Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

Lojzo

Svieti slnko, choď sa oplaľovať. Pod kožou sa ti vytvorí presne toľko vit D koľko potrebuješ a presne taký typ vit D aký potrebuješ.

Otázka je prečo chceš brať vitamín D?

PS: Opaľovaním pomôžeš sebe aj iným chlapom, ktorým zlepšíš náladu :-)

Fleur-de-lis

mne vyhľadal google asi iné výsledky než tebe. Ale dočítala som sa akurát, že množstvo UV-B záleží aj od postavenia slnka, a keďže je v zime nízko, tak sa nedostane toľko UV-B k nám. Ale nepíše, že by sa v zime k nám vôbec nedostalo. Len v menšom množstve a preto by sa trebalo opaľovať oveľa dlhšie.
Ale kto vie, čo je pravda :) Ešte aj vedci majú často odlišné názory...

Každopádne by som sa na tvojom mieste nebála brať vyššie množstvá déčka.

Fleur-de-lis

ja som sa dočítala, že tie odporúčania na baleniach sú neviem z ktorého roku a vôbec nie sú aktuálne. Teda podľa najnovších zistení a tak...

Tak si kúp čisté déčko, a užívaj kľudne vo vyšších množstvách a po max pol roku si daj spraviť vyšetrenie aby si vedela akú máš hladinu.

O tom, že sa v zime zo slnka netvorí nič neviem, príde mi to zvláštne. Ale čo sa týka získavania ho na slnku, tak treba byť tak 20 minút bez opaľovacieho krému a čo najväčšiu časť tela opaľovať, teda nie len ramená a tvár alebo tak...

tess

Veď to, že sa objavujú tvrdenia, že treba v takýchto veľkých množstvách úživať a na baleniach píšu len v menších, tak teraz neviem. Prečo výrobcovia odporučajú tak malé množstvá? Má vôbec 400 I.U. nejaký účinok na telo? Ja by som aj užívala v hodnote 3000 I.U. ale tie doplnky vyživové obsahujú aj iné prídavné látky, tak sa bojím či si nejak neuškodím.
Ano v lete nieje problém, ale teraz v zime ho treba doplniť, je málo slnka a ešte v jednej lekárskej príručke som sa dočítala, že v zime sa vit. D zo slnka netvorí od cca septembra až do apríla. A nemá význam sa opaľovať ani na horách. Vraj že slnečné žiarenie neobsahuje UV-B spektrum, ktoré podporuje tvorbu vitamínu D v tele.

Fleur-de-lis

nie som odborník, ale tiež som o tom veľa čítala na internete. Osobne beriem vit. D3 už pár mesiacov. Začala som na 1000 I.U. a postupne zvyšujem. Momentálne som na 5000 I.U. pričom si po nejakej dobe plánujem dať spraviť vyšetrenie z krvi akú mám hladinu déčka. Predtým som mala deficit.

Na nete som sa dočítala o množstvách až do 10 000 I.U. na deň.

Už novorodeniatkam sa dáva okolo 400 a to sú malí prckovia, takže ak chceš aby mal na teba nejaký efekt, naozaj ho musíš brať viac.

Už len telo si ho v lete na slnku vytvára v obrovských množstvách takže aj tých 5000 I.U. na deň je možno smiešne množstvo. Kto vie.

A treba ho užívať spolu s jedlom alebo kúpiť kapsule s olejom lebo je rozpustný v tukoch.