prva skusenost so psychiatrom/psychologom

Príspevok v téme: prva skusenost so psychiatrom/psychologom
david3832919

Zdravim,
chodite ku psychologovi/psychiatrovi? Ake su vase skusenosti, aka bola najma ta prva?
Uz som rozhodnuty, po dlho pretrvavajucich problemoch navstivit odbornika, no len chcem vediet, co sa tam bude diat. Urcite vela otazok a tak. Neda sa na to nejak pripravit, len ma zaujima, ako to bude plus minus prebiehat.
Dakujem.

Almarinos

SVOJ PRÍSPEVOK SOM ROZDELIL NAKONIEC NA 3 ČASTI. JE TO SÍCE DLHÉ, ALE ODKRÝVA TO ZÁKUTIA MOJEJ DUŠE. Ale dovolím si povedať, že nielen mojej, ale aj niektorých iných ľudí. JE TO TAKÝ MÔJ POHĽAD NA VECI.

1.ČASŤ

Čo sa týka videí, treba si len nájsť čas a zamyslieť sa nad tým.

Tak idem k veci k tým cvičeniam.
Medzičasom som sa ale rozpomenul, kde som tie cvičenia (Radosť, Láska) videl prvýkrát. Bolo to tak na 80% v tejto knihe: www.martinus.sk.
To, čo si tam videla ty, tam bolo dokonca aj opísané, čo to znamená. Tú knihu som ale už dávno nevidel, čiže ja ti to napíšem tak podľa seba a po pamäti.
Čo sa týka môjho názoru na tú knihu, boli tam aj iné cvičenia na pochopenie hlbších súvislostí, lenže mne tieto cvičenia ani vtedy dávno neišli -nevidel som tam teda nič, tak som to nechal. Čo sa týka tých iných duchovných bytostí a kontaktmi s nimi, tomu som sa nevenoval. A či existujú, neviem sa vyjadriť. Možno teba by to zaujalo.

Najprv napíšem to, čo som videl ja.
1.) Radosť- nevidel som nič-resp. videl som tmu a čo sa týka pocitu, tak som iba pociťoval nejaký zvláštny pocit na hrudi. To je všetko. Výklad v knihe som myslím ani nenašiel. Znamená to podľa mňa to, že ja neviem, čo je skutočná radosť. Zasmiať sa síce viem, ale nie je to ono, neužívam si to. Mal som aj depresiu. To sú veci z detstva, ktoré ma ovplyvnili.
2.) Povedal som si Láska a myslel som iba na to slovo. Keďže som zase nič necítil a nevidel- len tmu, tak som si povedal, že to neni možné. A tak zas som si povedal-"Láska" "Chcem vidieť obraz!" Čo sa mi ale ukázalo- v podstate zase tma, ako keď človek zavrie oči a nič nevidí, ibaže, keď som povedal, že "chcem vidieť obraz!", tak tá tma sa mi orámovala takým jemnučkým rámčekom. V podstate som to tiež necítil. Interpretoval som to tak, že neviem, čo je láska. Akože môžem mať "rád" ľudí, ale proste to necítim. Neviem, čo je láska. Mám aj ja zopár kamarátov. Zase je v tom moja minulosť a urč. spôsobom možno "vplyv mojej matky" - Ale celé je to o tom, že ja neviem milovať seba, tak nemôžem milovať ani ostatných, nech by som sa akokoľvek snažil.
3.Sex. Už sa mi aj niečo ukázalo. Bol to štvorec-obrázok čiernobiely. Vľavo bola 1 vyššia osoba, vpravo bolo ako keby 1 dieťa. Videl som, že tam bola 1 vec z našej izby. Tak som pochopil, že to je situácia z mojej (bývalej ) izby a je tam moja matka a ja.
Moja matka tam bola ako keby zhrbená voči mne a vycítil som z obrázka jej "direktívne" gesto: Ako keby mi dávala najavo "Nesmieš!/Toto nemôžeš robiť."
O čo teda ide? Moja matka kontroluje môj život po sexuálnej stránke. Hoci to teraz nemusí robiť priamo. Ale jej zákazy (dokonca aj nevedomé-to ešte vysvetlím nižšie) vplývajú na môj život. Moje nevedomie mi cca viac než mesiac dozadu teda ukázalo tento obrázok ešte z detstva, keď som mal možno 10 rokov. Je to veľmi dávno, ale či si to uvedomujem, alebo nie, ovplyvňuje ma to doteraz (mám v sebe nespracované programy v oblasti sexuality). Zakazovala mi napr. mať frajerky, atď., resp. téma sexu bola u nás tabu (masturbácia, bozky a pod...o tom ešte nižšie, ako sa mi podarilo spracovať  minulý týždeň 1 udalosť z detstva, hoci som to neplánoval, ale prišlo to).
Čo sa týka tejto vidiny, je tu pre mňa veľké riziko, že ak by som si aj napr. nejaký vzťah našiel, tak moja matka by mohla mať tendenciu to kontrolovať, čo by sa v tom mojom vzťahu dialo. Mohlo by to byť tak silné, že ja by som s tým možno ani nedokázal nič urobiť (silné nevedomé zážitky z detstva). Ak by som aj niečo proti nej urobil, cítil by som možno veľký POCIT VINY, KEĎŽE EŠTE NEMÁM SPRACOVANÉ TIETO PROGRAMY. Preto takéto vzťahy-aj iní ľudia čo tu píšu, často krachujú. Napr. raz tu písala 1 žena, že jej muž je ovplyvňovaný svojou matkou a tej žene to dosť vadilo...

