Rodičia a anorexia, bulimia

Príspevok v téme: Rodičia a anorexia, bulimia
Alternativa

Ak mate podozrenie, ze Vase dieta trpi poruchou prijimania stravy /PPP/, nestracajte hlavu. Prave teraz Vas bude Vase najdrahsie stvorenie velmi potrebovat.
Zakladne zasady:
1. Zachovajte pokoj a pripravte sa na narocny boj hlavne psychicky. PPP je choroba ako kazda ina a treba ju liecit. Liecba je dlhodoba ale uspesna
2. Kupte si knihu, kde budu vysvetlene priciny spustania PPP, co s tym, hladajte odborne informacie, prip. Vy sami navstivte psychologa
3. Kedze spustacom tejto diagnozy v pubertalnom obdobi su najcastejsie pomery v rodine, prehodnotte vztahy v rodine a pracujte na ich pozitivnej zmene. Treba si uvedomit, ze nedostatok lasky a pozornosti rovnako ako nadbytok "opicej" lasky spusta problem
4. Prehodnotte doma stravovacie navyky. Naplnte kuchynu rozumnym mnozstvom cerstvej zeleniny, ovocia. Pri bulimii majte v chladnicke len mnozstvo stravy urcene na jeden den, takmer ziadne sladosti
5. Dajte dietatu pokojne, bez navalov zurivosti na javo, ze o jeho probleme viete. A tiez, ze vyzdravenie je vylucne v jeho rukach, pricom s Vasou maximalnou pomocou moze pocitat.
6. PPP nesmie byt jedinou temou rozhovorov v rodine
Verim, ze aj vo Vasej rodine tuto chorobu zvladnete.

Alternativa

Mozno je skoda pre chorych na PPP, ze ich rodicia nechodia do tejto temy. A mozno chodia, len zatial nenasli odvahu o probleme hovorit. Polozme si my, rodicia otazku a hlavne najdime odpoved: Nekladieme na nase deti prilis velke naroky, nesnazime sa cez ne naplnit nase nesplnene plany? Ak to tak je, tak to rychlo zmenme. Lebo nase dieta je jedinecne, urcite v niecom vyborne a hlavne NASE. Pochvalme ho, ked je v niecom dobre a pomozme mu, ak sa mu cosi nedari. To je zakladna abeceda rodica, ale tak casto na nu zabudame.

ela

dakujem lena22...a uplne s tebou suhlasim.Vo vsetkom.Vies,co je zaujimave?Ze v sucastnosti,ked otvorim akekolvek noviny,al.casopis,vsade citam o PPP,kolko mladuckych dievcat trpi touto chorobou.Je to hrozne.Neviem,ci je to tym,ze momentalne to vnimam omnoho intenzivnejsie.Bolo to aj pred par rokmi,alebo sa tato choroba stala takou "popularnou"v tomto tisicroci?Dovolim si tvrdit,ze prave bulvar a vyziabnute modelky,ktorych smutne tvare na nas zizaju zo vsetkych casopisov sa stali spustacom mnohych slecien.Chcu sa podobat na svoje idoly,neuvedomujuc si,do akej zahuby sa rutia...Ale jedna vec ma aspon trosku potesila a to ta, ze niektore modne firmy vyhlasili boj proti vychudnutym modelkam,zakazali im vstupit na mola...Bije na poplach..Kiez by to prinieslo vytuzene vysledky...
Pekny vecer vsetkym

lena22

S obdivom a úctou si čítam, ako matka pomáha pri liečbe ppp. A je to choroba, ktorou vraj v súčasnosti trpí 10% mladých. Keďže som tiež mama tak som prekvapená, že jediná aktívna mama si ty ela. No a alternatíva. Môže to byť tým, že vaše mamy dievčatá o pomoci ktorú potrebujete, nevedia. Tak ich už posaďte k tomu computeru, nič ľahšie nie je. Skúste to, mamy vždy dokážu zabrať v prospech detí. Prečo nie aj tvoja? Ela veľmi vám doma držím palce.

ela

ahojte vsetci...
alti,citala som na inej teme,ze si davas dnes relaxacny den...No aj ja si idem spravit radost-kozmeticka,kadernicka-ved pri PPP predsa nebudeme zabudat aj my rodicia sami na seba.Nechcem,aby tato potvora otocila nas zivot na ruby a 24 hod.sme nemysleli na nic ine...Myslim,ze je fain preorientovat myslenie aj na ine,krajsie veci,ktore nam robia radost,zeee?Ved nas usmev,nasa radost zo zivota sa budu automaticky prenasat aj na ludi okolo nas. Dcerke sa teraz vcelku dari.Je to aj tym,ze jej vychadzaju veci,ktore si naplanovala.Nasla si tanecny kruzok,vcera sa tam bola pozriet a bola nadsena.Bude tam chodit 2x tyzdenne, k tomu studium,brigada-chce 2-3 x do tyzdna vypomahat v ockovom bare..Skratka,prisla sama na to,ze ked je uplne zamestnana, nema cas mysliet na hovadinky a vsetko je jednoduchsie... Tak sa tesim a vobec,mam dnes taku happy naladicku.Prenasam ju aj na vas.
Pekny den vsetkym.

