Lenivosť alebo syndróm vyhorenia?

Príspevok v téme: Lenivosť alebo syndróm vyhorenia?
Kontrol0r

Mám 23 rokov. Všetko to začalo nástupom do práce ako IT technik. Najprv to bolo super, bol som spokojný, že robím čo ma baví. Neskôr prišlo také vytriezvenie, malý plat "500 čisté", pesimistickí kolegovia a podobne.

Problém spočíva v tom, že sa mi absolútne nič nechce. Napríklad koníčky. Mám veľa záľuby ale všetko robím tak povrchne, nič sa mi nechce. Venujem sa napríklad foteniu, ale vôbec sa mi nechce doma spracovať čo nafotím, musím sa k tomu dokopať. Odfláknem to, nie je tam ta vášeň.

Doma mám bordel, nechce sa mi popratať. Venujem sa turistike a výbavu mám nahádzanú na kope. Keď prídem z túry, nechce sa mi nič všetko hodím na kopu. Nechce sa mi ísť na nákupy, a kúpiť veci ktoré potrebujem. Nechce sa mi navariť. Nechce sa mi ráno vstávať.

Do všetkého sa musím nútiť. Najradšej keď prídem z práce, najem sa a zvalím do postele, nič nerobím len pozerám somariny na pc. Som taký prázdny. Cítim až bezmocnosť. Chcem to zmeniť, stále si poviem že urobím to a to ale len stále odkladám veci na neskôr a aj tak nič poriadne neurobím. Strašne chcem ale nejde to. Ani toto sa mi nechcelo napísať. Ako keby nič nemalo zmysel.

Keď som bol dieťa bolo všetko úplne inak. Veci ktoré ma bavili som robil s vášňou. Dával som si pozor na každý detail. Všetko bolo tak super, teraz je to na nič.

Bojovali ste s niečim podobným? Prekonali ste to niekto?

Defcon

A co ma k tomu priviedlo ? Hm, len zabava. Mam rad situacie, kde zalezi len na mne. Ani nie adrenalin ale pocit ,ze sa mozes spolahnut len na seba.

Defcon

Kafe, da sa aj u nas. Napriklad Tatry. Vsade tam kde su medvede a podobna haved. U nas je to navyse adrenalin, lebo sa musis schovavat pred ochranarmi....-)))) minuly rok som isiel Tatry a hned nato Sumavu . Komedia jak blazen, schovavas sa pred ochranarmi a lesakmi a dufas ze vsetko zvladnes. Poznamka pre ortodoxnych : po mne nezostava ohnisko ani odpadky ani hluk.
Paradoxne najhorsiu situaciu som zazil v povolenej oblasti v Jesenikoch. Nejake hladne zviera mi chcelo zozrat nohu, vlk ci zatulany pes, bola noc a ten blbec vliezol ku mne do stanu. Zakusol sa mi do nohy , nastastie cez deku a spacak, dostal slzak na privitanie a zblbnuty ma tahal zo stanu. Ja tiez zblbnuty som si uspesne striekol tiez slzaku do tvare ale potom som to zvladol. Vlk dostal kopacku a oslnujuci stroboskop a v uplnej zhode sme sa rozisli , ja dospat a on si isiel po svacinu inde.
Odvtedy pouzivam stany thermatech. Su drahe, nedovazaju sa ku nam, ale su bezpecne a izoluju. Husky su o nicom.

kafe

Kontrol0r, dobre, tak si auto nechaj. Dá sa využiť efektívnejšie? Ak máš rozumných známych, priateľov, že sa dokážete dohodnúť a auto používať obaja a údržbu si deliť na poli... to je jedna možnosť (ale nájsť takých ľudí je skôr utópia, viem. Ale stále si myslím, že sa nájsť dajú).
Ďalšia je na cesty brať stopárov. Nie bezplatne, pekne si za cestu zaplatia. Tak isto aj ked ideš na túry a bereš ďalších ľudí - vozíš ich zadarmo? Ak na to máš, môžeš ale neni hanba sa na cestu poskladať. Na FB je aj stránka stopár.sk nemusíš na dlhšie cesty chodiť sám. Spolujazdec ti cestu zaplatí a ty to auto lepšie využiješ.

