ENERGIA

Príspevok v téme: ENERGIA
sunnyball13

...chcem sa opýtať, či má niekto podobné skúsenosti....zažil som to už veľa krát....ale tento víkend mi to už začalo vadiť, tak reku či vie niekto ako no to?.....boli sme ako rodina u otca...býva v paneláku....prišli sme tam v piatok, v sobotu išli von a ked sme prišli naspäť boli sme už celé pobedie až do večera v byte....začal som pomaly cítiť únavu, akoby som prichádzal o energiu...a postupne som už skoro nič :)...kedže máme tri malé deti...nedá sa robiť nič...ale ked sme doma mám energie na 10 vecí a teraz som mal len na jednu.....to isté som pociťoval keď som chodil ku svokrovcom....nie hneď, ale po takom pol dni u nich...som začal cítiť veĺkú únavu...oni bývajú v dome....všetky tieto pocity....cítim keď som bol v dome alebo byte...keď ideme niekde von, alebo sme na dvore....necítim to....bývajú tam starší ľudia cez 60r...neviem či to s tým môže súvisieť...dá sa nejako ochrániť energia, aby človek takto neprišiel o všetky sily?...

Meridian

Možno si to ani neuvedomujeme ale láska nám dáva energiu.
Nižšie omen spomenula pomenovania lásky a preto ako pokračovaním by som vydvihol prejavy lásky.Keď som prvý krát počul toto čo napíšem otvorilo mi to nový pohľad a pochopenie vo vzťahoch ako ich vnímame a ako sa prejavuje láska vyslovene som meditoval rozjímal nad tým.
Základných prejavov lásky je päť.Teda prejavov celkovo mõže byť viacej ,ale naozaj základných je asi päť.
Prvý prejav lásky je SLOVÁ UISTENIA
Každý kto je milovaný potrebuje tieto slová a aj my ak milujememe hovoríme uisțujeme lubim ťa milujem ťa .Ako radi to počúvame ,že?
Moje deti a to už sú veľké keď sa lúčime vždy povedia oci mami ľúbim ťa!Sú to krásne slová uostenia a všetci to potrebujeme.
Druhý prejav lásky je SPOLOČNE STRÁVENÝ ČAS
Človeka(osobu) ktorého mâme radi chceme s ním trâviť spoločne čas.Zaľúbenci stâle ,alebo naopak zniekim možno stačí len chvíľu poprípade sme len v jeho blízkosti ale chceme tráviť čas z #lovekom ,ktorého máme radi.
Tretí prejav lásky je OSOBNÝ KONTAKT (podanie ruky,bosk ,objatie,sex)
Toto netreba zvlášť rozoberať
Štvrtý prejav lásky OBDAROVANIE
Keď niekoho naozaj ľúbime radi ho obdarúvame.
Nemusí to byt len na vianoce alebo kytica k narodeninám ale môže to byť darček z lásky veď ak poteší mi dokážeme byť mnohokrát šťastnejší ak obdarujeme milovanú osobu darček je prejav lásky už na pieskovisku chcem dať kamarátke formičku...
Piaty prejav lásky je SKUTKY SLOVA
Že čo to je?
Urobím čo som vravel
Vyjadrím najlepšie lasku k človeku k milovanej osobe k niekomukoho si vážim ,mam ho râd o to skôr keď ho milujem ak moje slová čo vravím sa nachádzajú v činoch!Keď mi milovaná osoba sľúbi ,že sa môže na mňa spoľahnúť najlepšie ako jej dokážem svoju nâklonnosť je dodržať čo som vravel...To nieje len vo vzťahu k manželovi manželke ale aj k deťom.Potom si dotičnâ povie na neho sa môžem spoľahnúť urobí to dodrží to ľúbi ma predsa .Toto je tiež prejav lásky.

