Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

neya

tutri tiez tak davam odkedy som sa dozvedela, ze vlastne je to vitamin ktory sa rozpusta v tukoch :)
pozerala som aj ine vitaminy D ze v akych su formach, ale pre deti je podla mna aj tak najlepsie a najistejsie davat tieto kvapky, co aj ja davam :)

mimila

samija to je fakt, ale ked sa riadime tym, co nam doktori predpisu, odporucia, aj davkovanie povedia, tak problemy nemaju nastat ake, pretoze to bude s mierou ;)

tutri

*lujziara*
Nie do fľašky..Normálne na lyžicu dám mlieko a do toho nakvapkám..Pri fľaške je to také neisté, lebo drobec by musel vypiť všetko a tiež sa môže ten vitamín na boku zachytiť a tým pádom nezje celé no..

kocere

Je nevyhnutné (hlavne v tomto období) príjmať zvýšené množstvo nielen vitamínu D. Ľudia nemajú pohyb, väčšina má zvýšený stres, fitness centrá a ďalšie športoviská sú zavreté.. páčil sa mi článok, kde sú presne opísané dôležité vitamíny, ich prínos pre zdravie a potrebné dávkovanie, môže sa vám hodiť etipy.sk

tutri

*peter38*
Nevidím v tom problém..Ale záleží aké déčko máš na mysli, či kvapky, či tabletky..My napríklad dávame Vigantol a keďže tú to kvapky, tak ich dávam do mliečka..Nech je to v tukoch a tým pádom mám istotu, že sa rozpustí a telo ho využije ako treba..

peter38

Ahoj. Môžem užívať vitamín D naraz s rybím olejom a omega3 čo obsahuje olej ? Nakoľko je vitamín D rozpustení v tukoch tak to by nemal byť problém ? Ďakujem