Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

0vecka

zewa este som nikoho nestretol kto by maval svojim IQ alebo ze by to nejaka matka hovorila... neviem kde si nabrala taketo skusenosti...

Dick

Souhlasím
Samozřejmě, že nějaká umělá deformace bude hlas ničit-moderní hudba.Já měl na mysli ničení hlasu tak, že se předělávají různé hlasové obory na jiné.Každý má nějaký naturální hlas, ten je dán anatomickými vlastnostmi-délka hlasivek atd.Předělávaní lyrických barytonů na hrdinné tenory a podobně.určitě nebude vadit když bude zpívat barytonista basový obor, ale naopak by to už byl problém.ti kteří mají velký hlasový rozsah si to dovolit mohou.Ženy mají větší hlasové rozsahy než muži, klidně i o jednu oktávu.Jejich hlasy jsou mnohem ohebnější než mužské.
Jsi hodně talentovaná-všestranně.V hudbě je také přesnost jako v matematice, ale je podstatně více intuitivní a emotivní.Matematika a informatika je chladná logika.Zajímavá kombinace programování a operní zpěv.

Dick

Sejla:A co když vidím chyby na sobě i na druhých, ale u nich mi to přirozeně vadí více než u sebe.Vím, že mám emoce, ale rozumět jím právě ve chvíli kdy je mám, to je problém a neovládnu je.Mám nízké EQ?A jak poznám, že dobře chápu vztahy mezi druhými lidmi.Mají nerozhodní lidé nízké IQ nebo EQ?Sociální inteligence a emocionální inteligence asi není jedno a to samé, že?

Dick

Kýčera:Ta otázka možná zněla divně, já jsem tím myslel asi toto, že IQ je třeba jen součástí ještě širšího pole zvaného inteligence, že ty testy možná měří jen určitou složku inteligence-matematicko, logicko, prostorovou, vizuální a jazykovou složku-to je určitě základ , ale né celek inteligence.Proto možná někteří lidé v těch testech moc neuspějí a přesto dobře fungují v každodenním životě.
Mesačný princ:To číslo neodpovídá skutečnosti.

zewa

Mna len velmi hneva aky velky doraz sa tomu kladie a ako sa posahane matky chvalia nejakym cislom pred ostatnymi a deti sa na zaklade toho vyvysuju nad inymi. Len nezabudajme, ze potrebujeme ludi najvhodnejsich pre rozne povolania, nie tych najlepsich v testoch (IQ napr.). Ak budeme hladat rusnovodica, nepotrebujeme cloveka, ktory dosiahne 112 IQ, ale niekoho, kto dokaze dlho a stabilne udrzat pozornost na vysokej urovni pri minime podnetov. Vsetkym tym chcem len povedat, ze IQ nieje carovne ciselko, ktore otvori vsetky vrata. A to nadpriemerne ludom len robi problemy. Nedavno som narazila na nejake dievca, ktore chcelo k diplomovke dotaznik Big five. To bolo vypovednejsie ako IQ test. Aspon pre mna.

lombardo1981

To, že človek vidí viac, ešte automaticky neznamená, že mu trvá dlho, kým tie súvislosti pospája a dôjde ku výsledku. Často to je práve naopak.
Vo svojej druhej téme si spomínal hudbu a spev. Ono, hodne závisí od učiteľa spevu. Ale v zásade platí, že technika je dôležitá. Najmä pri niektorých štýloch, ktoré dokážu aj hlas zničiť alebo aspoň veľmi namáhať. Poznám to na sebe. Mám prirodzene operný hlas (síce ma nikto nikdy neučil spievať) a keď si spievam niektoré skladby, tak nasledujúci deň ten hlas cítim. Keď môj obľúbený muzikál, tak je to bez problémov. A to len kvôli tej technike.
A číslo, ktoré človeku vyjde pri testoch nie je záruka ničoho. Ani úspechu. Dôležitejšie je ako so svojim životom a "nadaniami" naložíš.
Ja pre svoj "rozvoj" mám linux a spev. Čiastočne aj FreeBSD. Nájdi si smer. Podľa mňa je najlepšie experimentovať. Ja som tiež spočiatku nevedel, čo a ako. Chodila som na geológiu, prijali ma na chémiu, ošetrovateľstvo, verejné zdravotníctvo, informatiku (programovanie). A vďaka tomu poslednému som si spomenula, čím som vlastne ako prváčka na základnej chcela byť... programátorkou alebo opernou speváčkou. :)

Mesačný princ

Mne u certifikovaného psychológa vyšlo, že mám okolo 60 IQ a keďže
to znamená ,,mentálnu retardáciu,, tak som sa s tým musel len zmieriť :D

Sejla

No, schopnost utvarat si realisticke usudky a robit racionalne rozhodnutia v zivote neovplyvnuje len vyska IQ. Podla mna su aspon tri hlavne faktory, ktore urcuju kompetenciu cloveka: IQ, vedomosti/vzdelanie a nachylnost na kognitivne skreslenia: takzvane chyby myslenia, ktore casto vidime na ostatnych, malokedy vsak na sebe. Ich druhov pozname dost vela a nie je clovek, ktory ziadne nema. Experimenty ukazuju, ze nie je ziadna umera medzi vyskou IQ a kognitivnymi predsudkami. Podobne ani nie je priama umera medzi IQ a EQ, skor je to casto naopak. EQ neurcuje to, ci je clovek dobry kamos, ale to, nakolko rozumie svojim emociam (a teda jeho myslienkove procesy nebudu podvedome motivovane prave nimi) a emociam okolia, takze vie lepsie pochopit vztahy medzi ludmi, kulturne paterny, a vie odhalit motivaciu druhych. Ak pri svojich rozhodnutiach pocita aj s tymito vedomostami, v konecnom dosledku bude mat aj tak vacsi uspech, nez clovek s vyssim IQ.

Kýčera

Testy, aj tie IQ som si robila len na nete. Aký je medzi nimi rozdiel? Nuž rozdiely tam vidím. Tie u psychológa by mali byť všetky certifikované, kým na nete nemusia byť. Termín si nemôžem len tak zmeniť, ten je fixne dohodnutý. Na to, aké skóre dosiahnem, vplýva aj samotná osoba psychológa, prostredie, či som jedinou testovanou osobou, v akom čase a za akým účelom ich robím, v akej psychickej a fyzickej kondícii sa nachádzam, hluk... Podstatný rozdiel vidím aj v tom, že na nete sú tie testy anonymné, kým u psychológa nie. A ešte je tu jedna pre mňa dôležitá vec - moja sloboda. To koľko testov, aké a kedy ich budem robiť, záleží výlučne len a len na mne. Beriem ich ako zmysluplnú zábavu, rozširujem si svoje obzory, dozvedám sa niečo nové, aj o sebe a konfrontujem to s tým, čo o sebe viem, príp. aký dobrý je daný psychológ, či test. Všetko v pohodlí domova, v neformálnom oblečení, s nohami na stole, dobrou muzičkou, ešte lepšou kávičkou, môžem to kedykoľvek ukončiť a začať odznova alebo nechať tak.
Dick, to, že Ti vyšli také vysoké hodnoty, tak o tom ja vôbec nepochybujem. Vidím to tak, že odkedy si mal 17- násť, pár rôčkov už ubehlo, a tak sa skóre pôsobením rôznych činiteľov zvýšilo. A či merajú inteligenciu? To čo je za otázku? : D Tak váha, ani výška to nebude! Len tá inteligencia, či? : )

Najčítanejšie články