Odsťahovanie sa "do vlastného"

Príspevok v téme: Odsťahovanie sa "do vlastného"
Ondrikkk

Ahojte, chcel by som sa s vami poradiť, alebo lepšie povedané počuť názory viacerých ľudí. Mám 29 rokov, bývam s rodičmi. Už strašne túžim vypadnúť z domu (mám na to vek a pociťujem už dosť rozličné názory s rodičmi) a navyše mám už aj blbí pocit bývať u rodičov - priznávam.

Zatiaľ som si bol schopný po vysokej škole ušetriť cca. 11tisíc€ . Po škole som mal prácu kde som celkom fajn zarábal, ale teraz posledný rok a pol som v inej práci kde zarobím len 520€ v čistom a 4 krát do roka cca. 700€. Bývam na strednom Slovensku. Do práci momentálne dochádzam 18km. (z prvej som odišiel, lebo už mi aj keď dobrý plat - liezla na mozog).

Uvažujem že by som si zobral hypotéku na 2i byt a chcel sa presťahovať do väčšieho mesta (ale tiež na strednom Slovensku). Byty u nás 2i sa pohybujú tak cca. 50 - 55 tisíc. nejakých 5tisíc by som musel zaplatiť z vlastných a nejakých 6 tisíc by som mal ako rezervu. Len keď si prepočítam že pri hypo cca 160€ + nejakých 120€ náklady na bývanie, som na 280€ za bývanie :-) a ostane mi cca. 240€ na jedlo a ostatné náklady :-(, momentálne som sám nemám vzťah, takže celé je to len na mne. Čo by ste robili na mojom mieste ? Poviem tak že som rozhodnutý že tento krok chcem podstúpiť. Časom nájsť si aj inú prácu.

Ďakujem za vaše názory.

caty512

BJ_2 absolutne nesuhlasim mame to tazsie aj ked kazdy hovori ze mame vselijake vymozenosti a lahsi zivot a neviem co ale nasi rodicia mali aspon tu robotu a istoty a to ze mladez uteka to im vobec nemozes zazlievat. Ja som uplne obycajna priemerna baba a tiez som bola nutena vycestovat lebo si neviem predstavit zit ako som zila doma 12tky vo vyrobe za 360 eur v cistom. Robila som aj na dohodu za 140 v zivote tu nenasetris ani na posrate auto slovaci maju same dlhy ked si chcu kupit co i len stare jazdene musia si nato zobrat pozicku. Zarabaj teraz 400 eur a kup si byt za cenu do 100 000.Je tu par bohatych ludi ale vacsina tu zije ozaj na prd a Slovensko neni len Bratislava treba sa pozriet aj na ine casti.

Ondriiik

Zaujímavá diskusia občas :D...No ale k veci, ja to beriem tak, že mám teraz 520 a 4x do roka okolo 700€, ale beriem tých 520 ako môj minimum...Keď už som mohol zarábať vyše 1000€ čo je na strednom slovensku celkom fajn, si myslím že raz môžem aj viac zarábať ako mám teraz :-) ked sa mi to už raz pošťastilo...Ale vždy počítam v hypotéke tú najhoršiu alternatívu. Ak by som aj ostal čas bez práce mám na to vyhradených cca 3tisiíc (ako rezerva) ďalších 3tisíc keby sa niečo pokazilo a treba súrne meniť. Viem je to dosť dlhý čas a celkom dosť platiť za bývanie, ale osobne nemyslím negatívne. Nikdy nič nebudem mať od rodičov, a viem aj to že ani v budúcnosti nič nezdedím, proste musím ísť na vlastnú päsť. Ak sa mi to nepodarí, tak si aspon poviem že som to skúsil, lebo život je krátky ani neviem ako ušlo a mám 29 rokov...

soleil66

BJ_2
Vôbec nesúhlasím s tým, čo píšeš, vraj "život je určený pre páry".
Je na to nejaký zákon ?? Alebo kto to "určil" ?? Každý si predsa môže žiť, ako chce, a aj človek, ktorý žije SÁM, predsa chce a musí mať vlastné bývanie, nemôže predsa doživotne bývať s rodičmi ako malé decko. V istom veku sa skrátka treba osamostatniť, či už má človek partnera alebo nie, to vôbec nie je podstatné.

destiny

Ukulela mohla by si uz prestat? Ludia sa tu snazia normalne diskutovat na temu. Dakujem. Tebe asi fakt preskakuje.

ukulela

kramovy princ, tak ako? tie kramy s tebou robia coro moro, ked nevies kam vlozky patria :D musi to byt tazke viest takyto zivot aky vedies a vediet, ze ta nikto nema rad. nikto na teba tu nereaguje, aj ked TY MAS?! uc sa od mesacneho princa, ten nema, ale na rozdiel od teba netrpi nezaujmom zien. dokonca si moze vyberat! :D

destiny

Preco by mal byt za vodou, ked si najde priatelku? Co si myslis, ze bude taka hlupa a bude mu odovzdavat celu vyplatu? Akych dalsich 500 euro bude mat? Ona si zaplati svoju cast, co minie za byvanie a na stravu, cize bude na tom istom. My nie sme vase dojne kravy.

BJ_2

myslim si, ze mladi slovaci (nova generacia), je strasne rozmazlena, a prilis zatazena na peniaze a sny, ako budu zit... nevidia realitu, ze slovensko nechali po komunizme totalne znicit, bez akejkovek nadeje, vsetko rozkradli a znicili.... realita im uchadza, ze si treba utiahnut opasky a zacat nejak spolocne bojovat, aby sme tuto krajinu dostali v HDP vyssie. Problem je, ze vacsina slovakov "velkych narodvcov" to riesi utekom za hranice... situacia je viac nez zla, slovensko je chudobne, a rozkradnute. Mlady clovek, ktory ma rozum, by sa mal pripravit na tazky zapas, nech nieje potom zaskoceny realitov. Ale stale hovorim, 250 euro po zaplateni byvania, je na slovensky priemer, dobre. Vezmi si, keby si si nasiel priatelku, a ma rovnaky plat ako ty, tak ste za vodou. Najom moze byt rovnaky, cena za stravu stupne len minimalne a mas dalsich 500 eur. Zivot je urceny jednoznacne pre pary, ovela lahsi, hlavne ked hrozi chudoba.

BJ_2

240 po zaplateni byvania, je ti malo? V praci asi dostanes gastrace, cize ciastocne mas zaplatenu aj stravu (staci ti poriesit ranajky a vecere)... veru tu odchadzali na fore niektori, co mali problem dosiahnut minimalku, do podnajmov a ostavalo im neraz aj menej ako 150. Podla mna z 240 a gastracov sa da normalne vyzit... vsetko ostatne je luxus. Na zaciatok je to super, casom mozno dostanes viac. Navyse si platis vlastne... podla mna si na tom lepsie, ako aspon tretina slovakov, ktori sa boria za minimalku alebo na dohodach.