Sociálna fóbia - ubíja ma

Príspevok v téme: Sociálna fóbia - ubíja ma
cozosebou

Dobrý večer. Píšem sem, lebo som už zúfalá a neviem si pomôcť.
Mám 19 rokov. Odmala som bola samotárska, uzavretá a hanblivá. Či už v škôlke alebo na základnej, som sa s nikým nebavila, nemala som žiadnu kamarátku, ani mimo školy. Teraz som na strednej a vôbec sa to nezmenilo. Naopak, zhoršilo sa to. Do môjho života vstúpili depresie, panická porucha a silné úzkosti.
Izolujem sa od ľudí, bojím sa s nimi nadviazať kontakt.
Som dosť citlivá a všetko si beriem k srdcu. Spolužiaci ma ohovárajú a smejú sa zo mňa. Samozrejme, honia si ego na bezmocnej.
Som sama celý život. Okrem najbližšej rodiny nikoho nemám, ale mám zmiešané pocity, zo slova "samota".
Na jednej strane mi vyhovuje, rada som sama, no na druhej strane som až príliš osamelá, takže mi to lezie krkom a rada by som mala aspoň jednu ozajstnú kamarátku, pretože mi z tej samoty šibe. Celé dni som zavretá doma.
Príde mi nemožné, aby som zmenila myslenie a začala sa s ľuďmi baviť, aj keď iba postupne. Zažívam strach pred tým, keď to mám urobiť. Ten strach ma ovládne až tak, že sa akokeby zablokujem. Dostanem blok a nepohne to so mnou. Jednoducho zostanem ticho.

Práve preto sem píšem. Neviem ako sa "odblokovať".
Je to ťažké. V minulosti som si prešla všeliakými vecami (ohováranie, vysmievanie sa, bezdôvodné drzé správanie sa ľudí ku mne, ktorí ma poznali len z videnia).

Vzťah som nikdy nemala, ani po ňom vôbec netúžim. Pri predstave, že by som sa musela socializovať, nemám chuť. Aj tak by ten vzťah skončil rýchlo. Nie som pekná, ani.sebavedomá a moja povaha to ešte zhoršuje.
Neviem, ako z toho von.

ondrusik

A ja by som sa tiez chcela nieco spytat, lebo ako vidim je tu plno ludi ktori sa fakt snazia pomoct. Ked niekto nieco povie v triede, nieco zosmiesnujuce o mne napriklad , myslite ze je spravne sa tomu postavit chrbtom ? Ze sa jednoducho robit, ze som nic nepocula lebo proste nechcem vyvolat hadku, a budem proste ticho.... alebo im nieco nato odvrknut. Lebo sa bojim, ze si ku mne budu dovolat... A ja som aj taka povaha, ze viem nieco povedat, ked sa nahnevam.

