prva skusenost so psychiatrom/psychologom

Príspevok v téme: prva skusenost so psychiatrom/psychologom
david3832919

Zdravim,
chodite ku psychologovi/psychiatrovi? Ake su vase skusenosti, aka bola najma ta prva?
Uz som rozhodnuty, po dlho pretrvavajucich problemoch navstivit odbornika, no len chcem vediet, co sa tam bude diat. Urcite vela otazok a tak. Neda sa na to nejak pripravit, len ma zaujima, ako to bude plus minus prebiehat.
Dakujem.

Almarinos

a zase podotazka, ze ked ti to niekto povedal, ci sa ta to vyrazne dotklo. Lebo mna ano.
A podla mna to, ze sa.ma.to az prilis dotklo vyplyva z toho, ze ako keby som sa az moc staral do druhych.

ovomaltine

ano, povedal mi to uz niekto..
ano, aj s tym posudzovanim ci odsudzovanim..
su ludia, co to vobec nerobia, ale vsimla som si, ze to su taki, co sa staraju hlavne o seba. ja zial mam v hlave viac druhych ako seba, co sa tyka premyslania. neviem vlastne, ako to maju druhi.

Almarinos

keď ide o tie rod. konštelácie, zaujímalo ma to kedysi, aj som sa chcel zúčastniť. Ale v tom článku sa písalo aj to,že to nemusí mať dlhodobý efekt a to som raz videl v 1 diskusii, kde toto napísal človek so soc. fóbiou. Ale môže to byť zaujímavé.

Či pociťuješ vinu? Možno by ti pomohol takýto samotest- Zvykneš odsudzovať ľudí?

V 1 videu  na youtube povedal 1 pán -volá sa Badinský túto vetu (kázal o pocite viny a kresťanstve)" Badinský: povedal vo videu: ...Psychológovia hovoria, že KEĎ CÍTIME VINU, ODSUDZUJEME DRUHÝCH.
Ja za seba viem potvrdiť, že to pravda je, ale prišiel som k tomu analýzami. Keď by mi to niekto len tak povedal, asi by som neuveril :).

Ak je to teda pravda, vieš si to spätne overiť. Dosť často odsudzuješ, alebo kriticky posudzuješ druhých ľudí? Lebo ja som dosť odsudzoval druhých ľudí. Robím to aj teraz, ale pocítil som menšiu mieru, lebo s tým už istý čas pracujem...

Len tak mimochodom-už ti aj niekto povedal tú vetu "Staraj sa o seba"?
Mne ju hlavne v minulosti povedalo dosť ľudí.

ovomaltine

...Koľko ľudí má tie emócie naozaj potlačené. A boja sa to odkryť. Ja netvrdím, že nemám strach. Ako si na tom ty?
toho by som sa nebala, ale mne to nejako nic nedava, alebo neviem co s tym, alebo mam radsej ine veci..
Mám totiž tendenciu podriaďovať sa druhým ľutom-a to je súvis s pocitom viny. Neviem. Máš to aj ty?
toto tiez neviem, neviem, myslim si, ze skor nie. neviem v akom zmysle podriadovat. ale nejaky rozhodny, aktivny, energicky clovek tiez nie som. a pocit viny asi chapeme rozne.
Ty nesleduješ svoje sny? moc nie, mne sa snivaju blbosti, nic zaujimave, naposledy dokonca jeden arogantny sused, take rychlo vypustam z hlavy.
A čo hovoríš na metódu RUŠ - ja ju nemam tak osvojenu ako ty, neviem ju dobre posudit, jedno video, co si dal som videla, ale neviem ju posudit.

Teraz riešim hlavne svoje problémy, naštudovaného mám už dosť :) ja zas svoje problemy neriesim, skor druhych :( (akoze preco je ten druhy taky divny, preco chce to a to, preco sa neozyva, preco hento a preco tamto..)

Almarinos

Naprv oprava chýb z predch. častí textov:

V 3. Časti dole som zle napísal vetu:
NAMIESTO:
"Čiže ten človek (kt. pocíti vinu), v skutočnosti nechal rozhodovanie o ňom za niekoho iného."

MALO BYŤ
"Čiže ten človek (kt. pocíti vinu), v skutočnosti nechal rozhodovanie o ňom NA niekoho iného."

