Chcela by som byť vegetariánka, ale...

Príspevok v téme: Chcela by som byť vegetariánka, ale...
smilee223

ale moji rodičia so zásadne proti. Nevedia ma pochopiť že to maso proste nechcem jest. A to mám uz 20 rokov a stále im prekáža, že sa chcem stravovať inak ako oni, vadí im že napr. v nedelu ked mavame na obed vzdy maso, ze ja budem jest nieco iné.

Uz 5 rokov sa stravujem celkom zdravo. Nejem ziadne klobásy, slaniny, udeniny, vyprázané... Doteraz jedávam maso tak 1-2 x tyzdenne aj to iba také na prírodno.

Velmi by som to maso chcela vylúciť z jedálnicka, pretoze mi ani moc nechutí a celkovo si myslím ze mi to neprispieva k zdraviu. Mozno práve maso môze za moje akné :(
A taktiež aj z etických dôvodov. Nechcem podporovať ten hnus ktorý robia na zvieratách, ktoré musia trpieť len pre biznis.

No lenze ako to vysvetlit mojim nechápavým rodicom?

Dakujem za rady ;)

ahjaj

petra, ja to vnímam tak, že keď má zdravotné problémy, koná iný skutok pokánia a nie zrieknutie sa mäsa. Neznamená to však, že by sa ho nevedel zrieknuť, keby chcel, ale nepovažuje to za dôležité aj vzhľadom na svoje zdravotné obavy, keď to kompenzuje iným.
Keď sa stal kresťanom neskôr, znamená to, že rodičia kresťanmi asi nie sú, a v rodine to nie je zaužívané tak, že v piatok mäso nejedia. Keď bol predtým ťažko chorý, má o seba obavy, aj preto uprednostňuje stravu s bohatým obsahom mäsa, a to aj v piatok.
Ty si od neho chcela vidieť napísané, že "vedel by som sa ho vzdať, len mám obavy o svoje zdravie, preto to neurobím, a radšej to kompenzujem iným." On sa vyjadril k tomu, prečo sa ho nevzdá ale k tomu nie, že by sa ho dokázal vzdať, a to v jeho reakcii chýba.
Takže správne formulovaná otázka by tu bola: "Keby si nemal obavy o svoje zdravie, dokázal by si sa mäsa v piatok vzdať? "

petroneta

nie, nedokážem pochopiť, aký zdravotný problém môže byť taký, aby človek jeden jediný deň v týždni nemohol vydržať bez mäsa. Mala som členov rodiny s rôznymi zdravotnými potiažami. Žiadny zo zdravotných problémov nebol taký, že by deň v týždni nevydržal bez mäsa, kebyže chce. Je to také, že sa tým ospravedlňuje, že veď ja som dobrý kresťan, ja robím iné.
Prečítaj si: Mt 25, 1-30 aj tam si niekto myslel, že veď keď niečo neurobí, je to v poriadku.
Napíš, ak teda chceš, aký zdravotný problém máš (kvôli problémom so srdcom 1 deň bez mäsa vydržíš, pri DM tiež), kvôli čomu musíš nevyhnutne každý deň jesť mäso. Ide o to, že ti to mäso veľmi chutí, a preto sa ho nedokážeš zriecť, a ospravedlňuješ to inými skutkami pokánia. Ty však podľa mňa ani to nevieš, čo je pokánie, veď keď Ťa niekto upozorní na chybu, tvrdošijne na nej trváš, a ani tak na nej nič nezmeníš, a oboríš sa na druhého, že to chyba nie je.

Tomas12345

petroneta :

"Jeden je kresťan, ktorý v piatok radšej koná iný skutok pokánia, tak veľmi sa nedokáže vzdať mäsa, od neho očakávate, že zmení názor, alebo rešpektuje iný názor?"

Vyjadrím sa ešte k tomuto. Tak za prvé, rímskokatolícka cirkev nikde nenariaduje že musí ísť v piatok len o zrieknutie mäsa, človek sa može zrieknut aj iných vecí, alebo urobiť v ten den nejaký dobrý skutok, tak hovorí cirkev. A za druhé, mám určité zdravotné problémy a aj z toho dovodu pre mna nie je moc chodné vynechať mäso. Dokážeš to pochopiť ? Alebo si budeš dookola hovoriť svoje ?

A čo sa týka vzdania vecí, tých som sa v prospech kresťanstva vzdal niekoľko. Nebudem sa tu však chváliť o aké veci ide, niektorých som sa docela celkom úspešne vzdal, na iných zatial pracujem, snažím sa ich obmedzovať. Ak sa mám chváliť, tak iba svojimi slabostami.

