Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

tutri

*Samija*
Deťom akékoľvek déčko by som nedávala..Najmä nie takéto zo zahraničnej stránky ešte aj..Nám pred pár týždňami predpísali Vigantol..Aby som ten dávala denne Maťke, keďže je malinká..Keď má len pár mesiacov..A narodila sa o niečo skôr ako bolo plánované ako môj gynekológ predpokladal..Ale tešíme sa samozrejme, že je medzi nami..Že sa za nami pýtala skôr a hlavne sa teším, že je zdravučká..

katinaa20

Otazka je ci vyrobca odporuca zrovna tento doplnok pre male deti.
Lebo to je podstatne si myslim, aby vyrobca odporucal aj pre deti, aby to v pohode znasali, aby im priniesol to, co vlastne od toho vitamin cakame ako mamicky :)

mimwi

Vcelka: Každý mesiac ich ani robiť netreba, to tak raz za čas. To na toto je dobré sa informovať u svojho obvodného lekára, že ako je to keby si si chcela dať toto zistiť.
Vvendy: Tak to už je potom debata o niečom inom. To aj ja mám doma chlapa, čo po krvi celý deň je len v posteli, lebo mu neni dobre. A mne ti to zase nejako nevadí.

vvendy

vretienka a niektorí si ju nedajú vziať ani len náhodou, nech by to bolo potrebné na čokoľvek, mám takú kamošku jednu :D

vretienka

VCELKA POKIAL VIEM TAK LEN TAK SA ZIADNE VYSETRENIA V PODSTATE NEROBIA, ANI KRV SA NEBERIE LEN TAK PRE NIC ZA NIC, LEN PRETO, ZE NIEKTO CHCE ;)

vcelka

kmina je pravda, že problémom tiež trvá kým sa prejavia, kým sa to ukáže navonok, ale čakať na to teda ja nechcem ani náhodou, ani sa s tým stretnúť :)
mimwi len tiež tie vyšetrenia asi neurobia len tak a každý mesiac alebo tak nie??

kuzelnicka

V tom linku čo je tu, je dobre napísané, že vitamín D je nevyhnutný napríklad pre metabolizmus kostí, aj pre fungovanie svalov, takže zanedbávať to netreba a pri bábätkách to detto, my dávame tiež, dávame vigantol celý rok, bez ohľadu na to, či je zima, či je leto, ale v zime je ešte podstatnejšie dopĺňanie :P

kmina

Mimwi ja z času na čas si to tiež dávam skontrolovať, ale tak ja tiež dbám an to aby som ho mala dosť, aby som nemala problémy s kosťami už teraz, radšej budem myslieť na prevenciu ako potom hasiť problémy, ktoré vzniknú :/