Odsťahovanie sa "do vlastného"

Príspevok v téme: Odsťahovanie sa "do vlastného"
Ondrikkk

Ahojte, chcel by som sa s vami poradiť, alebo lepšie povedané počuť názory viacerých ľudí. Mám 29 rokov, bývam s rodičmi. Už strašne túžim vypadnúť z domu (mám na to vek a pociťujem už dosť rozličné názory s rodičmi) a navyše mám už aj blbí pocit bývať u rodičov - priznávam.

Zatiaľ som si bol schopný po vysokej škole ušetriť cca. 11tisíc€ . Po škole som mal prácu kde som celkom fajn zarábal, ale teraz posledný rok a pol som v inej práci kde zarobím len 520€ v čistom a 4 krát do roka cca. 700€. Bývam na strednom Slovensku. Do práci momentálne dochádzam 18km. (z prvej som odišiel, lebo už mi aj keď dobrý plat - liezla na mozog).

Uvažujem že by som si zobral hypotéku na 2i byt a chcel sa presťahovať do väčšieho mesta (ale tiež na strednom Slovensku). Byty u nás 2i sa pohybujú tak cca. 50 - 55 tisíc. nejakých 5tisíc by som musel zaplatiť z vlastných a nejakých 6 tisíc by som mal ako rezervu. Len keď si prepočítam že pri hypo cca 160€ + nejakých 120€ náklady na bývanie, som na 280€ za bývanie :-) a ostane mi cca. 240€ na jedlo a ostatné náklady :-(, momentálne som sám nemám vzťah, takže celé je to len na mne. Čo by ste robili na mojom mieste ? Poviem tak že som rozhodnutý že tento krok chcem podstúpiť. Časom nájsť si aj inú prácu.

Ďakujem za vaše názory.

Ondriiik

áno, kupujem jednoizbový 40m2. Bolo to cez realitku pôvodne, ale nejak sme to vybavili vyjde ma to o 1500€ menej. Jednu tetu som si vybavil sprostredkovateľku. Ja som bol predtým v mojej banke SLSP. Ťahala ma do Tatrabanky, ale som jej predložil moju ponuku zo SLSP - robená v inom meste, tú som jej predložil a povedal že chcem v tej istej poisťovni, len nech to je ešte výhodnejšie :D, lebo inak cez ňu nepôjdem a vybavím si to sám v mojej banke :-). Spisujem zmluvu predajnú...potom sa ozvem...No ja pokým nemám rodinu kašlem na celé životné poistenie. Po smrti je mi jedno čo bude :-) A myslím že poistka sa da vybaviť kedykoľvek...Teraz chcem dokončiť jednu vec.

Naco_meno

Whisper, ano, poistenie nehnutelnosti je jedna vec... ale ja som mala okrem toho podmienku k hypo bud poistenie z banky, alebo zivotku... mozno to nie je povinne v kazdej banke... ale viem, ze medzi tym poistenim v banke a zivotkou bol len minimalny financny rozdiel...

WHISPER

optimista možeš byť... a ked niečo tak potom si budeš iba hlavu byť o stenu... zvlášť pri hypotekach je len plus pre človeka ked ma poistenie... v banke poistenia su o ničom... a napriklad allianz kryje aj samovrazdu takze.. :-D ale mne je fuk čo bude s bytom po mojej smrti... mne ide hlavne o to aby som to vedela platit, tiez je moznost v pripade nezamestnanosti 6 mesiacov neplatit poistku, ešte som to nevyužila... človek nikdy nevie čo sa stane, zlomi si nohu, ruku... aj ja mam rizikove povolanie..

banujem že som nemala poistku skor.. lebo čo mám diagnozy + čo ma zrazil kokot na priechode a bola som PN 2mesiace som už mohla mať z poistky byt-hypoteku vyplatenú takže tak....

a k uveru nie je podmienka životne poistenie...
ALE poistenie nehnutelnosti - to je ine niečo..

ja mám od union 20€ ročne, to mi vybavili v banke zavolali znameho narychlo...
a tetka ma vytopila nado mnou, poslala som im len fotky mailom , čislo učtu a poslali mi 100€ :-D :-D teraz ma zase vytopila to už musím poslať faktury za malovanie,.farby atd...aby mi vyplatili... lenže vdaka práci nemám čas malovať...

Bubliii

Ondro, to, že si optimista, ti nezaručí, že sa vyhneš úrazom a chorobám. Už dávno neplatí, že infarkty a mŕtvice dostávajú iba ľudia v zrelom veku. Podľa mňa je trúfalé, chodiť po svete ničím nechránený. Whisper ti dobre radí, dobre nastavená poistka ťa výjde do 30e max. a máš istotu, že keby ozaj došlo k najhoršiemu, dostaneš ty alebo tvoje rodina peniaze a neskončíš na ulici.

doliduli

Tak možeš byvať buď v prenájme, alebo vlastný byt.Ke´D si si už načetril 11000, tak doplniť do 55OOO nie je strašné.

doliduli

Tak možeš byvať buď v prenájme, alebo vlastný byt.Ke´D si si už načetril 11000, tak doplniť do 55OOO nie je strašné.

Naco_meno

Ahoj :) kupujes si nakoniec ten jednoizbovy? Sam alebo cez realitku? Inak, co sa zivotky tyka... pre hypo musis mat... a bud si das spravit v banke (tie su vacsinou na nejake 3 zivotne udalosti (napr. umrtie-nie samovrazda, invalidita-nad 70%, strata zamestnania-vypoved, ale nie dohodou)), alebo si potom mozes dat spravit aj v poistovacich agenturach, tie su o dost vyhodnejsie (uz ako Whisper pisala)... drzim Ti palce v bankach, snad Ti vyhoveju na prvy sup. Ak nahodou ides cez realitku, tak by si mohol mat v cene (v tych 2000eur) aj financneho poradcu. Ten moj videl hned na zaciatku, ze mu velmi nedoverujem, takze to vyriesil tak, ze obehal banky kvoli ponukam, a potom ma v kancli posadil, ze si mam vypocitat, ktora je najvyhodnejsia :D bola sranda :D potom daj vediet, ako si dopadol ;) ... a este ak Ti mozem poradit... pokial nemas Tatrabanku (klasicky ucet aspon nejaky rok-dva), ani sa tam neobtazuj ist... mne v kazdej banke schvalili 50 000eur bez problemov, a tam mi "mohli" nakombinovat max nejakych 38 500eur ak si dobre pamatam... lebo vraj "som mlada a len so strednou skolou a ona nechape, ako si s takym platom vobec dovolujem chciet 50 000"... pritom so strednou skolou v mojom okoli mam viac nez priemer... nakoniec z tej pracovnicky vypadlo, ze ma komplexy, lebo jej dcera ma vysoku skolu rovnakeho zamerania ako ja sš, a ma len o 100eur viac ... :D ... ale to bolo pred rokom, zda sa mi, ze trz su lepsie ponuky ako vtedy...

Ondriiik

No ja som nad životným nejak nerozmýšľal...ja som optimista :D...Skôr ma zaujíma a to si budem musieť zistiť ako je to s mimoriadnymi splátkami hypotéky....že banky umožnujú raz ročne vložiť mimoriadnu splátku, len je to nejak limitované

Ondriiik

No ja som nad životným nejak nerozmýšľal...ja som optimista :D...Skôr ma zaujíma a to si budem musieť zistiť ako je to s mimoriadnymi splátkami hypotéky....že banky umožnujú raz ročne vložiť mimoriadnu splátku, len je to nejak limitované