Zdravé a lacné stravovanie

Príspevok v téme: Zdravé a lacné stravovanie
tinkuska

Má niekto nápady ako sa zdravo stravovať ale pritom neminúť majland? Lebo to ma odrádza najviac.. Chcela by som zmeniť životosprávu, jesť zdravšie, hlavne by som chcela odkysliť organizmus, podporiť trávenie a trochu detoxikovať organizmus.. Našla som kadečo, ale všetky prípravky stoja velke peniaze, nemam predstavu ake jedlá si pripravovať. Jeden den zacnem, ale na druhý uz mi dochadza fantázia a zas siahnem po obycajnom chlebe s maslom a salámou :(( má niekto nejaké nápady z vlastnej skúsenosti?

Jessi_1111

Dobrý deň.

Stravovanie s ovocím a zeleninou je už detoxikácia. Jeden deň pred začatím zdravého životného štýlu by som radila ten jeden deň jesť len jablká, alebo ovocie alebo zeleninu. Neodporúčam jesť spolu, kvôli menším tráviacim ťažkostiam. A zdravá strava nie je drahá ak bývate na dedine. Ak bývate v meste, strava bude stáť o čosi viac. Lebo na dedine sa pestuje zelenina: mrkva, uhorky, petržlen, karfiol, paradajky, papriky, kapusta, ... Ovocie: JABLKÁ, hrušky, marhule, maliny, jahody, broskyne, ríbezle (čierne, červené...).

A v meste len málokto. A jogurty, citrusy a brokolica sa aj na dedine väčšinou kupujú v obchode. Takže hlavné, jesť 5 krát denne v menších porciách a to ako: raňajky, desiata, obed, olovrant večera. Najlepšie 2-3 hodinovými prestávkami. Najlepšie Raňajky: 7:00 alebo ešte pred siedmou, desiata 9:30 Obed 12-13:00 Olovrant: 15:00 A večera okolo piatej, kto má pod váhu a je chudokrvný môže aj okolo šiestej, siedmej večer. Ale kto chce schudnúť, nemal by už takto neskoro večer papať. Ja osobne sa stravujem takto:
3-5x denne ovocie a zelenina
ryby - s nimi je to ťažšie aj keď ich mám rada 2-x do týždňa sa snažím (ak nie, pomôže aj vitamín omega-3 od Generici)
vajíčka: 2-3 krát do týždňa
Mliečne výrobky: 2-3 krát za DEŇ.
Pečivo: by malo pozostávať aspoň z troch denných jedál: 3-4x denne v malej porcií schované napr. v omáčke nejakej...
A môj jedálny lístok vyzerá asi takto nejako:

Raňajky: celozrnné pečivo s taveným syrom alebo rastlinným tukom. Môžme ozdobiť šunkou a/alebo syrom. Pridáme zeleninu. A pohár mlieka.
Desiata: jogurt a/alebo ovocie.
Obed: Polievka zeleninová. Kura so zemiakmi. Ovocný šalát.
Olovrant: zeleninový šalát (POZOR S VARENOU ZELENINOU)
Večera: zelený čaj, alebo zelenina. Väčšinou v piatok ryba. Zavináč s kyslou kapustou a mrkvou.

Huby, hríby sú síce zdravé no večer by sme ich nemali. Len cez deň asi 1x do 2 mesiacov. Čipsy by sme nemali papať, len výnimočne a párky tiež. Je to veľmi chutné ale aj veľmi nezdravé...

No tak dúfam že som ti pomohla a zaradíš niektoré z týchto potravín do svojho jedálnička. Môže sa raz za čas aj biele pečivo.

Veľa šťastia prajem aj všetkým!!! A nezabudnite chrániť a pomáhať prírode, zvieratkám a ľuďom!!!

Dovidenia. :-)
Dovidenia.

Milky

Zdravo a lacno?
Skus si precitat, ako sa stravovali ludia v tvojom regione pred viac rokmi..
Skus typicky slovensku stravu..
Bude to lacne.
Telo si za to po case same zvykne, lebo to ma v sebe zakodovane ako prirodzene..
A ziadne pripravky..

damon

Ahojte,

mne napadlo si navarit vo vacsom naraz a dat v plastovych teglikoch zmrazit. Vecer len vybrat a dat zohrat do mikrovlnky (ano, aj Dr. Bukovsky tvrdi, ze jedlo z mikrovlnky je zdrave).

Odhliadnuc od nazorov zohrievania jedla v mikrovlnke mam otazku, ci sa da napr. naraz uvarit 1-2 kila hnedej ryze, alebo pecenych zemiakov dat do plastovych misiek a dat zamrazit?

ella

tinkuska
možem ti do mailu poslat aj tabulku potravin silne stredne a malo alkalizujucich a aj tých ktore su prekyslujuce, možno pomože zorientovat sa v tom:)

FireCold

osobne som na odkyslenie nikdy velmi nebol, ale ak to teda chces tak si myslim ze to co hovori watermelon mohlo pomoct, teda aspon co sa vyprazdnenia brucha tyka, celkovo by si mala mat lahsi pocit ale aj tej energie ubudne, kedze z ovocia nebudes mat vela tukov a z nich je dost energie..

s tym masom to chapem, osobne si myslim tiez ze hydina je najlepsia, lahko stravitelna, dobre nutricne zlozenie, len surova sa tazko zje :P :P co je dobre na kyselinu v zaludku ti nepomozem, kedze ja to nejako necitim, ale pri dostatku vody a normalnom stravovani, cize ziadne velke prestavky medzi jedlami. S tym jedlom ide len o to ci sa ti chce pri tom stravit viac casu, ak ano tak nie je problem uvarit si nieco zdrave a celkom lacne, no nie je nic zle ak si z casu na cas das prve co ti prijde pod ruku, alebo si das to na co mas skutocne chut ... a s tym grganim mas vacsie problemy?

ella

tinkuska,
skus mrknut knihy od Mačingovej ma v nich kopec receptov su zdrave lahke a da sa aj chudnut podla tej knihy..ak sa ti nechce ju zhanat možem ti do mailu poslat nejake recepty