 1000 mg denne davky vit C potrebne, kedze, ako pisem dole, nic nemoze nahradit vit C.

damian

...a tiez, na tvorbu kolegane je nevyhnutny vitamin C. Taktiez je nevyhnutny na porodukovanie prvkov ako interferon.

Kyselina mocova samozrejme v krvnom sere je pritomna, ale, ako RNG pise ,v malych davkach. Aj preto je velmi efektivna urinoterapia, vratane injekcneho (do svalu, pod kozu)pouzitia. A preto, ak nechce clovek prijimat preventivne 3000 mg vit C denne, mal by sa dat na urinoterapiu.

RNG

orgi, antioxidacna uloha kyseliny mocovej je sice dokazana ciastocne, ale tak isto aj oxidacna funkcia vo vyssich kvantitach.
Cela zalezitost je este vo vyvoji, argumentov pre a proti je plno.
Zatial by som sa spoliehal na silne antioxidanty, ktore nemaju ziadne prooxidacne tendencie.

orgi

Sice si clovek nedokaze syntetizovat vit. C, ma iny obranny antioxidacny mechanizmus, a nim je kyselina mocova, ktora je koncovym metabolitom purinovych nukleotidov v organizme. V preklade to znamena, ze ine zivocichy maju namiesto kys. mocovej na tento ucel kys. askorbovu - vitamin C, pretoze u nich sa kyselina mocova dalej rozklada a vylucujia ju z organizmu. U primatov a ludi je to inak. Kyselina mocova sa rozklada minimalne a ostava v krvi ista koncentracia, ktora nahradza vit.C. Samozrejme, v zimnych mesiacoch treba prijimat vit C vo vacsich davkach.