Rodičia a anorexia, bulimia

Príspevok v téme: Rodičia a anorexia, bulimia
Alternativa

Ak mate podozrenie, ze Vase dieta trpi poruchou prijimania stravy /PPP/, nestracajte hlavu. Prave teraz Vas bude Vase najdrahsie stvorenie velmi potrebovat.
Zakladne zasady:
1. Zachovajte pokoj a pripravte sa na narocny boj hlavne psychicky. PPP je choroba ako kazda ina a treba ju liecit. Liecba je dlhodoba ale uspesna
2. Kupte si knihu, kde budu vysvetlene priciny spustania PPP, co s tym, hladajte odborne informacie, prip. Vy sami navstivte psychologa
3. Kedze spustacom tejto diagnozy v pubertalnom obdobi su najcastejsie pomery v rodine, prehodnotte vztahy v rodine a pracujte na ich pozitivnej zmene. Treba si uvedomit, ze nedostatok lasky a pozornosti rovnako ako nadbytok "opicej" lasky spusta problem
4. Prehodnotte doma stravovacie navyky. Naplnte kuchynu rozumnym mnozstvom cerstvej zeleniny, ovocia. Pri bulimii majte v chladnicke len mnozstvo stravy urcene na jeden den, takmer ziadne sladosti
5. Dajte dietatu pokojne, bez navalov zurivosti na javo, ze o jeho probleme viete. A tiez, ze vyzdravenie je vylucne v jeho rukach, pricom s Vasou maximalnou pomocou moze pocitat.
6. PPP nesmie byt jedinou temou rozhovorov v rodine
Verim, ze aj vo Vasej rodine tuto chorobu zvladnete.

mama42

weisska
ja si tiez myslim ze moja dcera je uz zdrava...a presla tym presne takto postupne cez tycinky musli a zeleninove salaty..ako aj ty..

mama42

weisska
pekne si to napisala..ja som tam tiez povedala to iste co ty ..ele...ze je dobre ze je uz to co tu napisala ale ze bude este dlho trvat..kym si da hranolky bez vycitiek presne tak som to myslela...je to vsetko v hlave..

mama42

ela
nechcem tu uz o nej pisat...ale nemusela byt na lieceni ...stacila ambulantna liecba bolo to iba v pociatkoch a nezvracala
raz som sa obvodnej lekarky opytala ze ja sa budem stale bat ze ako je na tom asi snad cely zivot a preto som chcela vediet ze ako by som zistila ze zase neni v poriadku tak ta mi poradila ze ak ma menzes..mozem byt kludna...ak by sa menzes stratil je zle..neviem ako je to u bulimiciek..ale pri anorexii je to tak

weisska

mile maminy...
Vazim si, ze Vam na Vasich dcerkach tak zalezi..dovolim si ale poznamocku.
Niekedy som bola na tom rovnako, ako Vase dcerky. Dnes som dufam zdrava...
Je fakt, ze aj moja mama si myslela, ze ked zjem tanier niecoho \\\"normalneho\\\&quo t;, ze som vyliecena.
Je fakt, ze baby sa boja z nejakeho iracionalneho dovodu vareneho jedla. Zda sa im mozno surova strava lepsie stravitelna, menej zatazujuca a podobne.
Pravda je vsak taka, ze v konecnom dosledku je jedno, ci niektora zje susticko masa alebo susticko salatu. Ide o to, ze ma alebo nema vycitky. Ze sa hlava ozve alebo neozve.
lebo aj hrasok som zvracala, aj superzdrave jedlo a stacilo ho kusok, ked som mala zle obdobie, bolo jedno, co je na tanieri. Islo o ten ritual ovladania tela.
Takze, mama 42 ano - jest pravidelne a mensie susta ale - neznamena to, ze clovek, ktory zje hranolky s tatarkou je zdravy. A neznamena ani, ze clovek, ktory oblubuje salaty, ovocie a racionalnu stravu - je chory. Zdrava miera, chut do jedla a stavovanie bez vycitiek su rozhodujuce...
A nazaver...aj ja som sa ku hranolkam (ano, dam si ich bez vycitiek) dopracovala len cez zeleninu, ovocie, musli tycinky a suchu ryzu. Musela som sa najskor naucit jest jedla, z ktorych som nemala take vycitky. Ked som sa to naucila (lebo v tomto pripade aj jest sa treba ucit odznova a postupne), som pridavala dalsie a dalsie. Mozno si kazda dcera potrebuje prejst svojou fazou a ak si zacne postupne verit, ze zvlada tanierik salatu, znamena to, ze sa da ist dalej. Nechajte to ciatocne na ich rozhodovani, netlacte prilis...snazte sa hladat kompromis...Prilisny tlak moze celu situaciu zvratit a zhorsit. Taka je moja skusenost...

ela.

