Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

BJ 2

Faith Healer, vitamin D sa ti tvori v kozi, ked na neho dopadne dostatok UVB a UVA, kde UVB tvori drtivu vacsinu ziarenia, z ktoreho sa tvori.
Ako iste vies, toto ziarenie zachytavaju aj niektore priehladne veci, ako sklo ... alebo... atmosfera. Atmosfera ma urcitu hrubku a ked slnko svieti "zo sikma" tak musi prejst hrubsou vrstvou vzduchu, ako ked svieti kolmo. Snad ovladas geometriu, ale ked nie, urob si prienik luca s gulou, ked dopada kolmo, a ked dopada z boku, uvidis, ze atmosferou prechadza priamka dlhsie, ked ide zboku.
Nazory na to, sa lisia, kolko uz zablokuje v podstate vsetko UVB, ten uhol sa uvadza od 35 do 53, kde sa uz prestava generovat vit D v kozi. Ja som bol nauceny na 50. Je mozne ze 45-50 sa este nieco malo tvori.
Ak ma niekto relevantny dokaz, ze to vznika aj pod 45 v dostatocnom mnozstve, nech ho sem hodi.

Na suncalc.net si mozes pozriet, aky uhol pre ktoru hodinu a miesto na zemi, slnko zviera so zemou. Uvidis, ze iba pri rovniku dosahuju najlepsie hodnoty 80-90, to niekde v sahare v afrike. U nas preto nikdy nieje nad hlavou, ani zdaleka. A nad 50 stupnov dosahuje len tie 3 mesiace okolo obeda (ked sa ludia slnku vyhybaju alebo sa vzdy natru jak svina). Preto je celkovo vitamin D deficit tak rozsireny.

Inak ten tien ked je rovnako vysoky ako skutocna vyska objektu, je dobre meritko. To nastava pri 45 stupnovom uhle slnka so zemou. Tien musi byt teda kratsi, nez nasa skutocna vyska, vtedy sa este vitamin D generuje v kozi.

neya

SLNKO NAPRIKLAD O TOMTO SOM ESTE NEPOCULA. ALE MYSLIM, ZE NIECO NA TOM PREDSA LEN BUDE.
VITAMINU D MYSLIM, ZE MALOKTO MA DOSTATOK. ALE TAK TO JE MOJ NAZOR. PODSTATNE JE NAJMA TO ABY MALE DETI HO TEDA MALI DOST KEDZE PRAVE V PRVYCH MESIACOCH ZIVOTA OD NEHO VELA ZAVISI.

miriarka

keby bolo take jednoduche ziskavanie vitaminu d tak myslim, ze by sa to tolko neriesilo a ani lekari by to tolko neriesili :) vlastne potom by ani starsi ludia nemali problem s kostami, keby mali dostatok vitaminu takto jak si pisal ;) ale dobre, je to tvoja vec, co si myslis, my mame doma Vigantol a ten davam malej kazdy den aby sme problemom nemuseli celit, ktore by mohli vzniknut prave z nedostatku decka ;)

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

vcelka

to, že si sa spálil nehovorí vôbec nič o vitamíne D, či ho tvoje telo prijalo alebo nie. ale mám pocit, že komunikácia s tebou je zbytočná, lebo ty máš proste svoju hlavu, svoje presvedčenie a dovidenia :)

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

BJ 2

Napriklad teraz sa uz neda ziskat vitamin D na nasom uzemi, ani keby si bol od rana vecera na slnku a lezal nahy.

Do nejakej polky septembra sa dalo ziskat, ale aj to uz velmi malo, a hlavne nesmies byt natrety ani len najmensim ochrannym faktorom.