Odsťahovanie sa "do vlastného"

Príspevok v téme: Odsťahovanie sa "do vlastného"
Ondrikkk

Ahojte, chcel by som sa s vami poradiť, alebo lepšie povedané počuť názory viacerých ľudí. Mám 29 rokov, bývam s rodičmi. Už strašne túžim vypadnúť z domu (mám na to vek a pociťujem už dosť rozličné názory s rodičmi) a navyše mám už aj blbí pocit bývať u rodičov - priznávam.

Zatiaľ som si bol schopný po vysokej škole ušetriť cca. 11tisíc€ . Po škole som mal prácu kde som celkom fajn zarábal, ale teraz posledný rok a pol som v inej práci kde zarobím len 520€ v čistom a 4 krát do roka cca. 700€. Bývam na strednom Slovensku. Do práci momentálne dochádzam 18km. (z prvej som odišiel, lebo už mi aj keď dobrý plat - liezla na mozog).

Uvažujem že by som si zobral hypotéku na 2i byt a chcel sa presťahovať do väčšieho mesta (ale tiež na strednom Slovensku). Byty u nás 2i sa pohybujú tak cca. 50 - 55 tisíc. nejakých 5tisíc by som musel zaplatiť z vlastných a nejakých 6 tisíc by som mal ako rezervu. Len keď si prepočítam že pri hypo cca 160€ + nejakých 120€ náklady na bývanie, som na 280€ za bývanie :-) a ostane mi cca. 240€ na jedlo a ostatné náklady :-(, momentálne som sám nemám vzťah, takže celé je to len na mne. Čo by ste robili na mojom mieste ? Poviem tak že som rozhodnutý že tento krok chcem podstúpiť. Časom nájsť si aj inú prácu.

Ďakujem za vaše názory.

vcelicka11

Ked uz urcite si nekupuj garsonku to mozes ostat rovno doma u vasich. BUde ti casom sibat v tej jednej miestnosti...nejaky dobry jednoizbovy byt alebo dvojizbovy..ked uz si mas brat hypo nech to ma vyznam nie ze budes mat 20m2 a vsetko natrepane v jednej miestnosti...

Ondriiik

Tak ano, ono je vždy viac možností, keď si to človek správne rozdelí. Áno, podnájom je ďalšia alternatíva, v prípade, že by som tu nechcel ostať, alebo jednoducho predať, i keď asi z hypo predávať je trošku zložitejšie ako keď to má človek svoje.

V prvom rade si to ešte všetko premyslím, zatiaľ sa nemusím neviem ako rýchlo ponáhľať, ale keď uvidím niečo pre mňa zaujímavé tak pôjdem určite do toho. Každopádne by som to chcel stihnúť ešte tento rok, úroky pôjdu len hore.

WHISPER

Ondrik..s tym priputanim to nie je celkom pravda, svoje vieš dať do podnajmu za cenu ktora ti bude mesacne platit energie aj uver a ešte ti aj do vrecka niečo pojde...

ale jasne ze ked si človek vyberá a ešte má aj hotovost čo je vyhoda, tak najlepsie niekde lokality okolo BA su naj..

ja v čase ked som brala uver, mala som tu robotu a stahovala som sa do mesta kde som pracovala 10km...

Dnes koli vypadnutiu od rodičov aby som mala pokoj by som šla zarobit niekam kde zabezpeči ubytoanie zamestnavatel, nasetrila... a kupila by som si niekde pri BA... a nezabednila sa tu...
ale tak neplanujem tu ostať.. toto dam do podnajmu a pojdem preč, časom.. mozno za 2r.

