Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

lolinka:Já jsem právě řešil problém jestli vůbec studovat či ne, ale to v jiném příspěvku.Inteligence-záleží jaká, bude asi rozhodovat o schopnosti a rychlosti se něčemu naučit, ale i jiné faktory tam budou hrát svojí roli.To je otázka na co má člověk opravdový talent?Ano existují velmi těžké obory-školy, kde je zapotřebí asi mít vyšší inteligenci.A chemie je takový náročný obor ne?

lolinka

Na IQ testy, teda na tie z internetu sa vykasli. Sam vidis, ze ti vysli rozne hodnoty, medzi 97 a genialitou. Mozes si dat urobit IQ test u psychologa, ale v podstate je to jedno. Vysoku skolu spravis aj s priemernym IQ (no podla toho aku). Medicina, informatika a matfyz najtazsie ale zalezi aj od toho, na co mas talent. Ja som mala talent na chemiu, vystudiovala som ju ale matfyz by som celkom urcite nedala, to mi nikdy neslo. Hlavne si dobre vyber skolu, to, co ta bavi a ide ti to.

Dick

Biela Kobra děkuji, já sám se nazpaměť ani moc učit neumím, pokud tam je nějaká vnitřní struktura, logika, pak to jde lépe.Fyzika a chemie mně naopak bavily a můj rodný jazyk také, kdybych se možná té matematice více věnoval...........Pokud jde o mojí paměť, krátkodobou mám nic moc, ale dlouho dobou pravý opak.Když ty testy člověk zopakuje 3 krát a více, už je nemá smysl dělat znovu, jen pro zábavu a já to tak i pojímal.Proto myslím, že každý kdo to dělá napoprvé a vůbec neví oč jde bude mít výsledek určitě horší, než kdyby absolvoval byť podobný, ale přece jiný test později.A navíc může být nesoustředěný a mít málo času na vypracování, to jsou asi největší problémy.Samozřejmě, že jsou tací, kteří jsou už ze své podstaty předurčeni k tomu, aby uspěly fantasticky v jejich životě to však může vypadat obráceně.Proto píši, jsou to jen testy vytvořené člověkem a asi se všemi nedokonalostmi.Někteří se zasvé výsledky stydí, jak ti kteří v něm nedopadli-podle svého očekávání dobře, ale i ti kteří se zase nechtějí chlubit svým vysokým číslem.A případ s tou absolventkou práv, která ověřuje vysvědčení je ukázkový a poučný.

Biela Kobra

S tym ucenim sa IQ testov som to videla na vlastne oci. Ludia s dobrou pamatou sa dokazu naucit logicke ciselne rady alebo vyradovanie slov ci znakov zo skupin. Mala som spoluziacku, hlupucku, ale patrila na gymnaziu medzi lepsich studentov, pretoze mala vybornu pamat. Pri systeme, aky sme mali, dobre prospievala. Napriklad z nemciny sa naucila naspamat slovicka a hlavny clanok z lekcie prihlasila sa, odrecitovala, dostala jednotku a mala kvotu na 2 tyzdne splnenu. S matikou to bolo horsie, ale z fyziky odrapkala poucky, z chemie vzorce a mala vymalovane. Keby sa jej niekto spytal na suvislosti alebo nadviazal rozhovor v cudzom jazyku, tak ani nemukne - ale nespytal. Vystudovala pravo, dnes overuje vysvedcenia a je spokojna. Dick, vzhladom na kultivovany styl, akym tu komunikujes, a tvoj pristup k analyze problematiky by som sa o tvoju inteligenciu nebala. Urcite dokazas aj ine veci ako peciatkovat vysvedcenia. BTW, ta pani, co sa tie testy ucila naspamat, tu pracu nakoniec nedostala.

Dick

To nebyl útok na tebe Načo meno, já jsem myslel na úplně jiné lidi.Věřím tomu co ti vyšlo.A otázka je o jaké testy šlo.Nejvíce univerzální jsou asi Ravenovy progresivní matrice, ale nejsem expert na tuto oblast, jen říkám že mé výsledky byli pokaždé jiné a zajímaly by mě nějaké universální, které by ukázaly vždy stejnou hodnotu, jinak nemá smysl mluvit o tom jak je kdo inteligentní.Jestli se tam používají matematické i slovní, to už je jiná věc.Já když jsem něco na poprvé řešil, výsledek třeba nebyl tak dobrý a na podruhé jsem se sám podivoval, jak jsem nemohl přijít na tak jednoduchou věc.Každý třeba není v danou chvíli tak rychlý.A nejvíce mě fascinuje jak se uvadí jména slavných lidí z minulosti , kteří nikdy žádný test nedělali a hodnota jejich IQ-to jsou výmysly.Možná že raději nikdy neměly být vyvinuty, mnohým lidem to zničilo život-pocit méněcenosti, to už je trochu eugenika-Francie,Anglie, USA atd....

Načo_meno

Dick, ja sa nechválim tým, aká hodnota mi vyšla.. chcela som poukázať na to, že som bola sama prekvapená kvôli tomu priestorovému videniu... a to, že sa dá naučiť písať IQ test...hmmm... nemyslím si... ak raz niekto nechápe, prečo niektoré slovo nepatrí do radu daných slov, tak to nebude vedieť... tých možností je tisíce... bola by to náhoda, keby v druhom teste boli tie isté slová... a rovnako matematické príklady... pokial niekto nevie logicky uvažovať, môže ich počítať podľa vzorcov a pod., ale týmpádom mu to časovo nevyjde tak, aby stihol dokončiť všetky úlohy v danom časovom limite... ovšem, hovorím len o IQ teste od psychologičky, tie z internetu sú kraviny...

Dick

Myslí, že úplné nemehlo nejsem asi jak v čem, soustruh si u sebe těžko dokážu představit, ale naučit se dá všemu, každému to trvá různě dlouho, humanitní obory, zvláště některé pseudo, bych nikdy nedělal, byť jsou tam mnohé společensky důležité.Já tu hodnotu beru jen jako číslo nic to neovlivní-u mě, ale chtěl jsem slyšet i jiné názory.

0vecka

Dick a naco ta to tak zaujma ked tu hodnotu neuznavas? podla mna nemas problem spravit vysku ale asi by si si nad to musel sadnut a studovat a imho je tam kamen urau. To nevie kazdy. A nema zmysel sa do toho nutit ak si napr manualne zrucny a nie nejake nemehlo tak sa niecomu vyuc po com je nedostatok a nebudes mat problem...

Dick

Proto mě zajímá, jak vypadají ty skutečné a vůbec neberu vážně ty některé" bláznivé internetové", které jsou buď příliš jednoduché a ty hodnoty tam vycházejí příliš vysoko např.IQ 140 nebo i více, ale řešil jsem i těžší a ty možná byli více realistické, ale psychodiagnostické to určitě nejsou, proto jsem se ptal, jestli má někdo zkušenosti s těmi pravými. Ani od Mensy mě to příliš nezajímá.

Najčítanejšie články