A pri tej interpretácii pesničky od Shaggyho (na konci 2.ČASTI PRÍSPEVKU) som možno zle preložil text, kde veta
"Mama said that I and I dissed the program" som ASI preložil chybne ako 
Mama disovala-že zrušila program.

Podľa prekladu z karaoke textov www.karaoketexty.cz to znamená "Máma říkala, že já a jen já rozhoduju o programu"- a v podstate je to tak. V podstate ja som tvorca toho, čo si myslím, lebo som sa pre to rozhodol, aké mám zámery a na čo ja myslím.
Keby niekto bol dobrý v angličtine, môže dať svoj návrh, ako to malo byť správne. Ono sa to slovo "disovať" používa medzi mladými, ale ja to slovo nepoužívam vôbec.
Pri pátračke som sa dostal k tomuto článku- na pobavenie: www.slovenskemamicky.sk

Aj som si spomenul, ako mňa moja mama trápne reprezentovala pred inými. A to je ten psychologický vhľad do problému. Na tých príkladoch sa ukázalo, že vlastne ten rodič "znesvojprávňuje" svoje dieťa. (podobne ja som bol "znesvojprávnený" výchovou svojej matky, keď som sa cítil v tej situácii s tými živočíchmi tak trápne, keď kamoš povedal, že sa bozkávajú. Čiže ja som sa cítil ako nekompetentný, čiže ten, kto nerozhoduje o svojich pocitoch. Takto sa mi to ukázalo v súvislosti. A myslím, že viacerí mladí by sa v tom spoznali..)

V tom článku uvádza mamička, čo nastalo, keď navrhla dcére, ako bude chodiť vedľa nej oblečená v novej sukni. Čiže sa ukázalo, že ona sama by si to hanbila dať, keď bola mladá pred svojou mamou ako 16-ročná, hoci jej samej sa to páčilo.
Čiže ČO BY na to povedala jej mama, KEBY si to dala na seba. Čiže Mama ROZHODOVALA o nej, čo si ona oblečie.
Čiže ak by sme išli podľa metódy RUŠ, tak táto súčasná matka mala v sebe nespracovaný program typu: "Nemôžem si obliecť to, čo sa mi páči" (lebo matka mi to zakázala). Ak by si toto prečistila, je možné, ona sama by bola so sebou spokojná, NECÍTILA BY SA PREVINILO (ešte vtedy voči jej vlastnej matke-pretože ako píšem, programy pretrvávajú, dokým ich neprijmeme) a následne jej dcéra by s tým nemala problém, že sa jej matka takto obliekla a prestala by jej to zrkadliť. Ale to sú len hypotézy, čo by bolo, keby.

Tú dlhú diskusiu, čo si mi odporučila, som nečítal. Je to dlhé a nechcelo sa mi. Možno inokedy. Teraz riešim hlavne svoje problémy, naštudovaného mám už dosť :)

NIEKT. TVOJE OTÁZKY A MOJE ODPOVEDE:
"preco je vlastne tvojou oblubenou temou vina? suvisi to nejako s nabozkom? tam sa to dost spomina"
ODPOVEĎ:
Čo sa týka pocitu viny- Tu nejde iba o nejaké náboženstvo. Tu ide o náš samotný pocit, či sa cítim byť človek, ktorý má hodnotu, alebo človek, ktorý si hovorí, že je nikto a s týmto pocitom vystupuje pred ľuďmi (ako nikto). Ak sa tak necítiš (ako človek), nemôžeš si ani veriť. Tu ide o to, že taký človek sa porovnáva-kto je lepší, kto je horší? Nikto ale nie je lepší, ani horší. Každý jeden z nás má hodnotu a preto riešim tú vinu, lebo v živote ma veľa ľudí odpísalo len preto, že moja matka a iní ľudia mi povedali, že za nič nestojím a ja som tomu uveril. A preto som potreboval pochopiť, čo sa vlastne deje.
Lebo keď sa ja NAUČÍM, čo sa deje a prečo sa to deje, TAK OD TOHO BODU SA JA MÔŽEM POSUNÚŤ ĎALEJ, LEBO UŽ TO VIEM.
A to je podobné ako v škole - to je presne to isté, iba je to emocionálne učenie.
Koľko ľudí má tie emócie naozaj potlačené. A boja sa to odkryť. Ja netvrdím, že nemám strach. Ako si na tom ty?