A neser ma chlape. Ako lezec musíš mať predsa disciplínu, sústrediť sa na to čo robíš, na ďalší krok, dávať si pozor, držať sa nejakých pravidiel, ale zas nemôžeš byť v kŕči a posratý a myslieť iba na bezpečnosť, lebo si z lezenia houno užiješ. A ak pri lezení nemáš jasnú myseľ a nedržíš sa cieľa, nedostaneš sa kde chceš. Je to dosť o psychike, nie len o fyzickej kondičke (jasne že treba aj tú, ale ak si podkopávaš nohy strachom/pindaním na život, si v keli). Tak isto je to aj s obyčajným životom. Ked sa dokážeš prekonávať v lezení, zlepšovať, posúvať svoje hranice, proste tak nejak podobne to rob aj v tom civilnom živote. Ved ty si schopný chlap, prečo si podkopávaš nohy?

Defcon, to sa na Slovensku asi nedá toto. Kde na také dovolenky chodíš? Rusko?
Akože počula som o ľudoch čo si trénujú prežitie v divočine, lebo veria tomu že ľudstvo čaká zánik :D alebo v telke chodí prežitie v divočine, no ešte som sa nestretla s nikým v reale. Čo ťa k takejto turistike priviedlo?

Defcon

Kafe, ja sa venujem survival turistike, zjednodusene povedane, vlezies do lesa a dufas ,ze dovolenka skonci skor, ako ta nieco zozerie, alebo zomries v nejakej rokline kde si zahucala a zlomila si obidva clenky. Naklady na takuto turistiku su sialene. Kazde dva roky topanky, obkecenie, stan, spacak, obrana, komunikacia......vsetko musis obnovovat, lebo aj ked kupujem kvalitne veci, tak sa jednoducho nicia. Minuly rok som stratil nôž, co ma mrzi, bol to firemny dar za 10 rokov vo firme a znacku RON LAKE si nedovolim nikdy kupit. Predtym zas zahucal dalekohlad. 1.000 az 2.000 eur su bezne rocne naklady na moju turistiku.

Kontrol0r

kafe - prvotné investície sú vysoké dosť, venujem sa VHT a kedže leziem na štíty v lete aj v zime potrebujem toho dosť.
Napríklad len topánky 270€ , Mačky 170 cepíny po 70, to len základ ďalej nebudem menovať,

Ohľadom toho čo si chcem kúpiť, v podstate súhlasím, veľa zvažujem a veľa veci proste nekúpim. Ale kedže mám viacero koníčkov tak aj výdavky sú vyššie, a niekedy treba niečo drahšie kde tu kúpiť

Auto je pre mňa niekedy kľúčové, kedže veľa ľudí ako píšeš ho proste nemá. Niekedy je veľmi zložité alebo nemožné bez auta niektoré veci podniknúť. Ja si stále myslím že cena ktorú auto vyžaduje je primeraná tomu čo mi to auto dáva. Vlaky na veľa miest kde chodím proste nejazdia, alebo by to bola preprava príliš zdĺhavá. Auto ma odbremeňuje od stresu z toho že ako sa niekam dostanem a či to stihnem.

kafe

nemusíš ma obdivovať, tiež by som oplieskala mesačne 1.500-ku kebyže ju mám. Ale nemám, tak som akože skromná. Nemusíš byť ako ja, alebo Defcon, len si vezmi z toho čo ti tu píšeme NIEČO čo ti sedí a vyhovuje.