Meridian

Zbavovanie sa negativnej energie.
Najznamejsia mozo aj naj použivanejsia metoda je šport.
Clovek,ked môže športovať a nič nerobí ukracuje svoje telo aj dušu.
Z hľadiska psych.ako uvolnenie napätia je to asi tá naj vec.Ked ma clovek problémi ,ked nevie kam z konope dokonca sk ho "kváry:problem najlepšia vec je (sex ano ale teraz sa bavime o športe)tak zničiť sa v fyzicky.Kto chodi do posilnovni neznasam to slovo budrm pouzivat posilovni tak vie ,že jed som fyzicky vyčerpany nemam potrebu rozmýšľat nad nesmrtelnostou chrústa.Samozrejme vyplavené endorfíny a ine hormóny štastia .serotonin ,ktory obsahuju aj lieky oroti depresii a ktory sa uvolnuje v hypotalamuse ,ktorý je vlastne mimo ine zodpovedný aj za nase duchovno ,ale to je na dlhsie.Aj preto ludia,ktory maju povkak na "šišinke ,"maju malo serotoninu atd atd nadlllho....

Omen

@ Meridián, starí Gréci poznali až 7 typov lásky. Tie 3, čo si uviedol, ak dovolíš, doplním.

AGAPE: v kresťanskej teológii je to tak ako si napísal. Podľa starých Grékov vyjadruje AJ bezpodmienečný vzťah ku všetkému živému (ľudia, zvieratá...) Je obsiahnutá v túžbe konať dobro, byť láskavý, súcitný... A práve tu - v tejto láske sa rodí karma. Prikláňam sa ku Grékom.
Mimochodom Preteba to krásne zhmotnila v tejto vete : "Práve tá agape láska je hnacím motorom a naplnením nášho života."

EROS: grécky boh lásky. Príťažlivosť, romantika, poblúznenie, aj tvoja "vasen erotika".

PHILIA: znamená niečo iné.Je to veľmi silná, platonická, úprimná a trvácna láska: k blízkym priateľom, súrodenecká.

Patria tam ešte tieto: PHILAUTIA - to je tá láska pre zisk, má aj zdravú formu; Pragma - láska medzi manželmi; Ludus - láska pre potešenie, opak Pragmy a napokon Storge - rodičovská láska.

Preteba

Meridian, žiaľ medzi ľuďmi je veľmi postrádaná láska agapé. Mnohí ľudia radšej berú ako dávajú a pritom to dávanie z lásky napĺňa radosťou viac ako keď dostane. Dobre si to opísal. Láska bez podmienok, nezištná a činná je cesta požehnania.

Meridian

Preteba si mi pripomenula agape a s tým spojenú lásku a tri vyrazy na lásku len málokto pozná tieto rozdiely teda vie o nich .
Pre ostatných neviem či to správne poviem grečtina ma na lásku tri výrazy
agape láska bezhraničná bezpodmienečná vyjadrujúca vzťah medzi bohom a človekom
Potom je tu eros a filí
eros je kamarátska alebo eros samozrejme vasen erotika asi
Filí niečo zo zištnosti laska pre zisk
môžeme hádať koľko percent z ktorej je dnes v móde a akej je najviac madzi ľudmi.Ak som niečo nesprávne pomenoval ospravedlňujem sa.
Takto si to pamätám od Petra Čužíka ešte.......

Preteba

Meridian, myslím, že ani samotná príprava jedla, nie je tou podstatou, ale motivácia ( láska) a nadšenie s akým to robíš, to Ťa napĺňa energiou. Práve tá agape láska je hnacím motorom a naplnením nášho života.

Meridian

Jedlo je na dobitie energie dôležité.
Jasné nič nové som nenapísal ,ale teraz príde poézia.
Príprava jedla ma dobíja energiou.
Presnejšie príprava jedla pre manželku či najbližsích ma neskutočne dobíja energiou.
Keď krájam mäso či zeleninu veľakrát si predstavujem toho komu to chystám a ako mu bude chutiť a to pomyslenie na odmenu v podobe pochvaly ma dobíja neskutočnou energiou.
Niesom kuchár .Nevydržím pri kuch.linke dlhšie ako hodinu okolo mňa je neskutočný neporiadok ale varím rád lebo mám pre koho.....Z tohto som pochopol ,že veľakrát robíme veci možno neradi ženy žehlenie chlapy všetko.....
Ale ak si navzájom vážime prácu ,ktorú pre nás ten druhý robí tak celá činnosť dostáva úplne iný rozmer a zmysel.Pôžitok z jedenia je vyvrcholenie a príprava je vlastne sexuálny akt.Dobrú chuť vlastne krásny sex.Ps.láska ide cez žalúdok je to pravda!