Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

Já sám jsem asi více umělecky zaměřený(stále se ale hledám) u lidí umělecky nadaných a hudebně bude hrát velikou roli intuice ne IQ, pohybově to je motorika+když je to tanec, balet, krasobruslení atd i to co bude potřebovat umělec-prožívání, emoce atd.podle mě jsou lidé s vysokým IQ a velikou emocionalitou, ale i s vysokým IQ a malými emocemi-chladní.V umělecké činnosti se potom asi budou muset učit emoce hrát, ale to jsem trochu odběhl od tématu.Nakonec možná už je to jedno kolik kdo v nějakém testu dosáhl bodů.Mnoho lidí se prostě stydí přiznat kolik to bylo jak jsem psal.Někdo se nechce chlubit svým vysokým IQ asi aby se ho druzí nestranily, jestli je hodně bystrý asi se to stejně pozná.Ale stejně může podle i "průměr" někdy trumfnout "génia".

michael067

Znamená to mentálne subnormná alebo inač povedané podpriemerná osobnosť, ale len v tých prvých troch veciach ktoré si pomenoval, lebo len na to sa ten test zameriava.

Dick

Nevěřím tomu, že někdo kdo je hudebně, nebo pohybově nadaný by měl IQ 70-75, stačí se podívat co to znamená na stupnici.Pokud by to přesto měl, tak buď špatný test, nebo se nesoustředil a nebo ty testy nakonec neměří správně.

michael067

Zaujímalo by ma napríklad čo s takými ľuďmi ktorý su výborný napríklad pohybovo a aj hudobne, ale napríklad v tých prvých trochu sú úplne mimo misu s IQ 70-75?

Dick

Pokud existuje více druhů inteligencí, někde se uvádí 8-9 druhů atd, potom to co měří IQ testy, jsou asi tyto druhy inteligence:1- logicko-matematická ,2- verbálně-jazyková, 3-vizuálně- prostorová.Zbytek tam zahrnut není.Je jasné, že ty Ravenovy progresivní matrice, měří jakýsi základ inteligence, protože nejsou závislé na žádném vzdělání.Potom existuje Wechslerův test atd.Raven, to jsou vlastně různé obrazce, takže nebude měřit úroveň prostorové inteligence, ale vizuální asi ano.Ostatní druhy inteligence se neměří.Je jasné, že u každého člověka jsou různé druhy inteligence různě rozvinuty a někdy k sobě navzájem neladí asi můj případ.Škola preferuje především ty první tři.Další jsou: 4-tělesně-pohybová, 5-hudební, 6-interpersonální, 7-intrapersonální, 8-naturalistická, 9-existenciální.Kdoví, kolik jich ještě objeví nebo vymyslí.

Dick

Ale o tom už jsem psal, že jsou to jen lidské vynálezy(testy) a značně omezené, ale přesto se stále používají, ve školách, firmy, zdravotnictví atd.........

Dick

Ano obavy a strach z nejistoty.Jedna věc je strach z reality, podle mě to dobře nahradí fascinace jinou realitou, svět fantazie-imaginace.Tam mi asi bude velikost IQ skutečně na nic.........

Mesačný princ

Dick - všetky testy niekto vytvoril a veľa ľudí bolo otestovaných, veľa ich spravilo. tie testy sa robia podľa niekoho tak, aby to ľudia spravili. Skús prekročiť testy. Ak sa ti to podarí, tak za nimi nájdeš možno to, čo hľadáš.

Mesačný princ

Dick - jasné, že existujú hranice. Hranice, ktoré sú dané prostredím v ktorom sa pohybuješ, návodmi spoločnosti, výchovou, génmi, ktoré si zdedil...atď

Môžeš ísť aj za hranice ale je to často cesta mimo pohodlia a mimo toho, čo poznáš a strach je často tým najvyšším plotom. Pretože ak prekročíš hranice, tak sa ocitneš v novej sfére poznania, ktoré sa nebude pravdepodobne zhodovať s ničím, s čím si sa doteraz stretol.

Dick

Já jsem na žádných oficiálních testech nebyl, jen na internetových-těch lepších zahraničních a které jsou zdarma, kdysi jak jsem psal jsem měl doma publikaci a podle ní jsem si jeden vyhotovil.O těch hodnotách jsem psal už v příspěvku nahoře i v reakcích.

Najčítanejšie články