mama42, viem, mas pravdu v tom, co pises.
Ale uprimne, som rada, ze sa stravuje aspon tak,ako sa stravuje.Verim, ze pomalicky bude pridavat aj na porciach,aj na kcal.Vies, este v lete pred nami "tlacila" aj bagety, aj hranolky, aj hamburgery a za nasim chrbtom to vsetko skoncilo v zachode. Dnes sa napapa, ci je sama, ale nie. Da si to, co ona uzna za vhodne,to, na co ma chut.Papa pre seba, nie pre nas. A ja som rada, ze zatial zje tolko, kolko zje.A urcite jej nehodlam do toho zasahovat.Pre mna je teraz podstatna skutocnot, ze dodrziava pitny rezim, ma pravidelnu stravu. Co pije a co papa sa snazim nechat na nu.
Dakujem ti velmi za tvoju podporu.Chcela som sa este spytat: aj ty mas skusenosti s dcerkou a PPP? Nejak mi to uniklo a nechce sa mi listovat dozadu.Ak ano, ako ste na tom? Uz ste v cieli, alebo este tiez kracate po ceste,ktora vedie do ciela..papa

mama42

ela
no ja si zase myslim ze tepla vecera by sa hodila normalne varene jedlo ja neviem ja neviem... viem ze to je velmi tazke ... ale predsa len nemala by cely den jest iba to co tu pises...kedy ..naposledy pila tvoja ..dcera kakao?? da si niekedy
nieco take? kakao napriklad je velmi dolezite ja ani neviem co to obsahuje ale pocula som to aj od odbornicky na zdravu vyzivu
je pravda ze je dobre ze uz je aspon to co tu pises...vzdy je to lepsie ako nejest nic ale mas pravdu dcerka ma este dlhu cestu kym si dovoli zjest nieco ine....ale zdrava bude snad az vtedy ked zje normalnu plnenu bagetu...alebo hranolky s tatarskou omackou..a nebude mat z toho vycitky.drzim vam prsty..trpezlivostou k tomu dospejete..

ela.

mama42
Psychiatricka poradila dcere jest 6xdenne,predpisala jej take porcie,ze aj dospely chlap by mal dost.Sama som bola z toho prekvapena.Do oci povedala lekarke,ze taketo porcie nebude konzumovat.Tak sa dohodli na tom, ze si bude vsetko, co zje, zapisovat..Spolu to potom preberaju.Jedalnicek mojej dcery je napr.Rano jogurt s musli,capucino, desiata- ovocie.Na obed si zvykne robit kuracie,ale.morcacie maso na prirodno,k tomu zelenina, cestovinove salaty, rizoto,zeleninove misy so syrom a pecivom-skratka spravi si to, na co ma chut...Na olovrant si da opat ovocie a k tomu napr.Be-be, resp. musli tycinky,no a podobne je to aj s vecerou...
Vies mama42,nemozem 100% prehlasit, ze je uplne cista.Nie som pri nej 24 hod.denne, nemozem za nou neustale sliedit ako stopovaci psik.Tak som to zo zaciatku robila a bola som z toho unavena ja, aj ona.Dohodli sme sa, ze celu zodpovedonost za seba preberie ona sama.Nakoniec aj Gabina s alternativkou ma v tom podporili, za co im velmi dakujem. Moja dcerka akoby razom dospela,snazi sa a ja jej chcem doverovat.Odborne zalezitosti kozultuje s lekarkou a my mozeme spokojne po veceroch rozoberat vsetky tie babske veci a tak.Nehovorim,ze sa o PPP nebavime, to nie, ale ako som povedala, veskeru zodpovednost prebrala na svoje plecia sama s tym, ze velmi dobre vie, ze v pripade potreby som tu kedykolvek pre nu-24 hod.denne.A myslim, ze to jej dava taky ten pocit istoty.
A ked mi z nicoho nic len tak porozprava o tom, ako bola sama doma a mala velke nutkanie ist na zachod, ale nakoniec to predychala a aka je z toho happy, s istotou ti mozem povedat, ze nemam ani najmensi dovod pochybovat o pravdivosi jej slov. Ona uz velmi dobre vie, ze mna klamat nemusi. Ak klame, tak v prvom rade seba samu.Ona uz pochopila,ze ak sa chce uzdravit, tak len kvoli sebe, nie kvoli mne.
Jasne, ze mam a budem mat ten strach a obavy, su veci, ktore potrebujem prekonzultovat s vami, aj s nou, povieme si vsetky + aj -, ale v konecnom dosledku necham rozhodnutie co a ako dalej, na nej samotnej.
Neviem, ci je to spravne, alebo nie, to ukaze az cas.
Ale musim povedat, ze v tejto polohe sa nam doma vsetkym omnoho lepsie dycha, doma je omnoho menej napatia, zato omnoho viacej pohody...

mama42

ela
ano v cviceni anorekticky nevidia nic zle v prehnanom cviceni im sa to zda normalne ...este obvinia napriklad aj matku ze co im v tom branime..ze ved cvicit je zdrave..je to pomylene..( cvicit je zdrave pokial si zdravy..prehnane cvicenie je jednym z priznakov anorexie..a preto treba cvicit..ale normalne...este raz opakujem pojem normalne u nich je skresleny

mama42

ela
neviem co tvojej dcerke povedali psychologovia...a aka je jej strava a ci ju aj vidis jedavat alebo jedava vtedy ked ty nie si doma...anorekticky maju dost skresleny obraz na to co je normalny jedalnicek co je normalne jedenie...ak sa zacnu liecit mali by jest presne napriklad to co my...teda mozno v mensich porciach ...teda napriklad zjest aj normalny rozok...moze byt aj grahamovy...ale jest aj pecivo a tak..co sa mnohym dievcatam s anorexiou zda zle..zjest rozok...zapisuje si stravu tvoja dcera??? do nejakeho zosita?? lebo tak sa to zvykne robievat teda psychologicky to tak kazu zo zaciatku....

gabina

ja som to nezariadila ale velmi by ma potesilo, keby ste ju vyuzili a spolahli sa na jej pomoc, ak to budete citit a potrebovat. Pozna tieto problemy, sama je mamou dcer takze...