Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

brenda

Damian, pomocne latky: zahustovadlo (hydroxypropylmethylceluloza), sipky, regulator kyslosti (fosforecnan vapenaty), kys. stearova, stearan horecnaty, potahovacia latka-selak.
Je tam toho vela ze?
Vyzera to tak ze mu to pomaha, predtym maval silne chripky aj dva krat za zimu, kedze pracuje v uzavretej klimatizovanej miestnosti, kde sa siria bacily jedna radost.. Uz nebyva az tak chory. Ma aj zlateho stafyl. a mozno uz ho prekonal, nebol na vytere tak nevieme. Kombinuje to so zinkom a selenom, obcas lactobacyly a betaglukan.

RNG

toxicita vitaminu C zacina az od 75 gramov a vys.Aj to nie je naozajstna toxicita, len prejavy telesneho odmietania. A to nie u kazdeho.
Ale tzv crevna tolerancia(netolerancia=hnacky) moze u niekoho nastat uz aj pri 3 gramoch.
Postupne uvolnovanie pomaha tolerovat vyssie davky. Otazny je len material, z coho sa to uvolnuje.
Totiz materialy z farnaceutiky na postupne uvolnovanie(retards) su casto rozne chemikalie, sice dovolene vo farmaceutike, ale rozhodne nie potravinove doplnky.

technécium

no počkaj damian, súhlasím čo tu píšeš, ja som tiež zástanca C, ale myslím, že 15 gramov je moc, ja beriem cca 2 g denne a cítim sa super, ale 15 gramov- to viem, že experimentálna liečba na obrnu bola okolo 9 g intravenózne-z čiastočným úspechom, ale 15 g už bude pôsobiť toxicky myslím na niektoré systémy, cavedischova štúdia odporúča 3-3,5 g a myslím, že je to optimum
a ešte sa ťa spýtam, aký máš názor na C v tabletách s postupným uvoľňovaním

damian

Brenda, 15000 mg je fajn, nie je to vela. Ten vit C sa zda byt dobry, ale nie su tam napisane, ake pomocne latky su tam pouzite.

Pomahaju vysoke davky manzelovi?

damian

Ada, v Holland & Barrett maju dostatocny vyber a maju aj v prasku, ale je kysly. Odporucam Ti vo Vitalminerals kupit tento www.vitalminerals.org Tento je velmi dobry, obzvlast pre deti, bez sladidiel a nepotrebnych prisad, v prasku.

brenda

-odkaz odstránený-
Ja teraz uzivam toto C-cko, co vy na to? Moj manzel dokaze skonzumovat 15 000 mg za den, niekedy uz mam obavy ci to nie je moc.

damian

Ziadny vit C v sucasnosti nie je synteticky, ale je fermentovany. Kedysi ho zacala vyrabat farmaceuticka firma Merck syntetizaciou. Dnes to tak nie je (ibazeby niektore farmaceuticke konglomeraty nadalaj vyrabali synteticky vit C)

Vit C sa vyraba prefermentovanim glukozy.

RNG

Jamieson ma primalo zamestnancov a velmi velku distribucnu siet, ktora vyzaduje hromadu ludi.
www.linkedin.com
Takze na vyrobu nezostava rozhodne dost, maximum tak na baliarne.Ale ani tie som v Canade nenasiel tj ich fyzicke miesto.
Takze ich produkty pre nich vyrabaju ine spolocnosti a distribuju ich cez hromadu distribucnych mnohovrstvovych sieti.
Preto ich ceny nemozu byt za prislusne obsahy dostatocne nizke.
Tak maju alebo slabsie obsahy, alebo miniaturne balenia.
A distribuuju tam, kde nie je vlastna vyroba, lebo v konkurencii by prepadli. Hovorit o "ich" plantazach je zly vtip, (alebo dobra reklama?)