Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

tutri

*9hajma0*
Ale ani sa nenazdáš a leto je preč a s ním je možnosť získať vitamín D zo slniečka..Teraz nastáva také sychravé obdobie kedy myslím že budeme mnohí oveľa viacej vitamínov príjmať a to nielen déčka..Kamarátka tá teraz napríklad po dvoch mesiacoch opäť začala dávať déčko dcérke..Lebo že už je čas..Každý podľa seba no..:)

9hajma0

kmina som zvedava, ci by si aj dnes napisala, ze leto je take nijake, lebo tie teploty vysoke mne teda uz idu krkom a to ich teda nejako vela nebolo :D

kmina

Vretienka a zatiaľ to ani s tým slnkom nie je nejaké perfektné, toto leto je také nejaké nijaké ešte.
Cez týždeň som akurát bola vybrať Vigantol v lekárni, lebo už nám došiel a nechcem aby sme vynechali ani deň :)

vretienka

CHRYZANTENKA ANO JE ROZDIEL V TOM. NAJLEPSIE BY BOLO KEBY SME MALI VSETCI DOSTATOK VITAMINU D ZO SLNKA, ALE TO JE LEN MOJA ZBOZNE PRIANIE. LEBO Z TOHO SLNKA TO NIE JE EASY DOSTAT AJ KED BY SME SA SLNILI NEVIEM KOLKO. LEBO OPALENIE, ANI SPALENIE NEHOVORI O MNOZSTVE VITAMINU V TELE.

martina.d

chryzantenka dlhodobé užívanie prináša so sebou podľa mňa len samé výhody a to nielen pre dospelých, ale aj pre deti, najmä netreba odignorovať to, že aj deti v prvých týždňoch života bez pochýb tento vitamín potrebujú :)

tutri

*Coja*
Veď nehovorím..Mne to nevadí, len som sa toho obávala, lebo som si myslela, že s tým môžu prísť aj nejaké zdravotné problémy..Tak som sama seba nejako zbytočne vystresovala..Ale dnes viem, že realita je iná..Že tie problémy môžu prísť kedykoľvek a treba robiť čo vieme aby sme im predišli..Ja aj preto nemám problém s tým dávaním malej po dve kvapky vitamínu denne..Lebo viem, že je to vec, ktorá je ako prevencia..A môže len dobre urobiť..

9hajma0

samija je pravda, ze niektore su az od troch rokov, niektore pre dospelych, ale to sa netyka len tohto vitaminu, ale aj vsetkych ostatnych

coja

tutri ked to sa naplanovat neda, kedy sa dietatko zacne pytat, to mozeme len tak odhadovat, ocakavat, ale niekedy je fakt, ze aj samotnych lekarov dokaze ten cas prekvapit, len ked su deti skor narodene tak je nutne mysliet viacej na ich zdravie ;)