"si niekde, kde nemas byt, robis nieco, co "nemas robit", znasobeny strach, co ak ma prichyti mama, brat."
ODPOVEĎ:
Naznačila si mi možné výklady snov. Myslím si ale, že som to dobre odhadol. Ale môže byť čiastočne aj to, čo si spomenula s tým bratom.
Ale ukázalo sa, že som to dobre interpretoval. Interpretácia by mala podľa mňa byť vždy na tom človeku, ktorému sa sen sníva-LEBO JEDINE TEN POZNÁ SVOJE POCITY.
Ja už tým snom hlavne posledný rok dávam veľký význam. Tam sú tie odpovode, ktoré som hľadal. Bývajú tam moje aj skryté pocity, ktoré ja nemusím byť schopný vnímať v realite.
V podstate keď hľadám samého seba, tak práve tu sa mi to ukazuje-kým naozaj som a dáva mi to možnosť hľadať riešenia týchto problémov. Ja beriem sny ako rébusy. Je to taká hádanka, ktorú keď vyriešim, tak mám možnosť vidieť samého seba.
"
Ahoj Almarinos. Obdivujem, ze sa ti chcelo tolko pisat. :) Ale asi si pises pre seba postrehy a pocity a potom si to dal sem, nie?
Toto budem citat velmi dlho, chcem to citat koncentrovane, zatial som vcera vecer precitala len prvy velky prispevok plus cast. K tomu vykladu testu este napisem, teraz zatial strucne k tomu, co sa pytas. A ake cvicenia alebo ako si pracoval s mozgom? Najdolezitejsi je pohyb. Potom zo stravy lanove semienka alebo lanovy olej, potom rozne bobule maliny, cernice, cucoriedky a pod. (Tiez surove ovocie, zelenina, rozna listova zelenina, co ide do salatov.)
Ja mam malo pohybu, tu stravu tiez chcem zlepsit, ty mas dost pohybu a takejto stravy?"

ODPOVEĎ:
Inak s tým mozgom sa to lepší. Ide len o to oddýchnuť si.   Strava tak ovocie zelenina no, teraz makovy olej :). Jogurty a tak. Pohyb moc sa nepohybujem, ale ako kedy. Zase vyslovene vela rád ohľadom jedla nepotrebujem. Ale diky.

Ono sa to neda presne vysvetlit, ako som s tym mozgom pracoval.
Proste kazdy 1 z nas chce uplne nieco ine dosiahnut. Ja sa v podstate nemozem s nikym porovnavat. A používam svoje spôsoby.

Ja byvam častokrat v móde, ze sa do nicoho nenutim a robim to, co ma napadne bez toho, aby som sa nutil. Skus pozorovat deti, kt. sa hraju na pieskovisku-su v pritomnom okamihu. Skus si predstavit, ze prave v tomto momente si, a ze neexistuje nic, co by si mala v dany moment urobit. Sustredit sa len na pritomnost.  Rozhodnes sa len prave v tom okamihu a nemyslis moc na buducnost. Da sa to doma, ked je clovek sam a do nicoho sa netlaci. Tak prave tento stav je dobry na pracu so sebou samym-clovek moze vtedy dobre vyuzit intuiciu.
To je bajecny stav! :) Cas ide ako keby velmi velmi pomaly. Zastavis sa pri kazdej prkotine.
Urcite to kazdy pozna, ked upratuje neporiadok po dlhom case a zastavi sa pri kazdej veci a zaspomina.

Ale akoze radit tebe nieco, alebo aj inym, ktorych nepoznam, to je take vies, mozno je to mozno aj skoda casu:).
Ja neviem. Ja sem davam to, ako ja pracujem a to sa vlastne ani neda vysvetlit. Lebo moje skusenosti nikdy nikto mat uplne nebude ani tvoje skusenosti nikdy nikto mat nebude, ani zivot. Kazdy z nas zijeme len ten svoj zivot. A to sa slovami ani neda poriadne vyjadrit.