AUTO je treba rodine s malými deťmi, prípadne človeku na vozíku. Rozmysli si, či neni lepšie ho predať a chodiť tým vlakom. Ak máš vlak po ruke, nerozmýšľaj ani sekundu a auta sa zbav.
STRAVA, je fajn.
PC a MONITOR. Je ti ten upgrade naozaj treba? Nemôžeš fungovať aj na starom PC? Síce nebudeš mať ten komfort prvej triedy, ale okrem pohodlia, čo ti to prinesie? O dva roky zas ďalší upgrade, zas pár stovák v ľufte a načo, ked fungovať môžeš možno síce pomalšie ale aj na starom kompe. Monitor detto. Každá nová vec má v sebe kurvítka, preto ja osobne nevymieňam mobil, PC za lepší, výkonnejší, pokiaľ funguje a dokážem si na ňom porobiť všetko čo potrebujem. Proste rozmýšľaj vo svoj prospech, nie aby si bol dojnou kravou pre obchodníkov. Že ušetríš 10 sekúnd pri výkonnejšom počítači a zabiješ dva mesiace prácou, aby si ho zaplatil... To je trochu veľký nepomer na môj vkus.

Kupovať si veci ktoré chceš je fajn. Súhlasím s tým, že si mladý a máš si to užiť TERAZ. Ale to chce mať tiež nejakú mieru a držať sa zlatej strednej cesty. Niekedy si odpovedať - je mi to naozaj treba? Využijem to častejšie ako raz za rok? Čo tým získam? Nezahlcuj sa vecami, tak ako sa baby zasypávajú kvantom handier len preto, že ich chceš a páčia sa ti. Niekedy je menej viac. Skús viac selektovať, čo chceš len z nejakého rozmaru a čo je naozaj užitočné kúpiť.

Inak, celkom ma zaujíma chlapci, čo to preboha kupujete za 1000 eur ako turistickú výzbroj. To už musia byť titánové luky a šípy, čo dokážu trafiť aj pohyblivý cieľ :D

Kontrol0r

Noo Turistika najviac, výbava a tak, na tom nešetrím. Tiež asi 1000 pošlo minulý rok. Ešte zďaleka nemám všetko ale venujem sa tomu rok takže postupne. Ale sú veci ktoré si proste chcem kúpiť, nemám záväzky nič som mladý tak prečo nie.

Defcon

Tak ti napisem ako zijem ja. Auto som davno predal, zistil som ,ze lacnejsi je pre taxi. Som na sk par dni v mesiaci a tych par jazd je naozaj taxi lacnejsi.
Mam tiez konicky : turistika a fotografovanie. Fotky obcas posielam do sutazi, par kamosom som robil produktove fotky. Fotim posratym canonom S 90. Azda 7rocny kompakt, ale nikto sa nestazoval. Mam 5 rocny notebook. Vdaka mojej povahe nestarat sa kam dopadne mam obrneny panasonic. Pomaly, ale mne to nevadi.
Turistika.....tu padne najviac penazi. Pocitam ze do vybavy vrazim cca 1500 rocne.
A zarabam dost cez 2.000 eur, a to mam cestovne naklady, ubytovanie, diety a prezentacny fond navyse. Ale staci mi stary fotak, stary notas a som bez auta.

Kontrol0r

Dobre no máš pravdu, ja obdivujem ľudí čo takto dokážu hospodáriť. Ešte kým nebolo auto, bolo to v pohode ale zistil som že auto riadne žerie peniaze. V podstate na strave miniem 100 za mesiac +- .
Každý víkend niekam idem, dajme tomu že ma jeden víkend stojí okolo 50 € Ostatok veci čo potrebujem alebo proste chcem kúpiť, platby a podobne. Inak foto je riadne drahý koníček. len jeden filter ma vyšiel cez 70 €, potom doma spracovávam foto, za chvíľu bud treba upgrade pc, už nestíha. Chcem si kúpiť nový monitor. A to už mám na po roka šetrenie. O ďalších koníčkoch už nebude mpísať lebo to je šetrenie na roky na to čo chcem. A to už nespomínam ani auto. O to sa už nestarám a chodím na vlaku :D