Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

Peter 50

Faith Healer
Len slnenie nie je dostatocne! Jednak je v nasej zem.polohe malo slnka a jednak pri opalovani pokožka stmavne, a tak na tvorbu vitaminu D musis byt dlhsie na slnku.
Napr. cernosi musia byt na slnku na to iste mnozstvo vitaminu D dlhšie ako belosi.
Vitamin D sa tvori len z UV-B ziarenia a to je u nas len v lete a aj to iba okolo obeda.
Opaleny clovek nemusi mat dostatok vitaminu D, opalenie o tom nic nevypoveda, ale opalenie znizuje tvorbu vitaminu D !!!
Mozte uzivat aj 5 nasobok odporucanej dennej davky 400 IU cize aj 2000 IU az pokial nebudete mat dostatok vitaminu D v krvi.

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

dadulamil

Chodiť po slnku je fajn, ale nie je to dostačujúce. Už viackrát som sa nad tým zamýšľala a zisťovala som si o tom.
Najmä pri deťoch je potrebné dopĺňanie nejakou inou formou ;)

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

tinka555

riad sa podla navodu a ak ti nejeke nesadnu, urcite vyskusaj viacere, ja som tak objavila Déčko od genericy :)

Margott

určte nič nepokazíš ak budes dodorziavat pokyny v obale, inak bvy som to moc neriskovala, ved vsetkeho veľa škodí a asi aj sám výrobca si tieto info nevycucal z prsta :D niektore vsak nemusis znasat velmi dobre aj napireik tomu, ze davky dodrziavas - ja som takto vyskúšala niekoľko značiek a raz lekárka môjho syna odporučila genericu - v zime kombinujem z Cečkom, a choroby nikde :)

betuska22

Niekde som čítala, že deti majú brať 400 a dospelí aspon 2x toľko. Nemusí to byť hneď 2000-4000 ako píšeš, ale dávať si 800 je podľa mňa v poho, tým nič nepokazíš. Vyskúšaj vitamín D od Generici, má prírodné zloženie a je slovenský - na to ja osobne prihliadam... Majú kvapky i tablety, takže si môžeš vybrať, čo ti viac vyhovuje:)