ela

damaxy, vobec nepochybujem o tom, ze mas pravdu...My vyhrame!!! Ja v to verim, dcerka velmi chce, i ked si obcas vobec neveri. Ale ja viem,ze PPP porazime.A to riadenie? Netusim.Zeby vyssia moc?Ani neviem ako a bola som na tomto fore.Ale priznavam, klikala som na nete vsetko, co sa tykalo bulimie...

damaxy

ela som velmi rada,že si tu a neviem aké riadenie ta sem posadilo,ale urobilo dobre.Podpora,pochopenie,trpezlivost,pomoc a materinská láska,ja si myslím,že toto ziadne PPP nemôže prežit.

ela

ahoj alternativka....dakujeem a uplne s tebou suhlasim v tom, ze opora rodica je 50% uspechu v liecbe s prekliatou PPP.Tych dalsich 50% je na kazdej jednej dievcine,jej silnej vole,presvedceni,odhodlani a tuzbe byt opat zdrava.Ano,je to miestami velmi tazke,kolko krat si poviem:Do certa s tou prekliatou PPP, radsej som ju mala mat ja,ako sa pozerat na milovane dieta,ako sa zmieta v neistote a strachu.Ale nemam ju ja, ma ju ona a tak jej pomaham,ako najlepsie viem.Som predsa matka,milujuca matka a osobne nepoznam ani jednu maminu,ktorej by bol osud jej dietata lahostajny.Moj nazor je taky,aby sa dievcata otvorene a uprimne porozpravali s rodicmi o PPP,aby isli uplne do hlbky,teda vysvetlili im, co to ta nestastna PPP vobec obnasa,ako prebieha uzdravovanie,aku pomoc od nich potrebuju atd...Dovolim si skromne povedat,ze som bola dcerkinou velkou oporou pri "rozchadzani" mensich,ale aj velkych kriz....
Dievcatka,porozmyslajte o tom,zahodte svoju hrdost a tuzbu vyzerat silna pred rodicmi, pretoze my tu nie sme na to,aby ste sa pred nami na nieco hrali,aby ste nam dokazovali vasu silu a nezavislost.Verte,ze nasa funkcia spociva v inom kuzle:o))))

ela

ali-velmi ti drzim palce v tvojej liecbe.Aj ked tvoja diagnoza znie inak,myslim,ze podstata je ta ista.,takze vieme,o com to cele je.Bud stastna,ze mas pri sebe rodicov,ktori ti pomahaju.A co sa tyka tv.ocka-z vlastnej skusenosti ti poradim len tolko,aby si to nebrala velmi vazne.Vies,aj nas ocko sa tak trochu distancoval od PPP,sam sa priznal,ze v tejto veci nevie pomoct a preto mi dal zelenu vo vsetkych zalezitostiach,je trpezlivy,ale stane sa, ze tiez povie vety velmi podobne,ako tvoj ocko.Mam pocit,ze to vtedy len vykrici zo seba vsetok hnev na osud- preco prave jeho dcera.)) Ale v konecnom dosledku mu na nej velmi zalezi a velmi si zela,aby bola opat tou veselou,krasnou,stastnou slecnou...A nepochybujem o tom,ze takto isto to vnima aj tvoj ocko.P.S.Nechcem nic hovorit,ale myslim si, ze my Maminy sme v takychto veciach ovela silnejsie....
Tak sa drz ali a moc ti zelam skore uzdravenie.....

Alternativa

Ela,
vdaka Tebe je tato tema vysoko kvalitnou univerzitnou skolou pre kazdeho rodica, ktoreho dieta trpi na PPP. Ano, pristup, ze sme asi ti najblizsi pomocnici, opora je to, co mozeme ako pomoc dietatu poskytnut. A nase dieta s PPP to veeelmi potrebuje. Ostatne musi zvladnut same - svojim odhodlanim, volou byt opat zdrava. Nie je to jednoduche ani pre rodica. Ved aj nas prilis tvrdo PPP zasiahla - rozbite nervy, preplakane noci. Ale sme rodicia a hlavne v problemoch to treba dat dietatu najavo, ze moze s nami vzdy pocitat.

ali

ahoj ela. ja s PPP problemy nemam (ja sa teraz zbavujem sebaposkodzovania) ale co si tu tak citam, tak musis byt uzasna osobka...tvoja dcerka musi byt stastna ze ma taku mamicku ako ty. nasi o mojom probleme vedia, a snazia sa mi pomoct, ale od otca som pocuvala vety ako: ake ty mozes mat problemy, ved mas vsetko. vy mladi ste zbytocne precitliveni.... a potom tomu trochu uverim... ale to nic! zelam tebe a dcere veeeela stastia a sil do boja s tou hnusnou chorobou! :-)