2. list Korinťanom 12:5
Týmto sa teda budem chváliť, sám sebou sa však nebudem chváliť, ak len nie slabosťami.

Tomas12345

dobreuz :

Ty nevieš nič iné len nadávať bez dôkazov. Neviem odkial sa v tebe bere tolká zloba. A co sa týka zdravotných problémov tie mi začali ešte dávno predtým než som konzumoval 2 krát denne mäso, takže mäso s tým nemá nič spoločného a ked už sme pri tých zdravotných problémoch tak ty máš nedostatok draslíka, a to pravdepodobne z podváhy. Nerozumiem prečo nechceš zopár kíl pribrať. Bojím sa tých tukov až prehnane.

Ktorá aminokyselina je najdôležitejšia pri budovaní svalov to ty takto povedať neviem, no pokial mi nepošleš nejaký seriozny link tak ty neverím že to leucín je. Uz som totiž mal skusenosti s takzvanými fitnes trenérmi a tie ich názory boli zcela nesprávne, preto už názorom takzvanych fitnes trénerov neverím, povedia hocičo len aby predali svoj produkt....

petroneta :

Práveže odborníci - lekári sa v tomto jednoznačne zhoduju. V medicíne panuje všeobecný konsensus že treba jesť všetko s mierou, a teda samozrejme aj jedenie mäsa s mierou. Nepoznám doktora ktorý by bol proti jedeniu mäsa, možno v prípade určitých chorôb kedy je na určitý čas lepšie mäso vynechať. Každopádne človek je všežravec takže skutočne platí staré známe "všetko s mierou".

na nutnosti vegetariánstva, či vegánstva a nutnosti jesť mäso sa nevedia zhodnúť ani vysoko kvalifikovaný odborníci. Myslíte, že tu jeden druhého o tom presvedčíte?
Jeden je kresťan, ktorý v piatok radšej koná iný skutok pokánia, tak veľmi sa nedokáže vzdať mäsa, od neho očakávate, že zmení názor, alebo rešpektuje iný názor?
Riešenie je tu veľmi jednoduché. Každý má prístup k rôznym štúdiám na internete, a nech si vyberie taký spôsob stravovania a (ne)konzumácie mäsa, ako mu vyhovuje.

dobreuz

A len tak BTW leucín je najviac na rast svalov a Ty aj tak necvičíš takže môžeš aj 500 g denne prijať a nwnarastie Ti ani gram svalov. Na to treba dvíhať obrovské váhy a dodržiavať životosprávu, úplne súhlasím s predošlými príspevkami užívateľa BJ_2.

dobreuz

Stavím sa, že za tie údajné zdravotné problémy si môžeš sám svojou otrasnou stravou. 2x denne jesť mäso - veď to ani lev neje a nie to človek čo by mal max 2 krát do týždňa.

dobreuz

Tomas12345 Ty si obyčajný šarlatán a nemáš o strave ani páru. Nemáš žiadne reálne skúsenosti tak sa tu nehraj na odborníka, určite si platený troll týmto fórom.

petroneta

na nutnosti vegetariánstva, či vegánstva a nutnosti jesť mäso sa nevedia zhodnúť ani vysoko kvalifikovaný odborníci. Myslíte, že tu jeden druhého o tom presvedčíte?
Jeden je kresťan, ktorý v piatok radšej koná iný skutok pokánia, tak veľmi sa nedokáže vzdať mäsa, od neho očakávate, že zmení názor, alebo rešpektuje iný názor?
Riešenie je tu veľmi jednoduché. Každý má prístup k rôznym štúdiám na internete, a nech si vyberie taký spôsob stravovania a (ne)konzumácie mäsa, ako mu vyhovuje.

Tomas12345

BJ_2 :

Zaujímave, články od lekárov ignoruješ, a namiesto toho tu propaguješ videá z youtube a články pseudo fitnes trenérov. Daj nejaký relevantný zdroj na uvedenie hodnoty lyzínu v potravinách.

A inak zopakujem, bielkoviny v obilninách, strukovinách, orechoch a semenách a niektorých druhoch zeleniny obsahuju antinutrienty ktoré bránia vstrebávaniu živín. Toto je to čo robí aminokyseliny vrátane lysínu ťažko vstrebatelnym, takže darmo tam na pohlad sa zdá byť normálne množstvo, väčšina sa nevstreba a teda vstrebatelneho lyzinu je tam v malom množstve tak ako to písali v článku ktorý som ty poslal.

Obilniny, strukoviny, orechy, semená a niektoré druhy zeleniny a ovocia obsahujú tzv. antinutrienty, ktoré bránia vstrebávaniu živín.

Studuj viac zdroje od lekárov a nie od pseudo trénerov a iných kvázi odborníkov !