Hovorí sa, že v dospelosti by sme mali byť slobodní ľudia, ale nikto nemôže vedieť, čo sa stalo v detstve daného človeka a ako ho to ovláda v dospelosti. Jedine sám ten človek  A odkryť tieto veci mu bráni strach.
Ešte dodám, že nedokážem byť otvorený voči prežívaniu svojich emócií, sú potlačené-Radosť, Láska... Atď.
V oblasti masturbácie pociťujem VINU. A to je spojené s tým, čo som videl na obrázku. -DÁ SA TO Z NEHO INTERPRETOVAŤ.
Táto téma už bola aj tu na fóre forum.zdravie.sk. Je to dosť dôležité, hoci si môže niekto povedať, že o nič nejde, ale ide o veľa. Totiž ide o život.

Ok. Teraz k tebe. Keď chceš teda presné interpretácie, radšej použi knihu. Intuitívne to možno dokážeš aj vycítiť-rozlúštiť, čo znamenali tvoje videnia a pocity pri tých cvičeniach.
1. Radosť- videla si SLNKO, MORE, KAMARÁTKU A KAMARÁTA.  Dovolím si povedať, že vieš, čo je skutočná radosť, vieš ju aj cítiť. Nemáš depresiu zrejme (aspoň nie to čo ja), svoje pocity neskrývaš, ale vyjadruješ-vieš to.
2 .Láska- KVETY, PRÍRODA, KRÁSA, KAMARÁTKA A KAMARÁT. Dokážeš lásku vnímať u seba, a aj prežívať k druhým ľuďom.
Myslím inak že vo vašej rodine to celkom dobre fungovalo/funguje. Rodičia si zrejme aj vypočuji tvoj názor a ako sa cítiš a zároveň oni sami si zrejme spolu dobre rozumeli. Netvrdím, že nemáš problémy. Ale myslím, že máš na to, aby si využívala svoju intuíciu. Oproti mne napríklad.
Čo sa týka Radosti a Lásky, tak v tej knihe je tam presne niečo také opisované,čo si ty videla.
3.Sex- To už si nepamätám, či v tej knihe bol aj sex spomenutý. Umelecké obrazy. Neviem sa k tomu vyjadriť. Určite by som u seba radšej videl umelecký obraz, než seba s matkou, ako mi nečo zakazuje :).

Ale idem na to trochu inak "z opačnej strany". O sebe viem napr. že NEMÁM VZŤAH K UMENIU (na rozdiel od teba. Predpokladám, že ho vieš vnímať omnoho viac než ja, keďže sa ti "v sexe" aj ukázalo). Pričom z psycholog. hľadiska mám tendenciu k závislému typu osobnosti - U tohto typu bolo zistené, že títo ľudia nemajú vzťah k umeniu:
a píše sa to presne tu :www.google.com

A hneď prvé pdf a v tom pdf je uvedené: "Malá otevřenost – potíže s adaptací na sociální nebo osobní změnu; nízká tolerance a schopnost chápání různých názorů nebo životních stylů; emoční prázdnota a neschopnost porozumět vlastním pocitům a verbalizovat je; alexithymie; omezená šíře zájmů; NECITLIVOST K UMĚNÍ A KRÁSE; nadměrná přizpůsobivost vůči
autoritám."
Dovolím si povedať, že ty si zrejme presný opak toho, čo sa tu opisuje. Si podľa mňa nezávislá žena. Vieš vnímať umenie a krásu okolo seba, atď..., neskrývaš toľko pocity, vyjadruješ ich a dovolím si povedať ešte aj to, že je možné, že vieš celkom dobre žiť v prítomnom okamihu.
Čo sa týka sexu atď., nie si ani ten typ, že ťa osloví nejaký muž a ty automaticky si happy a ideme na to (napr. do vzťahu). Vidím ťa ako nezávislú aj v tomto. Nemáš možno až takú nutkavú potrebu ťahať sa do vzťahu. Niektoré ženy ale majú silnú potrebu sa zavesiť chlapovi na krk (závislú poruchu osobnosti má až 6% žien podľa toho článku! A to iba preto, aby boli milované, lebo ony samých seba nemilujú. A myslia si, že ten chlap im to vynahradí. Tu na fóre 1 taká už bola podľa môjho názoru (možno sa v nej mýlim) - forum.zdravie.sk . Táto žena podľa mňa nerozumie vzťahom. Rovnako ako ani moja matka a ja som to od nej možno nevedome prebral a veľmi ťažké s tým pracovať). Tieto ženy sa zvyknú silne podriadiť chlapom, ABY NIEČO ZNAMENALI a potrebujú vedenie, lebo samé nezvládajú život. Ty ale podľa mňa nie.
To som len tak voľne interpretoval vzhľadom na to, že si spomenula umelecké obrazy.