ondrusik

Ahoj, cozosebou ja som pocitovala pred par mesiacmi take stavy ako ty...kedze som teraz prvacka na strednej tak som spoznala novych spoluziakov, nikoho som v triede nepoznala, nikto tam so mnou nesiel zo zakladky. Prve asi 2 mesiace som bola uplne ticha, stale som sedela v lavici a okrem 1 spoluziacky, ktora si ku mne prisadla som sa s nikym nerozpravala... a uz som videla na niektorych spoluziakoch po case ako na mna divne cumia...a ako si myslia aka som divna lebo sa s nikym nerozpravam... proste to vycitis tie pohlady. A vsetci sa v podstate v novej skole osmelili uz po par tyzdnoch... okrem mna. Kazdy jeden den cestou zo skoly v autobuse som sa trapila a utapala v myslienkach. Strasne ma to trapilo lebo som nechcela byt ja jedina z triedy taka ina, divna podla nich. A ked si nato teraz spomeniem, tak nechapem ako som mohla byt taka... sice teraz niesom uplny extrovert ale po tych par mesiacoch je to ovela ovela lepsie.... az som hrda na seba. A chces vediet ako sa mi podarilo zmenit to ? No ja som si v hlave predstavila 2 cesty... predstav si, ze kazda cesta ide inym smerom... no a ja som si predstavila tu prvu cestu... na ktorej som si predstavila moj zivot s tym ako budem i nadalej v skole ticha a s nikym sa nebudem rozpravat... a ako sa budem nadalej utapat v smutku cestou zo skoly.... no a potom som si predstavila tu druhu cestu... v nej som si predstavila to, ako sa budem s kazdym v triede rozpravat.... chapes nie ? no proste opacny typ tej prvej cesty. A kedze ja som sa chcela zmenit tak som si vybrala tu druhu cestu....a kedze ja som taky typ (aj moja mama to hovori) ze ked nieco chcem, tak to aj dosiahnem. Ver mi, netreba nic ine len chciet. A taktiez mi velmi pomohlo pocuvanie pesniciek ( neviem ako tebe, ale mne velmi zlepsia naladu) a taktiez citat, ktory si snad kazdy den "premietnem" v hlave : "Don't go backwards you have already been there" co znamena nieco ako ze sa nemas trapit kvoli niecomu, co sa uz stalo, jednoducho zbytocne sa netrapit nad minulostou. A ja som si povedala, ze si uz nedovolim ublizovat. Mne na zakladke ublizovala ucitelka z matiky. Stale ma vyvolavala k tabuli ratat priklady. Pritom vedela, ze ich neviem vypocitat a ze mi matika nejde. Ostatnym spoluziakom ked videla ze to nevedia vyratat tak im pomohla a mne ? Ked videla ako tam stojim a neviem to, tak zacala po mne vrieskat a proste strapnovat ma pred celou triedou ( ani mojich par kamaratok v triede si ma nezastali). Kvoli tej spine moje sebavedomie bolo na cisle 0... od siedmeho az do deviateho rocnika to takto trvalo. Tiez mi nebolo vsetko jedno a tiez som premyslala nad samovrazdou. A kazde rano som pred skolou zvracala od strachu kvoli nej. Vlastne doteraz sa cudujem ako som to vsetko dokazala vydrzat. No ale teraz spat k tej strednej skole...kedze som si vybrala tu druhu cestu tak som sa rozhodla cez prestavky chodit ku spoluziakom... k takej skupinke dievcat.... a potom k dalsej skupinke som sla. V satni ked niekoho stretnem, tak hned sa pytam, ci je nauceny na pisomku,alebo proste na take otazky... a vzdy sa potom ani neviem ako zakecame a uz to ide :) Alebo s ulohou pomaham a tak...A ja som inac tiez taky typ ze nemam tam vonku ziadnych kamaratov. A ked hovorim ziadnych tak myslim absolutne ziadnych. Ale dokazala som to proste. Dokazala som vyjst z tej ulity a tym sa mi fakt aj moje sebavedomie zvysilo... a inac stale sa snazim usmievat a nebyt taka vazna.... lebo mne furt kazdy hovoril na zakladke, ze co som taka vazna... ale ta hanblivost je vo mne furt no... len sa ju snazim potlacit.... uplne si pamatam tie prve dni aka som bola napata, ani jest som nedokazala pred spoluziakmi a nedokazala som sa druhym pozerat ani do oci...vzdy som musela uhnut a teraz to vsetko dokazem... nehanbim sa jest a dokonca sa aj druhym pozeram normalne v pohode do oci. Naozaj vsetko sa da ked sa chce. Dufam, ze aj ty si vsetkym tymto prejdes a po case sa iba pousmejes nad tym co ta teraz trapi. Ver mi, vzdy po nejakom zlom obdobi pride lepsie.... ahlavne nerozmyslaj nad samovrazdou, ved cely zivot mas iba pred sebou. :) Dufam ze som ta povzbudila tymto.

MarcoPolo

Kontrol0r - pekne napisané

Cliattsi - to je v podstate jedno aký konkretny vyrobok z iHerbu, doležite je že je to ta rhodiola, potom už zaleži len na množstve, tych 500 mg sa zda byť najlepšie, inak dobre značky ktoré to ponukaju podla mna sú Now Foods a Yarrow Formulas, tie su celkovo popularne

Kontrol0r

Musím reagovať lebo soc. fóbiou sa teraz veľmi zaoberám. Troška sa rozpíšem, mám toho strašne veľa čo chcem napísať tak snáď ton bude dávať zmysel :)

U mňa sociálnu fóbiu spustila šikana v škole, neustále ponižovanie a aj fyzické útoky. Zo strednej ma vyhodili lebo som sa nasilu snažil zapadnúť a robil blbosti aby sa ostatní zabávali. O rok som sa potom vrátil a školu dokončil.

