Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

Spíše mi připadá, že EQ nebo SQ, je daleko více dynamické než více rigidní IQ.Pokud ovšem IQ je rigidní(stálé)?

Teď uvedu něco tvrdšího, jsou známi velice nebezpeční zločinci(mám na mysli především ty případy z USA, které se vepsaly do dějin kriminalistiky), někteří měli vysoké IQ jiní Nízké IQ a přesto byli úspěšní(ve špatném slova smyslu) v podstatě stejně čím to?Mnohem úspěšnější by měli být ti hodně inteligentní, s vysokou sociální inteligencí.A přesto měla policie problémy dopadnout i ty s nižšími schopnostmi.Možná, že to bude tím, že skutečně v tom složitém každodenním životě, je to přeci jen jiné, než sedět za nějakým "umělým" testem.Opravdu život ukazuje jaký člověk je.

Mesačný princ

Dick - vieš prečo je to tak, pretože na vývoj EQ a IQ pôsobí aj to prostredie v ktorom dieťa vyrastá.

Mesačný princ

Sejla - aha, toto myslíš :)

Tak EQ je podľa mňa niečo čo človek má v sebe a vyžaruje to zo seba. Nie je to niečo, čo sa človek dokáže naučiť, nie je to niečo, čo sa dá nájsť. Nie je to ani niečo, čo ho niekto naučí v škole, či čo ho učia rodičia alebo spoločnosť. No spoločnosť a okolie určuje či sa EQ u daného jedinca, ktorý ma genetickú predispozíciu na vysoké EQ prejaví alebo nie. presne tak ako je to s IQ. Sú to nemerateľné veličiny. Neviem ako je to s IQ ale test je test a ten vytvoril len človek a preto nemôže poukazovať na nič. Vieš koľko ľudí spravilo IQ test jeden deň na 80%, druhý deň iný IQ test na 120% a neskôr na 140%....bolo to v rozmedzí jedného týždňa a všetko to boli testy u certifikovaných psychológov...
Ono ti to asi ťažko vysvetlím ako tomu ja rozumiem. nemám takú schopnosť vyjadrovania ako druhí ľudia a musel by som veľa písať.

Dick

Já tady ale vidím jeden problém.Pokud by bylo EQ vrozené, jak to že každé dítě se vlastně neumí ovládat.Vyvíjí se, a až v pozdějších letech, se začnou projevovat zásadní rozdíly mezi jednotlivými dětmi..A nebo už, dokážou nejenom odborníci( ale i citlivější či vzdělané matky) i u malého dítěte rozpoznat něco co později povede k problémům, např přílišná plačtivost, vztek, zuřivost, agresivita?

Sejla

Mesacny Princ, sam si to napisal 'Nízke EQ nie je vôbec emočná labilita a nemá to s týmto vôbec nič spoločné. Človek s vysokým EQ nemusí vôbec rozumieť sám sebe a ani svojim emóciám, no napriek tomu ho ľudia budú vnímať ako empatického, citlivého, milého....'
To nie je dokoncena myslienka, co teda podla teba EQ znamena?

Dick

Asi nejlepší by se bylo zeptat Daniela Golemana(psycholog) on se tímto fenoménem zaobírá(samozřejmě nejenom on).

Sejla

ja som sa ta nepytala, co tie testy skutocne meraju, ale na to, co sa podla teba snazia zmerat. Co je tvoja definica EQ a IQ? Lebo zjavne ju mas inu, nez tu vsetci ostatni, ale nepovies ani za svet, co si pod tym predstavujes.

Dick

Podle mně to platí, že lidé s vysokým EQ, nebo SQ, (nejsem odborník, takže pokud někdo vidí zásadní rozdíly mezi sociální a emocionální inteligencí, nechám si to vysvětlit) dokážou výborně manipulovat s druhými.To bych nazval zneužití.Třeba reklama v televizi atd.Vysokou sociální nebo emocionální inteligenci bych hlavně očekával u někoho kdo pracuje ve škole, zdravotnictví.Ideální by bylo kdyby to bylo všude, ale to není.