Spánok

slavicka

no ja mam teraz velke problemy so spankom, aj ked idem spat skor, budim sa skoro, neviem uz zaspat aj pocas noci je to take nijake, ze kvalita nula bodov, bodvedomie asi pracuje viac ako by som chcela. hroza

zemlicka32

Zuzimulka nie nie práveže to som tak ako zhodnotila, že asi je lepšie to riešiť, pokiaľ človek vie ako :) Hej presne ako si napísala, mám taký problematickejší ten spánok.

zuzimulka

zemlicka32 a to si myslela tak ze aj ty mas nejaky problem co sa toho spanku tyka, ci si to len tak skonstatovala? :) je to ale pravda, lebo v konecnom dosledku keby si si to vsetko scitala, tak za tie lieky klasicke sa ,,vyhodi" dost penazi. sihkira vies co som v tomto ako keby este na zaciatku s uzivanim takze tak postupne :)

sihkira

zuzimulka aha a to ti pomohlo? ci ako si sa k nemu dostala? :) zemlicka32 tak toto mi ani nevrav, ale niekedy mam pocit ze sa inak neda, ze jednoducho si to telo tak nastavi ze ako co uz.

zemlicka32

Ako za mňa je fajn, pokiaľ človek má možnosť to nejako riešiť, že teda nie sa len prehadzovať v posteli a nespať alebo teda druhá možnosť tlačiť do seba drahé lieky, to by som ani ja nechcela.

zuzimulka

sihkira nizsie som pridala aj fotku - revitanerv :) tak zase ono niekedy sa v tejto dobe neda nejako si nastavit kludovy rezim. ako pomaha aj to ked je vonku konecne pekle teplo a dlho je svetlo, ze na psychiku aspon tak myslim, ze clovek sa snazi aj tymto smerom prist na ine kludnejsie myslienky :)

sihkira

zuzimulka a co si zacala uzivat? :) inak toto je pravda, ze sa vseobecne hovori ze minimalne tu hodinu pred spanim by mal byt taky kludovy rezim :) tak ale to sa neda podla mna niekedy az tak ovplyvnit ak ma napriklad aj clovek deti :)

zuzimulka

keity vies co tak zatial som ako keby na zaciatku, takze vseobecne sa snazim aj pred spanim, nepozerat do mobilu a taketo tie rusive vplyvy som sa tiez snazila eliminovat :) takze zatial tak postupne uzivam :) ano presne ako si napisala, dlhsie :)

In blossom

Neviem, ci otvori tento link, skusim ho dat spolu, ale v tom povodnom prispevku ked si to date spolu cele, tak by to ist malo brainee.hnonline.sk, nazov clanku Vedci sa podelili o desivé výsledky. K Alzheimerovej chorobe prispieva vec, ktorú dennodenne držíte v ruke

Proste, sucasni ludia si velmi, ale velmi ublizuju, nielen tym svetelnym smogom, ale hlavne tym elektromagnetickym, ked vidim decka s tymi bezdrotovymi sluchadlami cele dni, potom hodiny a hodiny telefonatov mobilmi, teraz uz aj 5G siete silne mame, no nechcem si ani predstavovat ich mozgy o takych 30 rokov.

In blossom

Tak ja by som vsetkym, co maju problemy so spankom navrhla, nech si nastuduju nieco o cirkadiannom cykle. Dnes ho ma drviva vacsina ludi v civilizacii naruseny.

Mne osobne stacil malicky biohack. Rano, ked este vychadza slnko, treba sa pozerat chvilku do toho zafarbeneho zore a vecer ked zapada, tiez (pozor, nie priamo do slnka). A s holymi ocami, teda nie cez okuliare ci kontaktne sosovky. Je za tym cela veda, mitochondrialna medicina atd. Zakladom je, ze clovek rano potrebuje cez sietnicu prijat vsetky casti slnecneho spektra a tym sa vynuluje jeho biobudik, cirkadianny rytmus sa resetuje. Moderny clovek robi uplny opak, nevyjde von kolkorat (ono to staci aj z okna sa pozerat na tu oblohu) a od rana do noci je obklopeny umelym svetlom, jeho CR je uplne zmateny a dezorientovany.

Popravde, ani to nerobim denne, kolkokrat zabudnem, a skor rano sa mi to podari ako vecer. Ale teraz mam spanok naozaj ako babatko, taky ten najzdravsi aky ma byt, zaspim okolo pol deviatej vecer a o piatej rano som uz svieza a cez den ma vobec neuklada na spanok. A to som mala katastrofalny problem so spankom minuly rok. Urobila som viac zmien samozrejme, zakladom je aj dobra zivotosprava, prijimat vela mozgu prospesnych veci v strave, vela zdravych tukov atd. A dalsia vec, uplne som vylucila kavu, kolove napoje ako kofola, coca-cola, lebo mi zhorsovali neurologicke problemy. Napr. ale horku cokoladu jem denne a obcas aj cierny caj a tie, hoci obsahuju kofein, mi nevadia. Ale spanok mam teraz vyborny, spim v tichu a tme, to je tiez dolezite. Ak zaspavate pri telke, tak si nastavte, nech sa vypne po povedzme dvoch hodinach, nech potom spite v tichu.

Ak naozaj nemate nejaky zavazny fyzicky problem (nador na hypofyze, pripadne nasledok urazu v tej casti mozgu ci fatalnu familiarnu insomniu - extremne zriedkave prionove ochorenie), vsetko sa vie upravit. A niekedy je za takou silnou nespavostou aj nespravna produkcia niektorych hormonov, napr. nadmerne vylucovanie kortizolu, to sa tiez da riesit liekmi priamo na produkciu hormonov, ale ak si vybudujete spravny cirkadianny rytmus, tak sa upravi i produkcia hormonov.

Treba sa snazit o to, mat kvalitny spanok, lebo to nielen ovplyvnuje kvalitu zivota, ale aj celkove zdravie.

Teraz mi napadlo, uz skoro rok vobec nepocuvam hudbu cez sluchadla. Najhorsie uplne su tie bezdrotove. A aj telefonovanie mobilom je lepsie cez handsfree alebo na hlasny odposluch. brainee.
hnonline.
sk/notsorry/news/veda/ako-na-to/27450347-vedci-sa-podelili-o-desive-vysledky-k-alzheimerovej-chorobe-prispieva-vec-ktoru-dennodenne-drzis-v-ruke