Bol som vlastne v takom stave že som sa chodil opíjať so spolužiakmi ktorí ma šikanovali v škole a kvôli ktorým ma vyhodili.
Pred rokom som si povedal že to musí skončiť, že sa musím zmeniť, začal som sa venovať turistike, fotografovaniu a cestovaniu, spoznávať nových ľudí, a hlavne bojovať so sociálnou fóbiou. často som upadal do depresie, cítil som samotu, nikdy som do teraz nemal priateľku.
Napriek tomu napredujem, snažím sa byť ľuďom otvorený a chápať ich, vyhýbať sa ľuďom ktorí chcú len škodiť a podobne.

Sociálna fóbia je vlastne spúšťač depresie, človek sa cíti sám, myslí si že nemá žiadnu hodnotu. Všetko je to ale len v našej hlave. V skutočnosti nemusíš nikomu nič dokazovať, nemusíš byť s každým za dobré, nemusíš robiť nič čo ostatní a hlavne nezáleží na tom čo si ostatní myslia o tebe. Ostatní nevidia ako sa trápiš, ak nemáš nikoho blízkeho tak s tým musíš bojovať len a len sama. Pochopil som že nikto mi nepomôže, to dokážem len ja sám. Sociálna fóbia je strašná to áno, a ešte strašnejšie znie liečba. Jediné čo mi za ten rok čo som sa rozhodol zmeniť život pomohlo bolo to že som proste išiel do akcie. Stretol som sa so skupinkou úplne cudzích ľudí a vyrazili sme niekam na výlet. Silná skúška pre niekoho tak utiahnutého ako som bol ja. Áno so sociálnou fóbiou bojujem ďalej, stále a stále. Ale pokročil som. A hlavne čo som pochopil, tak to že aj keď ma sociálna fóbia obmedzuje každý deň, nie je tu dôvod na depresiu. Som zdravý, môžem robiť čokoľvek ma napadne. Len ja môžem pracovať na svojom šťastí, nikto iný. Na depresiu pomáha ak začneš myslieť tak trocha egoisticky, nemyslím to nejak extrémne ale proste že začneš myslieť na seba a svoje šťastie.

Ľudia vycítia ak sa cítiš menejcenne a neisto, a využijú to vo svoj prospech aby sebe zvýšili sebavedomie. To že si niekto uťahuje, a podobne poukazuje len a len na jeho intelekt. Vždy tu budú ľudia ktorý ťa nebudú mať radi ale to je v poriadku, a vždy tu bude niekto kto ťa bude mať rád, len sa musíš tomu otvoriť, oní sa ukážu len nesmieš zanevrieť na svet.

Hlavné je pracovať na svojom šťastí, nájsť aktivity ktoré ťa bavia. Znie to divne ale je veľmi dôležité nájsť si aktivitu ktorá ťa baví a ktorá ťa núti ísť do spoločnosti a fungovať v nej. Len takto sa postupnými krokmi budeš cítiť stále istejšie.

Ďalej je nutné prestať sa podceňovať. Musíš si povedať že Ty nemusíš nikomu nič dokazovať. V dnešnej dobe sú obrovské nároky na človeka, každý na teba tlačí, aj preto trpí tak veľa ľudí soc. fóbiou. Ale Ty nemusíš robiť nič čo od teba vyžaduje okolie, choď vlastnou cestou. Obklop sa ľuďmi ktorý ti chcú dobre a chápu ťa. Všetkých ktorý ti škodia vypusť zo života.

Snaž sa najprv hľadať šťastie v malých a ľahko dosiahnuteľných veciach, aby si sa dostala do pohody a začala žiť s úsmevom. Zistil som že ak si dám ťažký cieľ a poviem si, že len vtedy budem šťastný, ľahko sa stane že nemusím byť šťastný nikdy, proste to nedosiahnem, preto sa treba radovať z maličkostí.

V tvojich príspevkoch cítim ako si neveríš, na tom by som zapracoval ako prvom. Postup je asi taký: nájsť niečo čo ťa baví, spoznať okolo toho ľudí, postupne si zvyšovať sebavedomie. Nájsť pohodu a šťastie. Rozvíjať sa. Postupne odstraňovať veci ktoré ti na tebe vadia. S príspevkov mám pocit že si inteligentná a milá baba.