"Ale asi si pises pre seba postrehy a pocity a potom si to dal sem, nie?"- ano presne tak, ale niekedy som to robil najskor na forum a potom pre seba. Ale to hlavne kvoli comu som to pisal, aby si pochopila, aku rolu zohrava rodic, prip. ina osoba, ktora svojim spravanim vyvola svojou poziciou strach u toho dieťaťa. LEBO O TOMTO SA TOTIZ OBVYKLE NEPISE NA INTERNETE, ale iba v knihách keď tak. V podstate to vysvetluje Kalina pri tej tabuli o vine. Ja som ho len doplnil. A su tam aj ine sposoby, ako sa daju vytvorit mentalne bloky.

Slovo Vina som tu nevysvetloval ani ako nabozensky pojem.
  Ide o to, ze prave na tomto mechanizme stoji aj to, ci sme sami so sebou spokojni.

Preco sa tym zaoberam? Lebo stale som nemohol pochopit, ze sa stale hovori, ze vina a strach su skodlive emocie. Vsade sa to iba omiela dookola, ale ja som chcel poznat pravy suvis medzi tym. Potom som si urobil zakladnu analyzu, kde som to rozpracoval na niekolko stran a polozil som si na zaciatok otazku, ako suvisi vina so strachom. Ked chces, mozes urobit presne to iste co aj ja. Ale predpokladam, ze asi nie si az tak moc premyslava, ako som ja. Neviem teda. Je to kazdeho vec. Mna to bavi. Pre vela ludi to, co pisem je nezaujimave. Mozno aj pre teba. Ale aj to je OK. Kazdeho zaujima nieco ine.
Ale nemyslim si, ze je asi potrebne, aby to kazdy clovek pochopil, ked chce poriesit bloky.

Tvoja otazka:
"to, ako si si nanovo presiel ten zazitok na luke s bozkavajucimi sa chrobacikmi, to si si zopakoval s novymi, "vylepsenymi" dialogmi, ci povodnymi? :)"
ODPOVEĎ:
-naskor zopakujem to, co bolo este predtym a to je ten kontext, co sa mi zobrazil vo sne "ja-brat-masturbacia-sex-strach-matka".
Drzal som sa toho, lebo som nerozumel vo sne, preco sa mi ten sen snival.
Tak nastala ta situacia, ktoru opisujes-spomienka s bozkavajucim sa hnyzom. No a tam sa mi to iba ukazalo a len SOM PRESNE OPISOVAL, CO SOM POCITOVAL. To bolo vsetko a POCHOPIL SOM, že som bol vtedy v šachu a pochopil som, CO SOM V TEJ SITUACII NEMOHOL UROBIT, aj ked som chcel. To je podstatne.
"Nove vylepsene dialogy vs povodne"- v podstate ked zazijes nejaku neprijemnu situaciu- a nastane strach, tak clovek v podstate nerozmysla o tom-nevedie o tom dialog, iba sa to usadi v mysli a najradsej by o tom uz nepocul. V podstate ta mysel nejaku retazovu reakciu vytvori to ano- ta retazovka úvah vedie k zľaknutiu sa.
Takze viacej sa to v mysli nerozobera. Akoze ja na to idem dost do hlbky tak psychoanalyticky.
Proste neexistuju zrejme asi povodne dialogy.
HLAVE O ČO TU ALE IDE JE TO, ŽE TERAZ KEĎ SI NA TO SPOMENIEM,TAK TERAZ MÁM TÚ SLOBODU, ŽE TU  UŽ NIE JE MATKA, KTORÁ BY MALA MŇA POD KONTROLOU.  No a tú situáciu,keďže som sa dávnejšie o pofobné veci zaujímal,čo sa dialo v našej rodine,tak viac-menej som mal tú situáciu (alebo jej podobné situácie) rozanalyzovanú.
Tu sa neviem zhodnut s K.Nejedlym (metoda RUŠ), ktory hovori, ze najskor mame myslienku a potom pocit. Ja myslim ze je to skor naopak, ale neviem.
Čiže to nie je ani tak vylepseny dialog, ale skor NADHLAD NAD SITUACIOU-ŽE ČOHO SOM SA PRESNE ZĽAKOL. Rozložiť to na malé kúsky. Treba sa s tým pohrať ako s puzzle a dať dokopy. Ale bez toho, aby som ešte predtým pozoroval určité veci, by som to nedal. A vtedy som mal tuším aj vypnutý mobil.
Proste ráno po zobudení som ani mobil nepozeral. Aj to mohlo posilnit viac intuiciu.
Lenze ja mam ten pozorovaci zmysel, ale myslim, ze nie kazdy ide tak do hlbky ako ja (bežne to tobia myslím hlbinní psychológovia. Ibaže so sexuálnou tématikou sa otvoriť psychológovi nie je jednoduchá vec).
Aj predo mnou je vela veci skrytých.
Vlastne pravda je len jedna a tú treba poznať. Vylepšené dialógy teda neexistujú, bol len 1 dialóg (medzi mnou a kamošom) a trápne ticho. Tým to haslo.
Dôležité je aj to, že TEN POCIT STRACHU JE PRESNE TEN ISTÝ TERAZ, AKO BOL VTEDY DÁVNO, aj keď už teraz dosť oslabený časom. Nemôžem teda tvrdiť, že mi bolo vyslovene moc trápne. Dôležité je pochopenie tej omáčky okolo toho, prečo ten pocit strachu vznikol, aké mal na mňa následky A ČO SOM V TEJ SITUÁCII NEMOHOL UROBIŤ.

