Zdravé a lacné stravovanie

Príspevok v téme: Zdravé a lacné stravovanie
tinkuska

Má niekto nápady ako sa zdravo stravovať ale pritom neminúť majland? Lebo to ma odrádza najviac.. Chcela by som zmeniť životosprávu, jesť zdravšie, hlavne by som chcela odkysliť organizmus, podporiť trávenie a trochu detoxikovať organizmus.. Našla som kadečo, ale všetky prípravky stoja velke peniaze, nemam predstavu ake jedlá si pripravovať. Jeden den zacnem, ale na druhý uz mi dochadza fantázia a zas siahnem po obycajnom chlebe s maslom a salámou :(( má niekto nejaké nápady z vlastnej skúsenosti?

adiinka40

nas strava stoji mesacne cca 150€ a to sa podla mojho nazoru stravujeme tak normalne. kupujeme si lepsie vyrobky ale hlavne vela zeleniny a ovocia. a mam pocit, ze nasa strava patri medzi zdravsiu. takze da sa aj lacno a zdravo stravovat, ked clovek chce.

Klaudi1989

Ale čo by si skrachovala Alandra! Nemusíš sa ničoho takého báť. Ako ti tu napísal BJ2, tak sa dá aj zdravo a lacno stravovať. Len treba vedieť, čo kupovať. Vymeníš zopár vecí za zeleninu a hneď to bude lepšie. Ja napríklad veľa krát si večer spravím už len zeleninový šalát so šunkou Krásno, ktorá obsahuje veľa mäsa, dám si ešte nejaký syr a večera ako vyšitá a ešte aj zdravá. A teraz ide už leto a zeleninu si pestujem sama, takže ešte viacej ušetrím. Všetko sa dá, keď sa chce - to si zapamätaj!!

BJ 2

Neni zaco. Ja som rozmyslal ze o tom aj napisem knihu, alebo clanok. Lebo je to na dlho. Ale ako da sa stravovat aj relativne zdravo a lacno. Samozrejme, pokial mas viac penazi, da sa este zdravsie, lebo vies poriesit aj drahe a zdrave veci. Ale nazval by som to takto: ze za lacno (do 60 eur na stravu mesacne) sa vies prestravovat dostatocne zdravo. Teda staci to na to, aby clovek neochorel zo stravy, alebo si na dietach aj nieco doliecil.
Este jedna vec ma napadla, ten kokosovy olej maju teraz v tescu za 8eur/kg, bez si nakupit. Hladaj franz Jozef BIO extrapanensky kokosovy olej, v 500ml baleni (maju aj 250ml, to je drahsie). Je teraz v zlave, neviem dokedy, ale je to za 4 eura (cize 8 eur za kg). Kde su tie casy, ked sa taky olej dal zohnat za 25 eur za kg najlacnejsie. :) Takze takyto kokosovy olej uz patri medzi lacne a zdrave veci.

alandra

klaudi no tak to vyskúšam a uvidím, ďakujem ti. snáď neskrachujem:-D

BJ 2 ďakujem aj tebe veľmi pekne za rozsiahlu správu. veľmi si mi pomohol!;-)

BJ 2

alandra, ja ti poradim, riesil som presne to iste, chcel som sa stravovat zdravo, lebo som o tom vela vedel, ale mal som obdobie, ked som bol dlho PN a nemal som ziadne peniaze, byval som aj v podnajmoch a tak som sa toto naucil riesit, ked som potreboval prezit z menej ako 60 eur za mesiac.

Da sa stravovat aj velmi zdravo, len musis riesit efektivitu zdravej veci. Co to je? To je, akysi pomer zdravosti a ceny veci.
Napriklad, ananas alebo papaja je velmi zdrave ovocie, nadpriemerne zdrave oproti ostatnemu ovociu, ale stoji majland. Rovnako mnoho exotickeho ovocia. Kedysi bol aj kokosovy olej luxus a je velmi zdravy. Ale za posledne roky polacnel dvojnasobne oproti tomu, ako ked som ho prvy krat riesil v 2007mom. Teda vtedy stal 20 eur/kg a viac, vacsinou 25eur/kg. A teraz sa da zohnat za 8eur/kg, ked vies ako. A to este zaratat inflaciu (vtedy boli nizsie platy, takze teraz je vlastne tak lacny, akoby vtedy stal 6,50 eur/kg, cize takmer 4x lacnejsi). Cize kokosovy olej sa stala v zdravo-cene efektivna vec. Ale kedysi tak nebol.