V podstate, ak by mne nejaká žena navrhla vážny vzťah, mohol by som pocítiť veľké ohrozenie- niečo ako stratu identity. Lebo tú ženu by som nevedome pokladal za autoritu. A ja toto nemám poriešené.

A to mi aj ukázal ten obrázok, že ja som závislý od svojej matky, hoci by som aj nechcel byť- a to sú tie nevedomé programy. Dokedy sa to u mňa neporieši, ja zostávam v neistote a nemôžem byť na 100% sám sebou vo vzťahoch a to nielen v sexuálnych.

Chem ťa poprisiť aj ja o jednu radu...len tak mimochodom. Za posledný mesiach som veľmi intenzívne pracoval som svojou mysľou a teraz už mám preťažený nerovvý systém-bolí ma hlava a horšie sa mi aj rozpomína. Keďže sa venuješ tuším zdravému stravovaniu, čo by si mi odporučila na ten mozog?
Aké doplnky. Skúsil som magnézium chelát a multivitamín a zabralo.
Ale predsa len-čo by si ty z vlastnej skúsenosti odporučila na funkciu mozgu? Lebo písala si, že sa stravuješ zdravo, tak aké doplnky by mohli pomôcť? Alebo niečo na prekrvenie mozgu.

Ešte som chcel 1 vec.

Almarinos

ešte by som dodal, že keď teba budú zaujímať akékoľvek videá, je omnoho lepšie to urobiť takto:
1.) Nahodím video do prehliadača.
2.) Zastavím sieť (aby veľa nezožralo MB a nenačítalo sa hneď video)
3.) Skopírujem URL
4.) Spustím napr. www.y2mate.com alebo www.savefrom.net
5.) Vložím tam to video
6.) Enter
7.) A stiahnem si to v danej veľkosti.

Toto šetrí čas aj peniaze. Ja takto sťahujem veľa videí v nákup. centrách cez wifinu, pričom si niekedy aj dopredu pripravím zoznam, čo ma zaujíma a už len nahadzujem.

Zvlášť ma to napadlo pri tomto videu od Kalinu. To je dobré si viackrát prehrať.

Almarinos

Ovomaltine. Aj iní... Zaujímavé videá posielam
1. ) www.youtube.com
Tu 1 človek vinu odlušuje na falošný pocit viny a zdravý pocit viny. Je to ale jeho nazor. Je to zrejme z nejakého katolíckeho prostredia. Vo videu som sa dozvedel to, čo som sa občas dozvedel od iných ľudí, ŽE KEĎ SA CÍTI OSOBA PREVINILO, ODOVZDÁ TO BOHU A "TEN TO ZARIADI". Tým kresťanom to zrejme aj funguje. Ale to mi povedala aj kamoška, ktorá berie antidepresíva na depresiu. Tak to asi moc nefunguje.
Nezhodol som sa s ňou na tom, že vina neexistuje.

Ja mám na to teda iný názor.  Nechcem to sem sypať všetko naraz. Video ale môže byť prínosné možno pre katolíkov. Sú tam ale zaujímavé veci, napr. že sa pocit viny môže preniesť z tehotnej matky na dieťa.

2.) www.youtube.com
video od Aleša Kalinu. Tento chlapík ma dávno dosť ovplyvnil a vie o čom hovorí. Dávam sem teda jeho video o vine. Mal raz 1 dobré video o depresii, ale nemohol som ho teraz nájsť.
Tu ukazuje, ako tá vina vlastne funguje -a že je to výmysel a že ju vytvárajú autority, ktoré o nás rozhodujú.. To je dôležité.
Ale jeho spôsob riešenia je podľa mňa nedostatočný. Ale môže byť nápomocný. Ide o to zastaviť sa na 5 sekúnd a potom reagovať.
Lebo keď má človek v sebe negatívny program, ktorý ten pocit vytvára, tak takýmto spôsobom (ako uvádza Kalina) ten program nespracuje, ale nechá ho, aby sa prejavil strachom a pocitom viny a až následne po 5 sekundách človek reaguje.
Zatiaľ teda toto. Odporúčam hlavne tohto Kalinu pozrieť. Aj iné jeho videá sú dobré o vzťahoch.
3.) pre zaujímavosť-vyberieš si 1 druh kariet z 3 a či to na teba sedí:)
www.youtube.com
Na mňa to sedelo.

Almarinos

nie nahodou na modreho slona??? Od Thorstena Havenera? :) www.martinus.sk

Si ma rozosmiala s tym konom. Aj ja som si to kedysi mýlil s konom
Tu knihu som cital davno v knihkupectve, ale iba precital v knihkupectve. Zaujimava. Objasnila mi urcite veci.
Uz akurat pisem odpoved na tie cvicenia. Len to dlhsie potrva. Tento tyzden ti to chcem napisat.

...k tomu článku čo si sem dala, tak som čakal pointu na konci, že on otvorí dvere a nájde ju tam s iným a že to bola tá výhoda, že o hodinu meškal na rande. Bola by iná romantika:) Ale autor zábavnou formou písal.