Ako uspesne otehotniet

Noelinka

ĎALŠIE DÔLEŽITÉ LÁTKY, KTORÝCH PRÍJEM V STRAVE TREBA ZVÝŠIŤ:
Vápnik – ten je dôležité prijímať aj v strave a môžete si pomôcť aj doplnkom. Vápnik dieťa potrebuje na rast silných kostí a zubov, pre zdravé nervy a svaly vrátane srdca.

Esenciálne mastné kyseliny – omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA sú dôležité pre rozvoj mozgu plodu, nervov a očného tkaniva. Pozor však na to, aby ste nekonzumovali ryby, ktoré majú vysoký obsah ortuti. Je vhodné užívať ich aj vo forme výživového doplnku.

Vitamín D – ak chýba počas tehotenstva matke, bude ho mať dieťa pri narodení nedostatok. Znamená to vysoké riziko krivice, abnormálnemu rastu kostí, oneskorenému fyzickému vývoju. Nedostatok vitamínu D tiež súvisí s väčším rizikom vývoja preeklampsie a potreby cisárskeho rezu.

NEVYBERAJTE NASLEPO!
O výbere vhodného výživového doplnku pre vás sa poraďte s vašim lekárom. Niektoré môžu obsahovať pre vás privysoké množstvo niektorých živín, čo môže byť nebezpečné.

A pozor! Napríklad vitamín A zo živočíšnych produktov užívaný vo vysokých dávkach môže spôsobiť vrodené chyby.

Noelinka

Tehotenské výživové doplnky sú obzvlášť dôležité pre ženy, ktoré majú určité stravovacie obmedzenia, zdravotné problémy alebo tehotenské komplikácie.

Ide najmä o vegetariánky a vegánky, ženy s intoleranciou laktózy alebo iným druhom potravinovej intolerancie, ženy, ktoré fajčia alebo užívajú iné zdraviu škodlivé látky – alkohol a drogy.

Ďalšou skupinou žien, ktoré by nemali váhať nad užívaním výživových doplnkov sú ženy trpiace poruchami krvi a niektorými chronickými chorobami. Tiež je vhodné užívať tieto doplnky ak máte žalúdočný bypass alebo čakáte viac ako jedno dieťatko.

ČO NAJVIAC POTREBUJEME DO TELA DOPLNIŤ?
Najdôležitejšou súčasťou tehotenských výživových doplnkov sú kyselina listová a železo. Dostatočné množstvo kyseliny listovej znižuje riziko defektov neurálnej trubice – rázštepu chrbtice a anencefálie plodu až o 50- 70 percent.

Kyselina listová pomáha znižovať riziko aj ostatných vrodených chýb, napríklad rázštepu pery, podnebia a niektorých srdcových chýb. Je pomocníkom nielen pre dieťa, ale aj pre vás, znižuje riziko nebezpečnej preeklampsie.

Nedostatok železa vedie k chudokrvnosti, zvýšeniu rizika predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej váhe a k dojčenskej úmrtnosti. Telo počas tehotenstva potrebuje viac tohto minerálu, a tak je dôležité dopĺňať ho.

Veronika879

užívam tie vitamíny stále, tento mesiac ešte neviem, uvidím, či prídu dni, či nie, ale snažíme sa aj naďalej. Poviem ti, že mám celkovo z toho taký lepší pocit, keď viem, že aj moje telo má dostatok vitamínov, aby ich potom mohlo dieťatku posunúť :)

Chéri

Veronika aj ti nejako pomohlo to, že si začala vitamíny užívať? Nejaké zmeny vo svojom živote si zaregistrovala?

Veronika879

To je milé, že fazuľka, to sa mi páči, ja som sa na takúto cestu dala nejako začiatkom roka, asi vo februári ak si dobre spomínam som si kúpila prvé vitamíny a začala som ich aj užívať ;)

zandriara

sinka my ked sme sa snazili tak som dostala tip od doktorky na Femibion, na podporu, aby moje telo malo vsetky vitaminy, ktore su treba pre vznik noveho zivota, aby potom to nove male telicko, fazulka ako ja hovorim, malo vsetko :) a ja viem, ze v nasom pripade zohrali vitaminy velku rolu ;)

sinka

darinik dakujem, ze si mi to napisala a bez nejakej ustipacnej poznamky, neviem o tom vela, preto som sa radsej na vas obratila aby som sa dozvedela ako to ozaj chodi.