Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

mimwi

Mimila: Áno, ale nie je. Dá sa aj zo slnka získať déčko, ale len v niektoré mesiace, v niektorú dobu a opálenie nehovorí o tom či máme jeho dostatok alebo nie.
Takže to jedine vyšetrením krvi vieme zistiť, či ho máme dosť alebo málo;)

mimila

kuzelnicka, ale keby to bolo s tym vitaminom take jednoduche tak myslim, ze by nemalo tolko ludi problem s jeho nedostatkom, to proste logika nepusti, to neni len tak

kuzelnicka

Mimila veď to aj ja, ale zase nemôžeme aj my chodiť hodiny po slnku len tak. Potom budem pišťať, že mám spálené ramená a neviem čo všetko. Párkrát som si to zažila a príjemné to nie je a duplom neviem si predstaviť, že by som malého vystavila na nejakú dlhšiu dobu slnku napríklad v kočiari, šak to čo už by bolo.

norvana

jamicka suhlasim s tym, ze sa to prejavi, pri detoch mozu byt problemy so zrastanim hlavicky, fontanely a teda to moze byt dost zavazny problem, ktoremu by sme celit nechceli :)
decko pomoze aby sa skor a lepsie ta hlavka zrastla co je potrebne :)

jamicka

Duska tych prejavov je velmi vela. Kazdy organizmus je iny a moze inak sa prejavit. Ale urcite nedostatok decka by neostal bez nejakeho prejavu. Niekde sa to musi ukazat!

9hajma0

duska ano, len toto nejako nespozorujes pri malych detoch, aj preto ja proste som nazoru, ze malym detom treba davat Vigantol, to decko lekar predpise a vie preco to robi, ze to neni len tak ;)

duska223

mali mali, ale my vieme napriklad ten nedostatok aj na sebe spozorovat, pretoze sa to prejavuje aj ako unava a podobne, ale na detoch to takto neuvidis, ze energia by nejako upadala alebo cosi, tam sa to moze prejavit inak :/

mimila

ja napriklad sa rada opalujem aj bez kremu, ale vsetkeho vela skodi a hlavne vobec neplati to, ze cim dlhsie na slnku tak tym viac decka telo dostane, podla mna my dospeli by sme si tieto hodnoty mali davat kontrolovat aspon z casu na cas aby sme vedeli jak na tom sme

9hajma0

nerozumiem co mate potrebu si tu dokazovat, kazdy ma na to nejaky nazor a ja osobne sa nikomu nevysmievam a ani neriesim, kazdy robime to co si myslime, ze je pre nas a pre nase deti najlepsie, neni tak?