chorecrevo

Nemusi to byt nutne nejaky velikansky 3 izb. Nakolko si sam, staci ti aj garsonka. Kupis garsonku v Novych Zamkoch za nejakych 20 - 25 000. To by si mal tak 100 km do BA. Peniaze - polovicu uz mas, polovicu nech by si dal z pozicanych a budes splacat. Do roboty vies chodit vlakom do BA - mnozstvo pracovnych prilezitosti. Plus vyhoda, ze mas auto, aj tak sa da. Cez NZ ale dialnica nevedie a asi ani nikdy nepovedie, preto su tam pomerne lacne byty. Nemas zatial vztah, ty ako chlap ale nie si povinny so buducnosti vydrziavat si zensku, uviazat si na krk zlatokopku a zivit ju, nachystat pre nu velikanske hniezdo - 4 izbovy bytisko :) Ked spoznas vekovo primeranu, ktora vie aj setrit a sadnete si povahovo a bude mat napriklad aj ona kupenu garsonku, mozte dat majetky dokopy, teda predat kazdy svoje a kupit trojizbovy, tak vyriesit spolocne byvanie. Dnes je taka doba, ze mladym sa obzvlast vtedy dari, ked sa snazia obaja (financne), nie iba jeden. Mas aj dost velku sancu, ze v BA najdes robotu za omnoho lepsi plat. Dunajska streda: o nieco drahsie byty ako v NZ, ale da sa. Za pracou do BA by si dochadzal autom po dialnici. Stalo by za uvahu zamerat sa na tuto lokalitu.

Ondriiik

No jasné tie lacne byty na videku nema zmysel kupovať mlademu človeku, ľudia od tadiaľ utekajú. A zase tie stare barabizne v mestach ako BB a ZV, ktore su čiastočne prerobene a stoja 60-70tisic a majú 40 rokov no dosť pritiahnuté za vlasy a a to ani rakúsko nieje nablízku :D. Mám strýka býva v nemecku 30 rokov a vobec nebýva vo vlastnom a ani na to nepomyslel. Za tých 30 rokv menil 4x bývanie, kvoli robote...Ja zas som stale ešte orientovany na "vlastne", ktoré si môžeš prisposobiť podla seba bez toho aby si potreboval niekoho povolenie a máš ten akože pocit že to bude tvoje raz možno :D. Jedina nevyhoda že ťa to tam priputa k tomu miestu

WHISPER

všetko má svoje vyhody a nevýhody,.. kde su lacne byty je problem s robotou... je rozdiel napr cena 2izb. bytu
Žilina cena od 80tis.
BB- od 60tis.
a hladove doliny..
RS- od 20tis.
Hnušťa - 9 200€ ,16 490
Utekáč - 10 500€

Ondriiik

od 20tis ??? To kde :D ? Čo som pozeral tak min od 30 tisic aj to si musi človek dávať pozor na akej ulici s akými susedmi :-). No zatial mi táto práca vyhovuje lebo nieje náročná pre mňa, baví ma ...

WHISPER

no predstav si že sú ludia ktorí zarábaju menej a vedia normalne fungovať.. u nas idu 2izbove od 20tis. stredne SVK...
ja žijem sama od 20, platím uver na byt.. a po vyplateni vsetkeho +50€ čo si mesačne posielam na vkladnu knizku :-) mi ostane 100-180€ ako kedy..

prečo nejdes pracovať niekam do väčšieho mesta kde by ti zamesttnavatel ubytovanie zabezpečil... alebo zarobit do zahranicia..?
napr. zbery.. aby si došetril.. a nemusel brať hypo ked mas uz teraz slusnu hotovost nasetrenu...

Ondriiik

A za ďalšie, nepozerám sa veľmi na partnerský život a jeho výhody s partnerkou...Skôr pozerám na seba...skúsenosti ma naučili, že spoliehať sa partnerský život a jeho "výhody" nieje bohviečo...Mám kamarátku, ktorá žije s takým tupcom - len kvôli tomu že nemá kam ísť ak by sa s ním rozišla, žiadne vlastné úspory a až príliš sa spoliehala na partnerský život...Ale je to jej vec, jej problémy...