Odsťahovanie sa "do vlastného"

Príspevok v téme: Odsťahovanie sa "do vlastného"
Ondrikkk

Ahojte, chcel by som sa s vami poradiť, alebo lepšie povedané počuť názory viacerých ľudí. Mám 29 rokov, bývam s rodičmi. Už strašne túžim vypadnúť z domu (mám na to vek a pociťujem už dosť rozličné názory s rodičmi) a navyše mám už aj blbí pocit bývať u rodičov - priznávam.

Zatiaľ som si bol schopný po vysokej škole ušetriť cca. 11tisíc€ . Po škole som mal prácu kde som celkom fajn zarábal, ale teraz posledný rok a pol som v inej práci kde zarobím len 520€ v čistom a 4 krát do roka cca. 700€. Bývam na strednom Slovensku. Do práci momentálne dochádzam 18km. (z prvej som odišiel, lebo už mi aj keď dobrý plat - liezla na mozog).

Uvažujem že by som si zobral hypotéku na 2i byt a chcel sa presťahovať do väčšieho mesta (ale tiež na strednom Slovensku). Byty u nás 2i sa pohybujú tak cca. 50 - 55 tisíc. nejakých 5tisíc by som musel zaplatiť z vlastných a nejakých 6 tisíc by som mal ako rezervu. Len keď si prepočítam že pri hypo cca 160€ + nejakých 120€ náklady na bývanie, som na 280€ za bývanie :-) a ostane mi cca. 240€ na jedlo a ostatné náklady :-(, momentálne som sám nemám vzťah, takže celé je to len na mne. Čo by ste robili na mojom mieste ? Poviem tak že som rozhodnutý že tento krok chcem podstúpiť. Časom nájsť si aj inú prácu.

Ďakujem za vaše názory.

Ondriiik

Naco_meno: no aj ja som nalomený najmä na 2i. byt. Príde mi to taký kompromis v ktorom sa dá aj psychicky žiť - nejaký ten stred, čo človeku aj dvom postačuje.

No lístky ja mám 3,80€ ... asi už aj ty a áno je to všetko o prioritách. Ja chodím často na bike a do hôr a keď ideme viacerí na jednom aute aj taká 1-2 dňová turistika mimo sa dá zvládnuť finančne.

Človek si nemôže vyskakovať to je pravda, musí rozmýšľať kde dá peniaze, ale proste nejako musí žiť...A aj hypotéka sa dá zvládnuť, keď to človek neberie zhurta a nepremyslí si aj svoje možnosti, rezervy atď...

Naco_meno

Hehe1, 240eur nie je malo na vyzitie... k tomu prirataj cca 20x3,50-4eur stravne listky, takze ani na jedlo sa toho az tolko neminie... treba si vediet urcit priority ;) zatial co my "typicki slovaci" budeme mat za par rokov byt, Ty budes mat co? Btw., tiez mi tisice nezostavaju po splateni vsetkeho, ale vzdy sa najde aj na nove oblecenie, aj na kino, aj na volny cas, nechodim s holym zadkom a ani si nepotrpim na predzarucne potraviny...

Naco_meno

Ahoj. Ak Ti mozem poradit, ber rovno 2izbovy byt. Naklady mas len o minimum vyssie ako pri 1izbovych, a je to omnoho lepsie. Ja som si minuly rok kupovala rovno dvojizbak - aj kvoli buducej rodine, aj preto, lebo casom sa Ti styri steny jedinej izby zhnusia. A naklady? Co sa kurenia tyka, robim na 12tky, takze v obyvacke som mala radiator bud na 1tke, alebo celkom vypnuty (vecer na hodku mi tam viacej ani netrebalo), resp.v dni ked som bola doma tak som zvysila, a v spalni som si zapinala na noc a rano vypinala. Uplna pohodka. Aj co sa komfortu tyka, je to lepsie, lebo nemusis navstevy tahat na miesto, kde spis. A aj v ramci psychiky je to lepsie. A ako hovorim, financne tam taky rozdiel nie je...

Ondriiik

No veď to že BB ale aj ZV to je s cenami pomaličky ako v BA :D a to nemáme pár km Rakúsko vedľa seba :D. Som chcel nájsť niečo vo ZV. Ale ked tak sledujem za 39m2 pomaly 40 tisic. (teda ak človek nechce bývať niekde vedľa neprispôsobivých spoluobčanov)

Brdok

Je to zo zaciatku sok, ked ides z velkeho do mini, ale da sa na to v pohode zvyknut. Nemusis vela upratovat, fakt nizke naklady, vacsinu dna si v robote, cez vikendy aj tak vonku a ked budete dvaja da sa zobrat vacsie. Zatial mozes setrit, lebo ti zostava viac. Nehovoriac o tom, ze male byty sa najlepsie predavaju.
Hlavne si nekupuj byt v BB, su strasne drahe, pomaly ako v BA.

Ondriiik

Veď ja viem, mne celkovo veľa tiež netreba, sám som býval pár rokov (na škole) v malých izbách a radšej trávim čas niekde vonku ako v byte - to len na prespatie :D, ale ako hovorím ide o to čo za pár rokov. Keby som mal možno 20 tak by som šiel do malého, ale už mám pomaly 30 a možno by som za pár rokov chcel mať jedno dieťa :-) a neviem si to predstaviť v jednoizbáku. Či ty žiješ tak a vpohode, nemáš z toho ponorkovú chorobu?

Ondriiik

No ved aj nad tym som premyšlal, že či niečo menšie na začiatku alebo radšej rovno niečo vačšie a nemusieť sa zas sťahovať...Myslím, že nebudem mať takýto plat navždy aký mám momentálne, ale prepočítavam, aby mi to vychádzalo aj keď nadoraz, ale vychádzalo dáko aj s týmto malým platom + keby som mal v buducnosti nejaku partnerku bolo by to zas o niečo ľahšie - jasné kým nieje dieťa atď. to si tiež uvedomujem...