Ako uspesne otehotniet

Joleen

Výskyt
Zdroje jódu sú predovšetkým morské produkty, v ktorých sa obsah jódu pohybuje od 100 do 240 µg/100g. Pri konzumácii morských produktov 2x do týždňa sa organizmus dostatočne zásobí jódom, pravda s tým, že jód sa prijíma aj konzumáciou iných produktov ako: banány(11,5), jablká(20), broskyne(30), čerešne(60), černice(57), čučoriedky(84), hrozno(13,4), jahody(12), maliny(54), ríbezle červené(24), ríbezle čierne(40), brokolica(15), hrášok(12), kaleráb(102), kapusta(42), kel(12), mrkva(42), paprika zeleninová(151), špenát(14), zemiaky(82), šampiňóny(18), syry(40). Hodnoty sú uvedené v µg/100g. 1 g jodidovanej soli obsahuje 25 µg jódu. Grilovaním sa zničí 20% a varením 60% jódu.
Príznaky pri nedostatku
Nedostatok jódu spôsobuje mentálnu retardáciu a poruchy rastu. Príznakmi zníženej produkcie tyroxínu sú aj obezita, zrýchlený pulz, búchanie srdca, studené telo, zápcha, únava, silná menštruácia, malá odolnosť voči chladu a infekciám, nervozita a podráždenosť. Medzi hlavné príznaky nedostatku jódu patrí zväčšená štítna žľaza, známa ako struma. V dôsledku nízkeho prívodu jódu do organizmu vzniká nedostatok hormónov štítnej žľazy nazývaný hypotyroidizmus. Je pravdepodobné, že ide o autoimunitnú poruchu.

Joleen

Denné dávky sa pohybujú od 50 µg u kojencov do 4 mesiacov, 80 µg do 12 mesiacov, 100-120 µg do 4 až 7 rokov, 100-140 µg do 10 rokov, 100-180 µg do 13 rokov, 100-200 µg u dospievajúcej mládeže a dospelých nad 52 rokov, 150-230 µg u tehotných žien a 180-260 µg u dojčiacich matiek.

Joleen

Jód je látka, ktorá sa po konzumácii potravín vstrebe takmer na 100%. V priebehu 24 hodín sa z tohto množstva dostane do štítnej žľazy. Z tela je jód vylučovaný obličkami. V štítnej žľaze sa jód využíva hormónmi tyroxín a trijódtyronín. Vylučovanie a obeh jódu v krvnom riečisku riadi hypofýza prostredníctvom hormónu TSH (tyreostimulačný hormón), ktorý stimuluje štítnu žľazu. Jód je v štítnej žľaze, vážiacej asi 25 g, v jodidovej forme a vo forme soli. Celkové množstvo jódu v tele sa pohybuje okolo 40 mg, z toho 75% je uložené priamo v štítnej žľaze.

Simna

Aha, tak asi som to nenapísala dosť dobre, myslela som to trošku inak. Žena v tehotenstve potrebuje viac jódu. Aj kvôli prckovi malému a tak. A je dôležité ho prijímať v podobe nejakých doplnkov alebo vitamínov, keďže ho dosť v tehu z nás odchádza :) už sa rozumieme?

christina1988

Simna a jód treba takto brať len preto, že ho viac v tehotenstve žena vylučuje? nie je to aj tak, že v tehotenstve telo potrebuje mať viac jódu ako mimo tehu? :)

Simna

Nie nemýli sa. Jód je veľmi dôležitý pre telo - aj matky a aj dieťaťa. V tehotenstve sa u ženy zvyšuje potreba jódu, pretože veľmi veľa ho strácame tým že v tehotenstve chodíme o dosť viac na wc ako keď nie sme tehu...a práve močením ho vylučujeme.. :// ale jód je pre mňa len jeden z dôvodov prečo som sa napríklad ja rozhodla pre femibion a nie pre dáky iný doplnok ;)

Joleen

Záleží od toho či žena má či nemá problémy so štìtnou. Samozrejme potrebuje pre vyvoj vlastnej štítnej žľazy ca 200mikrog denne

hubenka48J

neobsahuje jód? ale podľa toho, čo som sa dozvedela od kamošky je jód pre dieťa veľmi dôležitý..či sa mýli?

Joleen

Hubenka ano samozrejme je rozdiel. Femibion obsahuje viacej vit a min.ako je dop.denna davka to mam od jedného lekara a obsahuje jod a centravit obsahuje povolenú dennu davku a neobsahuje jod

hubenka48J

Joleen lenže medzi týmito produktmi sú aj nejaké rozdiely nie? ..nie je to to isté či? ..tiež by som chcela začať užívať vitamíny, ibaže sa neviem nejako pohnúť keďže je ich na trhu také veľké množstvo.