Dosť často sa mi ešte sníva že sa pri ľuďoch necítim dobre.
-Doslova sa mi sníva a prežívam tento pocit pri ľuďoch: " AKÝ BY SOM JA MAL BYŤ, ABY SOM VYHOVOVAL TOMU ČLOVEKU, ABY SO MNOU SPOKOJNÝ? - A presne to isté cítim aj tam vonku.
V podstate to v mysli mám už prebraté aj sprava, aj zľava, aj zhora, aj zdola, ale stále sa mi to opakovalo. :). (...lenže toto až dodatočne dopisujem, že už som aj toto pochopil, prečo to bolo- bolo to výchovou úzkostlivej matky. Písal som to v tej téme, kde hľadajú nových partnerov ľudia ( (matthiew a pod)... ....ja to tu nebudem aj tak rozpisovať.)
Pomáha mi vtedy pomyslieť si, že práve V TOM OKAMIHU SOM JA A NIE SÚ ŽIADNE PODMIENKY, ABY SOM BOL.

To je aj tá soc. fóbia. A objavuje sa mi presne to isté aj v realite ako v tom sne.

Mám totiž tendenciu podriaďovať sa druhým ľutom-a to je súvis s pocitom viny. Neviem. Máš to aj ty?

Hypotetická úvaha-Myslím si, že ak by som tebe nenavrhol to cvičenie (Radosť,Láska,Sex), asi by som sa nedostal k tým analýzam, ku ktorým som sa dostal v súvislosti s tým, čo sa mi snívalo.
Pretože aj to, čo riešim tu na fóre ma môže nasmerovať na riešenie mojich problémov.

Mal som aj 1 pekný sen, že som išiel na aute s vodičom. To auto ale bolo drevené, ako keby za čias Finstoneovcov, ale zvonku vyzeralo ako naše klasické.  A v polovici cesty som sa s ním vymenil, aby som to auto riadil ja. Prešiel som, ale iba malý kúsok. A mal som z toho ten pocit: "Uau, ja to dokážem". To znamená, že som už urč. spôsobom zobral svoj život do svojich rúk. Čiže nielenže ja pracujem s rôznymi teóriami, ale mám na sebe aj výsledky, cítim to, že sa naozaj osamostatňujem a preberám na seba zodpovednosť a rozhodujem viac za seba.

ovomaltine:
Ty nesleduješ svoje sny?
A čo ten tvoj pocit viny, na ktorý si sa na začiatku pýtala? V sne sa ti to môže ukázať.
A čo hovoríš na metódu RUŠ. Ak napíšeš, že ti to nič nehovorí, alebo že to je nezmysel, nebude mi to vadiť, lebo to som si myslel roky dozadu.

Neviem, kedy sem zas napíšem.

rodinné konštelácie-na zamyslenie, viem, že existujú.

ovomaltine

tak neprecitala som to cele, vidim, ze som vcera vecer nieco vynechala..docitam inokedy..
vecer ma napadli este dalsie dve interpretacie s tou bratovou postelou - unik pred mamou, ze ta nenacapa v tvojej posteli, alebo ta dalsia, ze sa roztahujes na ukor brata, ze zaberas aj jeho priestor, ze si "nad nim" ale to si az tak nemyslim.
vacsinou prve napady su najlepsie.