Cize tento pomer musis vzdy riesit, vyhravaju jedla, a potraviny, ktore su mozno aj len priemerne zdrave, ale velmi lacne.
Take nieco je ryza. Biela ryza je relativne zdrava, dietna potravina, a tak si rob rizoto aj 2x za tyzden ak ti chuti. Dalsia vec, ktora ma velmi velku tuto efektivitu je zelenina, ale len niektora. Napriklad rukola je neefektivna. Je velmi zdrava, ale aj velmi draha. Velmi efektivny je kel, ked zlacnie niekedy na 1,50 alebo dokonca 1.To som ti chcel povedat, ze ceny kolisu, podla sezony, a takisto v sezone su veci najzdravsie, co sa tyka ovocia a zeleniny. Myslim tie tuzemske.

Dolezite je naucit sa kupovat v akcii trvanlive veci. Dolezite je , ci si vo velkom meste, alebo v malom/dedine. Ak si vo velkom, tak byvaju v supermarketoch akcie vzdy nejake. Nauc sa nakupovat v akcii a vypredaji. Zisti, ako funguju obchody okolo teba. Napriklad, pecivo sa casto zlavnuje vecer na 50%, to cerstve. Takisto sa musis naucit rozoznavat, ktore veci po zaruke az tak nestracaju na kvalite, a ktore treba skonzumovat co najskor. Kalkuluj do zasoby.
Velmi zdrave su napriklad tekvicove semienka, ale velmi drahe. Ale na trhu ich najdes celkom lacno, na mileticovej sa predavaju asi 7 euro/kg. V obchode stoja od 10 do 15. Nemusis vzdy kupovat BIO. Niektore veci su BIO lepsie, u niektorych je rozdiel zanedbatelny (napriklad BIO cibula bola testovana oproti obycajnej, a nebol tam ziaden rozdiel co sa tyka vitaminov atd... a ani do nej neprenikli chemicke veci, lebo je odolna),

No pozeram, ze uz teraz je prispevok dlhy, to by bolo na zoznam. Takze skratim to.

Jogurty kupuj biele, plnotucne (nie nizkotucne), ked sa blizia k zaruke, su zlacnene. Aj kysle mlieka. Napri. Billa dava dobre akcie na mliecne vyrobky, 50%. Maslo vacsinou vydrzi aj mesiac po zaruke, takze to kupuj tiez ked je v akcii. Maslo je zdrave a takto je aj lacne (snaz sa kupovat ked stoji 5-7 eur za kg).
Chleba si daj razny, v kauflande je 600 gramovy casto zlacneny na 40 centov alebo aj 20 (po 19:00). Mozes si aj zamrazit.
Cestoviny si kupuj za 50centov / kg talianske. Masa jedz co najmenej (najlepsie vobec ak chces byt vegetarian). Maso sa neda vyprodukovat kvalitne a lacno. To kvalitne musi byt drahe, to je zakonitost. A starsie nekupuj (tu neplati to ze niecomu konci zaruka a daju to lacnejsiu, u masa to nepouzivaj).
Vajcia su zdrave tiez, never na tie nezmysly co proti nim stale zbroja, stale ich vidim niekde v akcii. Za 12 centov kus.

Comu sa vyhybaj su hotove jedla, bagety kde su ecka, konzervy pouzivaj len minimalne, aj ked su lacne, su nezdrave. V restike, bufetoch sa nestravuj, ked chces zdravo a lacno, musis doma.

Ja som sa takto vedel prestravovat za menej ako 60 eur na mesiac a bolo to zdrave. Treba sa vsak vzdat niektorych zdravych veci ako ananas, samozrejme, drahsie sa vies este zdravsie stravovat, ale ten rozdiel tam nieje az taky markantny. Da sa urcite aj lacno.
Vydel si kolko mas rozpocet. Ci 60 eur a menej, 100 eur, 150 eur. Viac ako 150 eur je uz urcite drahe stravovanie, luxus. To pokial minies doma, tak robis nieco zle. Snaz sa dostat do kategorie 60-120 eur. Ako zena to ma este lacnejsie nez muz, lebo jej staci jest menej.
Keby som mal varit pre zenu, lacno a zdravo, urcite sa vopcham do 60 eur mesacne. 2 eura na den urcite stacia.

