Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Mesačný princ

EQ testami ak nejaké sú, tak nezmerajú nič a presne tak ani IQ testy.

Treba prežiť jednotlivé situácie v živote a až potom človek pochopí kto je a či má vyššie IQ alebo EQ. Aj keď by sme boli najradšej ak by sme mali všetkého čo najviac :D

Manipulátorov ľudia odsudzujú to je fakt. Manipulácia ako taká je len systémové a naučené sledovanie ľudských reakcií a k tomu prispôsobené správanie človeka tak, aby niečo u toho druhého ľahšie dosiahol.

Aj oheň je dobrý sluha ale zlý pán. A aj manipulácia v rukách niekoho, kto ju neovláda je pohroma. je to dar, je to schopnosť, ktorá sa dá naučiť a ak človek veľmi chce, tak jej dokáže aj porozumieť. no IQ a EQ je často vrodené a naučiť sa nedá.

Dick

lomnička:ano nebyli spomínané, ty testy EQ jsem zmínil já.Protože pokud někdo definoval EQ(psychologové), potom takovou kategorii musí také nějak zkoumat, měřit atd.A tady právě jsem měl na mysli, že s tou emocionalitou jeto ještě horší než s inteligencí.A jen život a každodenní situace ukáží jaký člověk je.Tady jsme se shodli.

Kýčera:ten příměr se mi docela líbí(ohledně těch testů-IQ test=test matematika, EQ test=slohová práce).V umění, musí umělec poznat kdy má skončit, když vytváří dílo.Musí si všímat, aby práci dodělal, ale zároveň nepředělal, nepřepiplal, když maluje obraz, tesá sochu, skládá hudební dílo, píše atd.Pokud se mu toto povede, (musí poznat okamžik, že dílo je ukončeno) , vytvoří dokonalé dílo.Alespoň to nazýváme dokonalým.

celebrita facebooková:dokonalost v životě nikdo ani nechce, neumí ji definovat, až na to umění, tam mluvíme o dokonalém.

Mesačný princ:existují lidé s vysokou sociální inteligencí, kterou používají k manipulaci s druhými.jestli rozumí dobře svým emocím, asi ano, ale dokonale rozumí emocím druhých.Mnozí politici, podnikatelé-byznysmeni jsou v tom mistři.Ale i náboženští vůdci.

lomnička

Kyčera a dick z mojej strany neboli žiadne testy eq spomínané. A k tomu iq a eq by som len tolko že si iq netreba zbytočne fetišizovať a súhlasím s tým že mieru eq asi najlepšie odhalí život. Ale to vlastne platí aj pre iq každopádne ak sa bavíme o tom v čom ako velmi a či vôbec človek v živote dosiahne nejaky úspech záleží na rôznych faktoroch. Jedným z nich nepochybne je aj to aká je vlastne jeho definícia úspechu.

Mesačný princ

Nízke EQ nie je vôbec emočná labilita a nemá to s týmto vôbec nič spoločné. Človek s vysokým EQ nemusí vôbec rozumieť sám sebe a ani svojim emóciám, no napriek tomu ho ľudia budú vnímať ako empatického, citlivého, milého....

Dick

Sejla:nejhorším na tom je kolik to zničilo lidí, já jsem to sám zažil, jakým způsobem se vyučovalo.Jak se neumělo pracovat s talenty, schopnostmi každého člověka.Pojem individualita, to neexistovalo.To jestli je někdo extrovert či introvert to nikoho nezajímalo.To, co se dnes definuje jako autismus, to by byla kdysi asi cesta do " zvláštní školy ".Už se to začíná měnit, ale otázka, jestli to opravdu bude změna k lepšímu.Změnit se každopádně musí.Nakonec jak píšu, já si myslím že za mnohé patologické stavy nemůže jenom rodina, ale i škola.Určitě byli i dobří učitelé, nebo alespoň spravedliví, ale poznal jsem i velmi špatné a hlavně nekvalitní.A jejich osobnost?Není to jednoduché povolání, ale proč to dělat ještě těžším.Proč například trestali některá děcka, když už tak viděli, že jsou z problematických rodin?Nebo měli problémy s učením.Já jsem tímto netrpěl, ale všímal jsem si toho a zapamatoval jsem si to.Neznám jediný případ, který by neměl problémy ve škole a zároveň neměl i problémy v osobním životě.
Každý se s tím jinak vyrovnává.Ale člověk má paměť.

Sejla

tiez sa niekedy zamyslam nad tym, ako reformovat skolstvo, ten pan v tom videu mal velmi krasnu rec. Malo by sa viac prihliadat na individualitu deti, niektore maju lepsie vysledky osamote, ini v kolektive, niektorym to lepsie mysli v pohybe, niekoho rusia vonkajsie vnemy, niekoho zase naopak stimuluju, niektori maju lepsie abstraktne myslenie, ini konkretne, niekoho povzbudzuje sutazivost, inych to demotivuje, preco sa musia vsetci posadit do lavic a recitovat frazy z ucebnic, pricom im ani nemusia rozumiet? Skola vcelku brzdi talent, zomiela deti a robi z nich fasirky, ako v tom videoklipe od pink floyd.

Kýčera

Dick, čo znamená porozumieť vlastným emóciám? Slovo porozumieť znamená pochopiť ( rozumom vystihnúť význam alebo zmysel niečoho), vypozorovať, dovtípiť sa, prísť na niečo (intuitívne pochopiť), uvedomiť si (zistiť niečo prostredníctvom vedomia), postrehnúť (isté súvislosti)...
Nízke EQ znamená, že človek dobre nepozná sám seba, nevie prečo reaguje tak, ako reaguje, svoje emócie neovláda, nepracuje s nimi, má slabo vyvinutú alebo žiadnu empatiu, citlivosť... Áno, je to emočná labilita.
Ani jedny testy dokonalé nie sú. Aké skóre získa človek závisí od mnohých premenných - vek, životné skúsenosti... Pri EQ testoch nemusia všetky odpovede na otázky korešpondovať s cítením daného človeka, môže aj podvádzať v snahe dosiahnuť lepšie skóre. Nakoniec aj ten, čo sa dokáže vcítiť do určitej situácie, sa v reáli môže zachovať úplne inak a najmä vtedy, ak danú situáciu ešte nezažil. Takže EQ testy považujem za menej presné ako IQ testy. IQ testy by som porovnala k testu z matiky a EQ testu z jazyka alebo slohovej práci. Stačí zle položená otázka, nesprávne pochopený význam slova, chyták a body idú dole. Takže súhlasím s Tvojím posledným príspevkom adresovaným Lomničke.
A čo je dokonalé? Dokonalosť vidím v umení - výtvarné, literatúra, hudba, architektúra...