Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

zewa:Ne, to číslo nic neříká o člověku, jeho charakteru.Já v tom vidím jen něco jako určitý limit v danou chvíli, ale není to asi tak determinované jako když lidé mají určitá omezení ve sportovních výkonech, tam je pevně stanovená mez a přes ní, se nikdo nedostane.V atletice nikdo nehodí oštěpem 150m, nikdo nezaběhne 100m ta 3 sekundy, nikdo nepřeskočí laťku ve výšce 5m atd, neuběhne na jeden zátah 100km atd.o porovnávání nejde.Stejně, kdekdo tvrdí, že nejvíce úspěšní vlastně nebývají ti se zdánlivě největším potenciálem a navíc člověk ho může kdykoliv ztratit, tělo je citlivé a zranitelné a duše-mozek také.Nevím jestli výsledek testu, rozhodne o tom jaký kdo bude dobrý chemik, matematik či umělec, řemeslník?A přesto se používají právě k výběru lidí na nejvhodnější pozice, připomíná mi to eugenickou selekci.Znamená vysoké IQ rychlost myšlení asi ne, často se argumentuje, že lidé s vysokou inteligencí vidí více souvislostí a proto jim řešení trvá déle.Já si myslí , že něco jako sociální inteligence existuje a proč je někdo hodně emotivní v určitých situacích a jiný chladný a naopak.To pohybové-to je spíše psychomotorika.Mám obavu, že ta poslední věta o lidech, je přáním, které se nedaří splnit už od počátku věků a nic nenaznačuje, že by se to do budoucna změnilo.Je zázrak, že jsou jednotlivci, kteří se té destrukci kterou vidím nepřizpůsobili.

Dick

Ovecka:Záleží jaké rozhodnutí to bude, tam kde platí logika, je samozřejmě rozhodování věcí IQ, ale co když mohu svým chladným rozhodnutím někomu na sociální úrovní uškodit, tam mají přednost ti, kteří mají vysokou sociální inteligenci.

0vecka

to poemenovanie EQ j eimho velmi nestastne... vyvolava to u niekoho dojem ze no dobre mam IQ 70 ale vysoke EQ takze su moje nazori a najme tie politicke alebo financne dolezite... pritom fakt clovek s vysokym EQ a nizkym IQ je mozno dobry kamarat ale nic to nemeni na fakte ze je to debil a nejake dolezite rozhodovania by sa mali nechat na IQ

zewa

Nechapem preco tak lidia lipnu na nejakom cisle, ktore o nicom nehovori. Dobre, nepoviem ked sa zistuje nejaky deficit. To znamena, ze je vidno na cloveku, ze je skutocne mentalne podpriemerny (IQ pod 75). Je to treba vtedy vediet kvoli zaradeniu do beznej skoly alebo specialnej. A to plati i naopak o velmi nadpriemerne inteligentnych (nad 120). Ale aj to uz vidno na dietati v utlom veku. Ostatnych, beznych, priemernych ludi (priemer je 100, od 110 je nadpriemer) to vobec nemusi zaujimat. Teraz si co budeme akoze porovnavat cisla navzajom? Tak ako si muzi porovnavaju medzi sebou penisy? Trapne. Porovnavajme sa radsej v tom, kto je aky clovek. IQ nieje nic carovne. Tedt z internetu sa s tym u psychologa nemoze rovnat. Su rozne dimenzie, v ktorych sa IQ zistuje. Nieje to len doplnenie ciselneho radu a kocky s bodkami. Ak sa niekto potrebuje uspokojovat nad svojim cislom, tak si test moze u psychologa urobit. A su velmi tazke. Nie ako tie na nete.
Niekde som tu zahliadla nieco o EQ... Ludia, fakt, je to blbost. Dokonca uz vymysleli a sportove (pohybove) IQ. Kazde cislo vas zaskatulkuje. Treba vam to? Kaslite na to. Radsej keby boli ludia ludmi. Aj ti s velkym, aj ti s malym. Pretoze to je ta skutocna hodnota.

Dick

A ještě jedna otázka co když u člověka neladí IQ a sociální IQ=EQ.Ideální by bylo mít obě hodnoty vysoké a zároveň vyrovnané.Co když budu mít průměrné IQ, ale podprůměrné EQ a jaké důsledky z toho plynou?Znamená podprůměrné EQ, že neumím jednat s lidmi, že mohu být emocionálně labilní atd?Že některé nesnesu už při pohledu a s jinými jsem schopen jednat?Která složka je u vás více rozvinuta a proč?Znamená nízké sociální IQ, že je člověk chladný a nebo příliš emotivní?A co s tím vším dělat?

Dick

A ještě uvedu jeden příklad: existují tzv autisté a ti se dělí na zhruba dva základní typy, ale to je jen hrubé rozdělení, těch mezistupňů bude určitě více.Jedni jsou s nízkým IQ a přesto v některých oblastech geniální a druzí mají naopak vysoké IQ a rovněž jsou geniální jen v určitých oblastech.Ti první mohou mít např mimořádnou paměť na něco, počtářské nebo i hudební schopnosti, ale asi si svojí genialitu ani neuvědomují a mohou působit zaostale.Ti druzí oní u sebe nepochybně vědí a mohou to být třeba i velcí vědci, vynálezci či umělci.Takže někdy to vypadá, že i k velkým věcem asi nebude potřeba vždy vysoké IQ.

Dick

Podle mě je jen málo lidí kteří vynikají téměř ve všem, asi se mohli rozvíjet-měli vhodné prostředí.Myslím že Thomas Young, byl asi takový fenomén, ale v každé zemi by jsme našli alespoň trochu podobné lidi.Ten měl asi všechny složky rozvinuté-všestranný vědec-lékař,fyzik,technik,filolog,historik,polyglot,hráč na mnoho nástrojů,tanečník atd..........

Dick

A co když vysoké IQ by v některých oblastech škodilo, tam kde se pracuje s emocemi.Možná by to bylo kontraproduktivní, takže když se někde hodně přidává jinde se ubírá.Říkám, fascinuje mě když někdo na internetu uvádí jména lidí kterým nikdo žádné IQ neměřil.Jména velkých vědců, vynálezců , umělců, spisovatelů.Einstein, Leonardo da Vinci, Newton, Platon, různí politici.Já nepochybuji o jejich schopnostech, ale možná by se mnozí divili kolik by dosahovali v těch testech.

Dick

Podle mě ty testy měří jakýsi základ inteligence, která je dnes důležitá v technické civilizaci.Ty ostatní stránky inteligence nebo řekňeme různé druhy inteligencí sice má škola také rozvíjet, ale preferuje ty první tři a ty se měří pomocí IQ testů.A jestli je někdo velmi rozvinutý v jedné oblasti a v druhé naopak, je to možné.

Najčítanejšie články