Velmi zla moznost je takzvane "paleo" stravovanie. Tomu sa vyhybaj. Niektorym ludom to pomohlo v zdravi, ale vsetky zivocisne veci a tuky, su predrazene. Tam sa velmi tazko da vopchat do 5 eur denne.
Urcite si drtivu vacsinu jedla rob doma. Rob si zeleninovo -strukovinove polievky, kupuj hlavne v akcii. V kauflande ak mas blizko, chodievaj aspon 2 do tyzdna vecer, po 19:00.
Su tam bezne sampiony v 50-90% zlave, niekedy su za 20 centov kilo. Vtedy si nakup a daj zamrazit. Aj karfiol/brokolica sa da zamrazit. Niektora zelenina. Ovocie ale nemraz. Kaufland mava asi najlepsie vecerne akcie. Ten rozdiel v setreni vdaka akciam moze byt aj 200-300%. Teda to co by normalne stalo 120 eur, vies poriesit za 60 eur mesacne, vdaka akciam. Hlavne veci co sa daju do zasoby kupovat (cestoviny, olivovy olej, kokosovy olej, strukoviny ... vzdy kupuj v akcii) Urob si prehlad cien, co kde je najlacnejsie ,rozdiely byvaju aj dvojnasobne (napriklad cervena sosovica na jednom mieste stoji 2,5 euro/kg, na inom 4 eura/kg). Zapisuj si, kde vidis najmensie ceny. Tych jedal budes tocit tak do 100, zakladnych surovin.
Zaklad su : sosovica, hrach, fazula, cicer. - strukoviny.
pohanka, ryza natural, (spaldu nepouzivaj, byva draha, inak by bola velmi zdrava, ani cervenu ryzu nepouzivaj, divoku... predrazene)

Ovocie len to lacne pouzivat (jablka v akcii...banany cakat, ked ich zlavnia na menej ako euro.. zazvor - najvacsia efektivita zdravia/ a lacnej ceny)

Koreniny - v kauflande kupuj world of trades.
Musim koncit pozeram ze bolo by to aj na 10 stran keby som to chcel vsetko popisat. Ale takto nejako rozmyslaj , ako som napisal
(este jedna vec, bryndzu kupuj, ked zlacnia na 7 eur /kg, inak je draha, ale je super -zdrava)

dadulamil

Ešte ale treba spomenúť, že väčšinou lacné produkty nie sú najzdravšie! A preto odporúčam skôr kupovať tie drahšie, ktoré sú kvalitnejšie a ktoré majú zaručene lepší obsah! Či už ide o syr, šunku, párky alebo iné produkty. Dávajte si fakt na zloženie POZOR!

Klaudi1989

Samozrejme, že to pomôže Alandra! Skús tak len týždeň jesť a uvidíš, že ti bude lepšie! Budeš sa cítiť tak ľahšie a lepšie!

Angelika3

Však také ovocie, zelenina nie sú práveže nejako extra drahé. Sú rôzne spôsoby ako ušetriť. My napr. na zimu nakladáme kyslú kapustu, normálne do súdka a to bývame v byte. Vydržala nám až do tohto týždňa a taká dobrota a za pár eur.

Zakrátko bude u nás na západe rásť medvedí cesnak. Nazbierame si vždy dakde v lese zadarmo :-)

Alebo sa dajú nakličovať klíčky, hrozne zdravé a balenie vydrží hodne dlho.

Do toho všetkého treba investovať troška času, ale výsledok sa vypláca.
Inak tiež jedávam aj všetko ostatné čo mi chutí ale zas s mierou. To je pravda, ale prečo si nepridať aj to čo je považované za zdravé. Hlavne keď uvidíš a pocítiš výsledok aj malej jednoduchej zmeny v dôsledku zdravšej stravy.

samithia

cauko klaudi, plne s tebou suhlasim! aj ja si myslim, ze je to o mnoho lepsie ako sa trapit len s nejakymi "zdravymi potravinami" ktore moc chutne nie su!