Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?

Príspevok v téme: Vitamin D - v akých množstvách ho užívať?
tess

Dobrý deň, mám otázku na niekoho kto sa tomu rozumie. Chcela by som teraz v zime, ale aj všeobecne kvôli určitému ochoreniu začať užívať vitamín D. Vraj on rieši bunkovú imunitu a zároveň vraj napomáha predchádzať a rozpúšťať cysty na vaječníkoch.
Mám, ale dilemu ohľadom dávkovania, pretože v lekárni sa tento vitamín predáva, čo som sa informovala v 400 alebo 1000 I.U. na jednu tabletu, s tým, že denne sa užíva len 1 tableta.
Na internete som však narazila na názory, že vitamín D by sa mal užívať v množstve 2000 až 4000 I.U. denne, aby mal liečebný účinok.
Tak ako to teda je s tým užívaním? Keď na baleniach liekov píšu nepresahovať dávku (400 I.U.). Nechcem sa predávkovať a spôsobiť si zdrav. komplikácie (poškodiť obličky a pod.)
A ktorí výrobca je ten naljepší, všimla som si, že je aj vitamín D s ovocnou príchuťou, má takýto vitamín vôbec nejaký účinok lebo mne pripadá skôr ako cukrík.
A ešte otázočka čo sú to za jednotky označenie I.U. ?
Ďakujem pekne za odpovede.

&

A keď uzivam omega 3 a ten je z rybieho oleja tak neobsahuje D vitamín?
A ešte mám otázku podobne ako Tess, akáforma je najlepšia ? Olej ci tabletky?

RNG

&, keby lekari mbezne merali mkoncentracie vitaminov v plazme, tak by mohli urcit, kto potrebuje doplnovanie vitaminu D-3 alebo kedy gho potrebuje. Takto ked si ho pre istotu doplnis a telo ho ma dost, nic sa nestane. Inac mas znizenu imunitu, zhorsenu absorbciu a zabudovanie mineralov do kosti, moze ti to ovplyvnit hormonalne hladiny, moze viest k depresii a podobne.Takze obcas si doplnit tu hladinu je dobre, najma ked to nemusis robit pravidelne, lebo tukorozpustne vitaminy sa dlhodobo skladuju v peceni a uvolnuju podla potreby.
Ja osobne beriem D-3 narazovo, ked ma to obcas raz za tyzden-dva napadne, zoberiem aj 30 000 IU naraz, co je len 6 malickych zelatinovych toboliek.

ebi777

ale teraz čítam, že aj v solárku je UVB a UVA žiarenie,, a že pôsobí tak isto ako slnko v súvislosti s vitamínom D

ebi777

počúvajte, ani u nás už nesvietilo slnko už týždeň a cítim to na vlastnej koži, som taká podráždená :)

otázka moja je, čo keby som si nahradila to slnko solárkom? :D :D
samozrejme iba tak na 4 minútky

má to solárko taký efekt ako slnečné lúče, myslím teraz na tú psychiku, vnútornú pohodu (odpočítajúc teraz fakt, že je nesmierne škodlivé)? /pozn. nikdy som v solárku nebola/

RNG

Nuz na to je uz dnes hromada vyskumov a mnohi lekari odporucaju vyse 2000 IU denne. V pripade napr Alzheimerovoej choroby D-3 je liek velmi ucinny, davka 50 000 IU 3 tyzdne a potom 10 000 IU denne priniesli viacerych pacientov uzavretych do seba uz roky spat do produktivneho zivota.
Takze tie "konske davky" je velmi relativne a individualne .
Individualna potreba je velmi rozna, nie kazdy potrebuje to iste.To iste sa tyka aj absorbcii.

&

Lojzo ty odkiaľ si ? Lebo napr. už nás slnko nesvieti už asi týždeň a tess ho asi ma tiez malo. Ale to uvb spektrum som tiez pocul ze v zime nieje a opalivat sa nemam vyznam.
Ale tie dávky čo odporúčate sú veľké aj pre vola.

RNG

Problem s tvorenim vidaminu D-3 na slnku je, ze nie kazdy ho vie vytvorit dost. Mnohi mladi zdravi ludia su schopni ho vytvorit az 20 000 IU denne, ale mnohi starsi nevytvoria ani to minimum, co napr zistili vyskumom na Hawaii,(tam je slnko cely rok) na ludoch, co su dost na slnku a nepouzivaju ochranne kremy a preda trpia na osteoporozu.
U nich namerali velmi nizke hladiny vitaminu D-3 v krvi takze pre nich je doplnovanie velmi potrebne. Prebytok vitaminu D-3 je az od davok vyse 50 000 IU a to dlhodobo brane. Preto odporucam kazdemu brat pre istotu, a najma v zime 2000 az 5000 IU. Vitamin D-3 povodne urceny na 400 IU denne(v roku 1948...) je uz davnejsie potrebny zvysit, lebo tak mas vyssiu imunitu, lepsie absorbovanie mineralov a podobne.

dalai

Lojzo
trepes B cez Z..
opalovat sa v zime?
a budes na nu fukat s fenom, aby nepodchladla? alebo si nejaky tajtrdlik co pise z karibiku a chvali sa ?