Mám ešte veľa toho čo by som vedel prebrať, kľudne nechaj mail, môžme pokecať, alebo napíš: domin_snv@centrum.sk

Cliattsi

No ja mam skusenosť s f. Naděje, ktorí vyrábajú tinktúru z púčikov z tejto rastliny.
Mám teraz aj od inej f., ale ma to taku zvlastnu chuť.
Tiež na iherbe možu byť dobré. .Marco Polo a vieš byť konkrétnejší, čo to bolo, aký výrobok?
Ja mám ešte skúsenosť aj s práškom z tejto byliny, ale bolo mi zle od toho.

Ešte chcem jednu vec - neviem, ako ty na to zareaguješm A aj keď sa píše o pozitívach, je možné, že ti to aj jebude robit dobre. Lebo ja fakt nie som veľký zmalec. Ale po prečítamí všerkého možného som sa rozhodol pre užívanie.

A riež som sa dičítal inde na nejakej stránke, že pre urč. ľudí to nemusí byť vhodné. Ide o ľudí, kt. sa vytráca väčšie množstvo Zn a B6 močom pri rozpade hemoglobínu. Či je to tvoj prípad neviem a tiež neviem, do akej miery je toto odporúčanie pravdivé.

Ale aj tu je skúsenosť človeka, kt. to nerobilo dobre a začal brať B6 a Zn:
www.longecity.org

Dôležitá otázka je aj,či sa cítiš taká nešikovná

Inak toto, čo som spomenul je doplnok výživy.
Tinktúra z púčikov sa užíva tak, že ak máš napr. 60 kg, tak sa dáva 60 kvapiek na 1 deň, čiže si to rozdelíš pri svojej váhe na 16, 16, 16. Ráno, obed, večer.
Ak si kúpiš kapsule, tak podľa návodu.  užíva sa to 3 týždne a 1 t. pauza.

Dôležitá vec je aj to, čo som ešte nespomenul, že by si mala začať pracovať so svojimi presvedčeniami. To je tá kognitívno behaviorálna terapia.
Čiže buď psychoterapeut ťa povedie, alebo si to naštuduješ z knihy. Ja idporúčam knihu
ALBERT ELLIS - Racionálně emoční behaviorální terapie. Táto kniha sa momentálne nena hádza v kníhkuoectvách, ale mohla by si ju nájsť v knižnici. Pre mňa osobne veľmi dôležitá kniha.
IDETU VLASTNE O TO, ABY SI ROZPOZNALA SVOJE NEGAT. KYŠLIENKY A VEDELA S NIMI RACUONÁLNE -LOGICKY PRACOVAŤ.
Ak nenavštíviš terapeuta, kniha bude veľký pomocník.
Teraz som si len tak nahodil do Google a našiel som tam napr. toto www.martinus.sk

Ale neviem, nevidel som to.

Teraz ti sem dám to, čo som poslal aj inej babe na mail,keď som jej vysvetlil, ako funguje KBT:
"ak by si si ju chcela zohnať (tú knihu), je to možné len v knižniciach. Už sa nepredáva.. Je to o práci s tvojimi myšlienkami. Neviem ani aké informácie ty máš alebo nemáš :) Aby som ti zbytočne neradil. Poviem ale toto - RACIONALNO EMOC. BEHAVIORALNA TERAPIA, ALEBO KOGNITIVNO BEHAVIOR. TERAPIA. Pozri na nete. Vymyslim si priklad- Moji spoluziaci v triede sa mi vysmievaju, za to, aký som. -> Moja myslienka o mne: Ja sa im nepacim, asi nie som moc dobry clovek. Asi preto je aj pravda, ze ja nie som moc sympaticky clovek vo vseobecnosti, aj ked si mozno ja sam myslim o sebe, ze to tak nie je. -> Ak nie som sympaticky im, tak nebudem sympaticky aj inym ludom -> NEMAM ZAUJEM O LUDI, LEBO ONI NEMAJU ZAUJEM O MNA ! -> LUDIA MA JEDNODUCHO NEMAJU RADI. > TAK KASLEM NA NICH. NEMA VYZNAM SA S NIMI ROZPRAVAT... Vysledkom toho moze byt, ze ostanem nakonec sam. ALE TOTO JE VELMI ZJEDNODUSENE NA POCHOPENIE A JA NIE SOM ZIADNY EXPERT.
Toto ma fakt len tak narychlo napadlo. Vtedy, ked som mal depresiu, som mal podobny 'bordel' podobnych iracionalnych myslienok v hlave. Ta kniha ma naucila s tymito myslienkami pracovat a musel som sa naucit, ci je moje myslenie po racionalnej -logickej stranke spravne. Zistil som, ze nie je. A zistil som to dokonca este pred tym, nez som sa dostal k tej knihe. KBT, alebo REBT je velmi ucinny prostriedok k liecbe depresie.

