Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

Souhlasím s tím že na internetu se objevuje mnoho pseudo- testů IQ, takové ani nemám na mysli, znalostní už vůbec ne, ale dělal jsem spíše ty, které jsem shledal objektivnější.Je mi jasné, že jak píše nepravá Biela.Kobra, že pouze psycholog-psycholožka, bude mít k dispozici ty skutečné a tam ty výsledky se mohou lišit.Ale opravdu se budou lišit tak zásadně?Ovecka píše správně, že se to dá vycvičit.V jednom testu jsem měl poprvé IQ 102 a po několika pokusech IQ 132.V jiném testu jsem měl naporvé IQ 95, podruhé IQ 120 a po třetí už IQ134.V dalším napoprvé IQ 108 a postupně až IQ 140.Ano člověk se postupně učí, takže jak píše pravá Biela Kobra, nakonec má šanci uspět i méně nadaný.Mě spíše zajímá jestli jsem typ člověka praktický, studijní nebo umělecký.Ano je pravda, že ty testy od Mensy budou asi odlišné než od psychologů, nevím.Na rozdíl od druhých si nevymýšlím a nestydím se za sebe jaký jsem, zlepšovat se mohu.Pokud se někdo vychloubá hodnotou nad 130, já bych se vůbec nestyděl říci, kdyby mi naměřily že mám IQ 95, že ho mám takové.Většinou bývá napsáno, že maturitu zvládne člověk s IQ nad 90.A vůbec IQ nepřeceňuji, je to jen lidský vynález.

0vecka

ja by som tomu MENSA testu neveril. viacero ludi sa stazovalo ze tam ide len o to aby ti vyslo nad 130 a teda sa tam akoze prihlasis oni ta skasiruju o celnke poplatky a dalej to uz neriesia...

inak imho tie otazky sa ucit mi pride ftipne. Imho neni problem zmenit poradie alebo ine obmeny v tych testoch Ono by malo skor zmysel sa naucit preco je to tak a imho aj priemerne inteligetni clovek sa nauci tak aby dopadol lepsie ako genius bez pripravy

Biela Kobra

Hentá Biela.Kobra naspodku, čo kradne nicky, má pravdu v tom, že IQ testy je najlepšie robiť u odborníka. Občas môžeš niekde naďabiť na akciu, ktorú usporadúva MENSA, keď hľadá nových členov, na tieto testy sa dá viacmenej spoľahnúť. Mnohé firmy pri prijímaní zamestnancov vyžadujú pri konkurze IQ test, ale stretla som sa s prípadom, keď si záujemkyňa o zamestnanie zohnala tieto testy a naučila sa správne odpovede naspamäť. Predpokladám, že sa to deje častejšie, takže nejaký extra efekt to pre zamestnávateľa nebude mať. V súčasnosti koluje na sociálnych sieťach a rôznych weboch množstvo kadejakých "spoľahlivých" testov, ktoré zaručene odmerajú tvoje IQ. Časť z nich slúži len a len pre zábavu, v určitých intervaloch automaticky generuje výsledky bez ohľadu na to, aké odpovede človek zaškrtá, takže niekomu pokojne vyjde napr. číslo 175, aj keď si nevie spočítať drobné v peňaženke. Časť z nich nie sú v skutočnosti IQ testy, ale vedomostné kvízy, takže pravdu o svojom IQ sa nedozvieš. Časť je podvodná, otázky vyzerajú seriózne, ale po vyplnení testu zistíš, že pre to, aby si sa dozvedel výsledky, musíš splniť X podmienok, najčastejšie zaslať niekam nejakú sumu. Už samotný fakt, že niekto dôveruje takémuto testovaniu a pošle peniaze na neznámy účet bez zaručeného výsledku, svedčí o jeho IQ. Takže sme oblúčikom späť radšej u odborníkov...
Podľa mojich skúseností výška IQ nie je pre život až taká dôležitá. Človek s vysokým IQ nemusí mať nevyhnutne povahové vlastnosti na to, aby svoju inteligenciu využil pre prospech svoj alebo celého ľudstva. Mnohí veľmi inteligentní ľudia sú v praxi nepoužiteľní, lebo sú nesústredení alebo je im jedno, čo a ako bude a pod. Aj človek s nižšou inteligenciu a vyššími ambíciami usilovnosťou má šancu dosiahnuť, po čom túži, ak je usilovný a pracuje na sebe. Aspoň do tej miery, na akú dosiahne.

0vecka

IQ 100 je priemer ak mas menej tak si podpriemerne inteligentny ak viac tak nadpriemerne... problem je ze IQ testy v podstate meraju IQ len nepriamo lebo meraju schopnost robit IQ testy. Da sa ich naucit a potom aj priemerne inteligentny clovek ma vyssie skore.

ono je to ale aj o tom ze ak by si mal vyssie IQ tak by sisi to uz predtym fsimol napr v skole by si bol lepsi napr v matike ako ostatni atd...

Načo_meno

Nám robili v škole IQ test, v treťom ročníku, vyšlo mi IQ136, a pritom som si myslela, že technické oko mám slepé :-D ak pôjdeš ku psychologičke, tam sa ten test skladá z viacerých častí, ktoré ti jednotlivo ohodnotí v každom smere... a čo sa výšky týka, mala som spolužiačku, vymletú (inteligenčne), a chodí na výšku... dneska už si hocikto spraví titul...

Najčítanejšie články