Lenivosť alebo syndróm vyhorenia?

Príspevok v téme: Lenivosť alebo syndróm vyhorenia?
Kontrol0r

Mám 23 rokov. Všetko to začalo nástupom do práce ako IT technik. Najprv to bolo super, bol som spokojný, že robím čo ma baví. Neskôr prišlo také vytriezvenie, malý plat "500 čisté", pesimistickí kolegovia a podobne.

Problém spočíva v tom, že sa mi absolútne nič nechce. Napríklad koníčky. Mám veľa záľuby ale všetko robím tak povrchne, nič sa mi nechce. Venujem sa napríklad foteniu, ale vôbec sa mi nechce doma spracovať čo nafotím, musím sa k tomu dokopať. Odfláknem to, nie je tam ta vášeň.

Doma mám bordel, nechce sa mi popratať. Venujem sa turistike a výbavu mám nahádzanú na kope. Keď prídem z túry, nechce sa mi nič všetko hodím na kopu. Nechce sa mi ísť na nákupy, a kúpiť veci ktoré potrebujem. Nechce sa mi navariť. Nechce sa mi ráno vstávať.

Do všetkého sa musím nútiť. Najradšej keď prídem z práce, najem sa a zvalím do postele, nič nerobím len pozerám somariny na pc. Som taký prázdny. Cítim až bezmocnosť. Chcem to zmeniť, stále si poviem že urobím to a to ale len stále odkladám veci na neskôr a aj tak nič poriadne neurobím. Strašne chcem ale nejde to. Ani toto sa mi nechcelo napísať. Ako keby nič nemalo zmysel.

Keď som bol dieťa bolo všetko úplne inak. Veci ktoré ma bavili som robil s vášňou. Dával som si pozor na každý detail. Všetko bolo tak super, teraz je to na nič.

Bojovali ste s niečim podobným? Prekonali ste to niekto?

Defcon

Preteba. Kto mal horsie detstvo ? My, co sme zili v pomernom nedostatku a rodicmi co nas nesetrili, alebo tato generacia, co zije v luxuse, aky my sme nikdy nemali ? A rodicov sme mali tiez vseliakych, neboli to tiez len nerozborne lasky .....
Tato generacia jednoducho vie plakat lepsie ako my. -)))) to je cele, vedia sa stazovat, plakat a nevedia zatnut zuby a zamakat

Preteba

Defcon, je pravda, že možno ešte nič nedosiahli, ale netreba zabúdať, že mali detstvo, ktoré vie dobre vyčerpať. Mladí ľudia sú zlomení nezáujmom, neláskou a zlými príkladmi v rodinách. A nie každý dostane milosť sa z toho dostať. Netreba nikoho súdiť, ale povzbudiť a hľadať riešenie. Zlomený človek nepotrebuje dostať ďalšiu ranu, ale pomocnú ruku, či už ju príjme, alebo nie.

Defcon

Nemaju byt z coho vycerpani, este nic nedokazali a nespravili. Ak teda vynecham sex, párty, drogy, alkohol a ine vycerpavajuce veci a cinnosti. Najprv nieco musi byt za nimi vidiet, kus prace a potom nech hovoria o vycerpanosti. Este ani nezacali cerpat zo svojich sil a uz su v prdeli ? Skor je to o tom, ze ich doterajsi zivot bol natolko bezduchy a hluchy, ze ani nemaju z coho cerpat zivotnu silu, lebo si ziadnu silu ani dusevnu ani fyzicku nevybudovali. Tak to je.

Cliattsi

:D
Defcon-veľmi si ma rozosmial. Ak si ale všimneš, tak takéto príspevky sa tu často opakujú. Sú to ľudia, čo hľadajú pomoc.
To môže aj znamenať, že súčasná generácia 40- sa viac zaujíma o svoje problémy, než tomu bolo kedysi. A teraz máme vymoženosť to riešiť cez WWW. Ľudia si takéto veci skôr nechávajú pre seba, lebo sa dočkajú takých reakcií ako bola tá od teba. Takže som rád, že som aj tu stretol zopár takých ľudí, ktorých tu na fóre aj viacerí odpisujú a celú vec neuveriteľne zľahčujú. Škoda len, že viacerí z tých ľudí, kt. majú takýto problém, nemajú odvahu o tom hovoriť.
Ja hovorím o tom aj cudzím ľuďom kt. stretnem, keď sa o mňa začnú viac zaujímať. A len pozeraju na mňa čo to trepem. Treba o tom hovoriť aj napriek nechápajúcim a celu zaležitosť zľahčujúcim ľuďom. Treba dostať do povedomia, že aj takíto ľudia sú medzi nami a že aj oni chcú žiť ako ostatní, ale IM TO NEJDE, LEBO SÚ VYČERPANÍ.