Ak pojdes psychoterapeutovi, podobne to bude s tebou riesit aj tetrapeut a bude sa snazit odkryt tvoje irac. presvedcenia. Napis mi teda, ako to s tebou je. :"

Tak tolko teda.
Moze byt aj toto...tvoji rodicia ta neustale s niekym porovnavaju , ze to druhi su lepsi nez ty a pod. V škole ti povie uzitelka, ze ty si najhorsia ziacka na matike, alebo spoluziaci sa ti smeju,.ze si pre nich nezaujimava.....Ked sa da toto vsetko dokopy, dostanes vnutorny pocit "JA ZA NIČ NESTOJÍM, NIČ NEZNAMENÁM". a tento pocit ta ovplyvnuje (napr. nema vyznam sa stretavat s ludmi, lebo som neschopna, nezaujimava).
Ti ludia ti dali svojim konanim nieco najavo a tvoj mozog to takto interpretoval. Lebo mozog rad zjednodusuje veci A ROBI ZAVERY,KTORE BYVAJU NESPRAVNE.
Tu by mohol byt napomocny terapeut.
Ale mozes sa do toho pustit aj sama, ale bude to velka makacka, da sa to ale.

............TOTO JE JEDNA VEC

Druha vec je taka,že ja neviem, či sa aj teba týka. Ale keď máš depresiu, tak by sa ťa mala podľa mňa týkať. Ide o to, či máš také negatívne myšlienky, ktorých sa.nevieš vôbec zbaviť a idú ti stále do hlavy, napr. SVET HE ZLÝ, NIČ NEMÁ VÝZNAM,  VŠETKO JE O NIČOM, NIKTO MA NEMÁ RÁD.
Tieto myšlienky ale musia mať taký charakter, ŽE SA ICH AKO KEBY NEVIEŠ ZBAVIŤ - STÁLE IDÚ DO HLAVY, aj keď na ne nechceš myslieť.
Už som sa ťa na to aj pýtal:
2.Ako sa konkretne u teba V TVOJEJ MYSLI prejavuje tá depresia? Opíš svoje myšlienky.
ODP:
2. Myšlienky sú väčšinou negatívne. Rozmýšľam o sebe, o tej mojej láske nešťastnej, o budúcnosti, o ľuďoch, ktorí sa ku mne nesprávajú najlepšie, o škole a šikane v nej a bum. Niekedy to len tak príde. V kľude pozerám TV alebo hrám PC a príde to. Niekedy sa stávalo aj to, že som začala z ničoho nič plakať.

Prečítaj si aj toto a to je moc dolezite pri praci s myslienkami. Len som celkom nepochopil z tvojho popisu, či je to presne to, čo ja opisujem tu: www.zdravie.sk
. Lebo ak áno, tak to je návod, ako som sa toho zbavil ja.
To, čo.tu ja opisujem v tomto mojom prispevku v odkaze sa už ale netýka KBT. Je to iný druh práce s mysľou

Cliattsi

Ja konkrétne si nepamätám, že by som bol po tom viac sexuchtivejší. Užíval som to vtedy len 3 týždne tuším. Ale oproti niekt. antidepresívam, ktoré práveže tlmia to, že môže človek pocítiť radosť zo sexu je to urč. lepšie.
Keď to nájdeš ( tú informáciu),môžeš dať sem aj link.

Ale aj ty keď si teraz v depresii práveže by si mohla zaznamenať úpadok záujmu o sex. Postupne by sa to mohlo zhoršovať. Neviem, ale viem to, ze pokial u niekoho upadá táto schopnosť, nemusí sa cítiť dobre a ďalšia vec je, že počas depresie sa človek izoluje od druhých ľudí. A táto bylina má ten efekt, že človek je viac naklonený ku komunikácii s ľuďmi. Nadržaná by si podľa mňa nemala chodiť. :)
A kebyže áno, tak to nemusí byť až tak zlý pocit :D. Je to preto, lebo zvyšuje to hladinu sérotonínu a ten ty teraz potrebuješ. Ja osobne som to ale počas depresie neužíval.

V lekárni nie, ale v obchodoch s BIO to mávajú.

A ešte treba vysadiť sladkosti, lebo majú vplyv na depresiu. Jedz radšej zeleninu, ovocie.