Kontrol0r

Cliattsi - Mne tie fázy sedia na život celkovo ako na prácu, tam som ešte len 2 roky, ale do istej miery to sedí aj tam, najprv také nadšenie teraz už len robím ako robot.

Ja do 16 v práci tak veď daj vedieť, ak budem môcť.

Podotázka 2 je aká? Už som sa stratil :D

Defcon - nie každý mal dobré detstvo a má odolnú psychiku. Z môjho platu som rád že žijem kde to ešte bývať sám :)

Defcon

Ani sa necudujem problemom generacii 40-. Su ulepene z hovna. Nase generacie 40+ cosi vydrzia, ale vase generacie padaju na drzku hned. Jedneho boli ocne viecko, dalsi zere vo svojich 20 rokoch antidepresiva, atd atd..... aj z maleho problemu robite zeleznu gulu a placete ako 2rocne dieta.
Chce to postavit sa na vlastne nohy, prestat sa sledovat a zacat zit vlastny zivot. Ale to vy sracky nedokazete, byvate u rodicov, mate tam full komfort a jedine co dokazete je plakat a hadzat sa o zem pred rodicmi....

Cliattsi

mozme o tom aj pohovorit Budem mat asi tak za mesiac cestu cez tvoje mesto. Mozem sa zastavit na 1-2 hodiny, ak by to nebol pre teba problem- bude to v prac. den okolo16. az 17. h. :)

Kontrol0r

No ja v podstate pracujem s ľuďmi, a stresu je veľa či už kvôli soc. fóbii, alebo preto že veľa úloh je nových a je to nový problém ktorý niekedy ako technik neviem riešiť. A ľudia chcú hneď všetko vyriešiť. Dosť mi to sedí.

Cliattsi

Ano všetko si nevhávaš na podlednu chvíľu- to mám aj ja.

V bode č.2 si odpovedal, že ľudí z okruhu svojich koníčkov mas rad. Tomu rozumiem a nevylučuje sa to s tou otázkou, ktorú som položil.
Upresním to. Ja mám napr. rád urč. ľudí, ale aj k nim postupne citová väzba vyhasla. Ale napriek tomu, že skoro nič k nim necítim (vplyvom vyhorenia) ich mám rád. Otázka je, či si nestratil záujem (takmer ) celkovo o ľudí.?? že ako keby si to robil a žil "mechanicky". Odpoveď by mala byť áno.

Sem dám príznaky vyhorenia:
dennikn.sk

...je tam aj emocionálne vyčerpanie

Dalej:
sk.m.wikipedia.org

Kľúčovou zložkou syndrómu je emočná vyčerpanosť, kognitívne vyčerpanie a "opotrebovanosť" a často aj celková únava
Všetky hlavné zložky syndrómu vyhorenia vychádzajú z chronického stresu.....čiže aj SOC. FÓBIA JE STRES.

Ide o to, že ty a ja nie sme dobre vybavení na zvládanie stresu (stres je aj komunik. s ľuďmi) a to moze viest v vycerpaniu-vyhoreniu.

Ja keď som si prečítal toto na tej WIKIPÉDII: "nultá fáza"- predfáza (vyhorenia): jedinec pracuje čo najlepšie, snaží sa, napriek tomu má pocit, že požiadavkám nie je možné vyhovieť a jeho snaha nie je dostatočne ohodnotená, táto fáza predstavuje akési podhubie pre vznik syndrómu vyhorenia".....tak mi to pripomína to-hlavne v detstve, ŽE SOM SA SNAŽIL MOC PRIPODOBNIŤ ĽUĎOM V KOMUNIKÁCII, AKO TO LEN ŠLO(dosť som to silil). Otázka č. 4.) je to aj tvoj prípad kontr0lor?

Ja by som to skôr nazval PORUCHA ADAPTÁCIE NA PROSTREDIE.